Başkan Şirin ' Basın Milletin Müşterek Sesidir'

Başkan Şirin ' Basın Milletin Müşterek Sesidir'
Turgutlu Belediye Başkanı Turgay Şirin, Türk Basını’nda Sansürün Kaldırılması ile bu yıl 109.’su kutlanan Basın Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Başkan Şirin, “Doğru ve tarafsız haberciliği ilke edinmiş, halkımızın haber alma hakkını koruyarak bu görevi en iyi şekilde yerine getiren tüm basın mensuplarımızın Basın Bayramı'nı kutluyorum” dedi.

24 Temmuz Türk Basınında Sansürün Kaldırılışı'nın 109. yıldönümü ve Basın Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajında, halkın doğru haber alma hakkı noktasında önemli bir görevi yerine getiren tüm basın mensuplarına özgür ve demokratik çalışma ortamı dileyen Başkan Şirin, şunlara yer verdi, “Geçmişine baktığımız zaman 10 Mayıs 1876'da uygulanan sansürle, kontrol ve denetimden geçtikten sonra yayınlanan gazeteler, 24 Temmuz 1908 tarihinde uygulamadan kaldırılan denetimle özgürlüğüne kavuşmuştur. Ardından gelen süreçte ise Gazi Mustafa Kemal Atatürk, "Basın milletin müşterek sesidir” sözüyle basının önemini vurgulamıştır. Bu düşünceden hareketle 10 Haziran 1946 yılında kurulan Türkiye Gazeteciler Cemiyeti de Türkiye Cumhuriyeti’ne yakışır nitelikte bir basın günü oluşturmayı planlamıştır. Falih Rıfkı Atay tarafından bayramın her yıl 24 Temmuz tarihinde kutlanılması fikri kabul edilmiştir. Türk Dili’nin de yaygınlaştığı o günden bugüne gelinen süreçte basın mensupluğu onurlu bir meslek haline gelmiştir”

“7/24 Görev Başında Olan Tüm Basın Çalışanlarına Teşekkür Ediyorum ”

Önemli bir toplumsal görevi, zaman ve mekan mefhumu gözetmeksizin büyük bir özveri içinde yerine getiren basın çalışanlarının yaptıkları çalışmaları takdirle karşıladıklarını ifade eden Başkan Şirin, “Kamuoyunun gözü, kulağı ve sesi olan, her gün kolayca ulaşabildiğimiz bilgileri bizlere sağlayan, basın emekçilerinin yaşadıkları zorlukları, harcadıkları çabayı görmememiz mümkün değil. Bu anlamda yazı işleri müdüründen editörüne, muhabirine, reklam departmanından, matbaasında çalışanına kadar bir gazeteyi vatandaşın eline yoğun emekle ulaştıran; yağmur, çamur sıcak soğuk demeden 7/24 görev başında olan ve ayrıca Turgutlu Belediyesi olarak hizmetlerimizi vatandaşa aktarmakta bizlere desteğini esirgemeyen başta yerel medya mensuplarımız olmak üzere tüm basın çalışanlarına teşekkür ediyorum. Türkiye Cumhuriyeti çatısı altında onurlu bir meslek icra ederek bizlerle sürekli beraber olan değerli basın çalışanlarının 109. Basın Bayramı’nı en içten dileklerimle kutluyor, sağlık, mutluluk ve başarılar diliyorum” dedi.

 
Güncelleme Tarihi: 24 Temmuz 2017, 15:46

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner4