ATATÜRK'ÜN TURGUTLU'YA GELİŞİ KUTLANDI - 27 OCAK 2017

ATATÜRK'ÜN TURGUTLU'YA GELİŞİ KUTLANDI - 27 OCAK 2017
banner43
Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Turgutlu’ya gelişinin 94’ncü yıl dönümü olan 26 Ocak 2017 tarihi ilçede etkinlikler ile kutlandı.

Kurtuluş Savaşı’nın ardından 14 Ocak 1923’te başlayan Batı Anadolu Gezisi kapsamında 26 Ocak 1923 tarihinde Turgutlu’ya gelen Mustafa Kemal Atatürk’ün ilçeye gelişinin 94’ncü yıl dönümü olan 26 Ocak 2017 dolayısıyla tören düzenlendi.

15 Temmuz Demokrasi Şehitleri alanında düzenlenen törene Turgutlu Kaymakamı Uğur Turan, Turgutlu Belediye başkanı Turgay Şirin, Garnizon Komutanı vekili Askerlik Şubesi Personeli Kıdemli Başçavuş Kemal Secerli, İlçe Jandarma Komutanı vekili Üsteğmen Zafer Özkara, İlçe Emniyet Müdürü Vekili 4. Sınıf emniyet müdürü Volkan Parıldar, siyasi parti ilçe başkanları ve üyeleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, resmi kurum müdürleri, oda başkanları, mahalle muhtarları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Alanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenklerin sunulması ile başlayan etkinlik, saygı duruşun ve İstiklal Marşı okunmasıyla devam etti. Törende günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Besime Elagöz Anadolu Lisesi Müdürü Süleyman Haluk Yakut yaptı.

“26 Ocak 1923 günü bugün Kasabamıza gelen Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ziyaretinin 94’üncü yıldönümünü anmak için toplandık” sözleri ile konuşmasına başlayan  Müdür Yakut “15 Mayıs 1919’da İzmir’e ayak basan ve ardından Batı Anadolu'yu işgale başlayan Yunan kuvvetlerinin güzergahında Turgutlu'da Vardı. 29 Mayıs 1919’dan 7 Eylül 1922 tarihine kadar Yunan işgalinde kalan Turgutlu'nun savunulması için kurulan “Turgutlu Müdafaa-i Hukuku Osmaniye Cemiyeti” ve onların milis kuvvetleri, işgale direnmişler ancak engel olamamışlardır. 25 Ağustos’ta hücuma kalkmış olan Türk Ordusu Yunan işgalini bitirmeye kararlıydı. Türk Ordusunun önünden kaçan Yunanlılar 4 Eylül 1922 tarihinden itibaren Turgutlu’yu ateşe verdiler. Turgutlu yangını 6 Eylül’e kadar sürdü. Şehir adeta kül yığını haline gelmişti. Tespitlere göre 6328 evden 201 ev sağlam kalırken, 10.000 civarında insanda katledilmiştir. Kasabamız Ankara’dan gelen TBMM ordularının İzmir’e doğru ilerleyişi sırasında kurtarılmıştır. Mustafa Kemal Paşa burada bir mola vermiş ve 9 Eylül planlarını gözden geçirmiştir. Kurtuluş Savaşı'nda kahraman ordumuzun başında 7 Eylül 1922 de Turgutlu’dan ilk kez geçen Atatürk 4 ay sonra Ocak ayında Turgutlu’ya tekrar gelmiştir. 26 Ocak 1923 de özel bir trenle Salihli’den Turgutlu'ya gelen Mustafa Kemal’i Turgutlu halkı coşkuyla karşılamıştır. Ulu önder burada yaptığı konuşmada “Biliyoruz ki büyük sefaletler ve felaketler geçirdiniz. Evleriniz yakıldı, hemşerilerinizden birçoğu şehit edildi. Fakat bütün bu savaş sizin için heyetimiz için bir uyanış olmuştur. Biz bu uyanışla çalışırsak o kara günlerin tekrarına imkan kalmaz” demiştir. Cumhuriyetin ilanı ve arkasından yapılan devrimlerle yepyeni bir devlet kurulmuştu. Kasaba, Atatürk'ün bizlere göstermiş olduğu muasır medeniyetler hedefine ilerlemekten hiç vazgeçmedi. Bu kararlılığın en önemli göstergesi Turgutlu’muzun bugünkü gelişmişliğidir. Konuşmamı burada sonlandırırken aydınlık geleceğimizin mimarı olan Ulu Önder Atatürk’ü ve silah arkadaşlarını saygı ve minnetle anıyorum” dedi.

Yapılan konuşma sonrasında etkinlik sona erdi. 
Güncelleme Tarihi: 26 Ocak 2017, 12:09

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner4