ATIKSU ABONELİĞİ İLE İLGİLİ MASKİ'DEN AÇIKLAMA

ATIKSU ABONELİĞİ İLE İLGİLİ MASKİ'DEN AÇIKLAMA
MASKİ Genel Müdürlüğü, Güzelyurt Mahallesi’nde atıksu aboneliği yaptırmayan site sakinlerine yönelik başlatılan cezai işlem uygulaması hakkında açıklama yaptı.

Manisa Büyükşehir Belediyesi Manisa Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü, basında yer alan haberler üzerine bir açıklama yaptı. İçişleri Bakanlığı’nca tasdik edilmiş olan MASKİ Genel Müdürlüğü Tarifeler Yönetmeliği’nin 12. Maddesi uyarınca; şebeke suyu haricinde kendi imkanları ile kuyu ve benzeri yerlerden elde ettikleri suyu kullanıp kanalizasyona atan özel ve tüzel kişiler, türlerine göre atıksu bedeli ödemek durumunda olduklarından, MASKİ’ye müracaat ederek abone sözleşmesi yapmak zorundadırlar.

Sitelerde sondaj suyu kullanıp, evsel atıksu olarak MASKİ tarafından yönetilen kanalizasyon sistemine abone kayıtsız atıksuyun deşarj edilmesi halinde; yine bu yönetmeliğin 37. Maddesi’ndeki yaptırımlarla ilgili kaçak su başlığı altında, “Şehir şebeke suyu haricinde kendi imkanları ile idarenin görev alanı içerisinde kalan yeraltı ve yerüstü kaynaklarından izinsiz ve ruhsatsız su temin ederek atıksu üretmek, işlenmesi yasak olan fiillerden olup, aynı zamanda kaçak su olarak tanımlanır” hükmü yer almaktadır.

İzinsiz olarak MASKİ’nin kanalizasyon sistemine atıksu deşarj edilen Güzelyurt Mahallesi’ndeki sitelerden, kanalizasyon hizmet bedelinin Belediye Gelirleri Kanunu açısından tahsili zorunludur.

2016 yılında 447 site sakini atıksu abonesi oldu

MASKİ Genel Müdürlüğü Abone İşleri Dairesi Başkanlığı’nca, 2016 yılı Ocak ayında Güzelyurt Mahallesi’ndeki 120 site kapsamında sahada inceleme yapıldı. Öncelikle sitelerde, sondaj suyunu sadece bahçe sulamada kullananlar tespit edildi. Sondaj suyunu meskende kullanan abonelere ise, Genel Müdürlüğümüzün görevleri de yazılarak 2016 Şubat ayında site yönetimlerine tebligatlar elden teslim edildi. Bu yazıda; atıksu aboneliği yapılmasının zorunluluğu bildirildi. Bu işlem sonucu, 2016 yılında uyarıyı dikkate alan 447 site sakini atıksu aboneliği yaptırdı.

Cezai işlem, MASKİ Genel Kurulu’nda karara bağlandı

MASKİ’nin Kasım Ayı Olağan Genel Kurulu’nda konu gündeme getirilerek 2017 ücret tarifesine idarenin şebekesi dışında kendi imkanları ile kuyu ve benzeri yollardan temin ettiği suyu kullanan ve çıkan atıksuyu idarenin kanalizasyon sistemine deşarj etmekle birlikte “atıksu abonesi” olmayanlara; 2.400,00 TL cezai işlem uygulanmasına karar verildi.

2017 Şubat ayında tebligatlar tekrar gönderildi

2017 Şubat ayında site sakinlerine hitaben site yönetimlerine tebligatlar tekrar elden teslim edilerek ek duyuruda bulunuldu. 2017 Nisan ayında da site yönetimlerine mevzuatın gerektirdiği iş ve işlemlerin Mayıs ayı sonuna kadar tamamlanması; aksi halde atıksu abonesi olmayan her bir site sakini için cezai yaptırım uygulanacağı bildirildi.

MASKİ Genel Müdürlüğü, yukarıda izah edilen hususlardan da görüleceği üzere herhangi hukuk dışı uygulama yapmamıştır.
Güncelleme Tarihi: 15 Haziran 2017, 14:19

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner4