Başkan Şirin 'Tren Yolculuğu Hayatımızın Dönüm Noktası Olmuştur'

Başkan Şirin 'Tren Yolculuğu Hayatımızın Dönüm Noktası Olmuştur'
‘Uluslararası Edebiyatta Tren, Trende Edebiyat Sempozyumu’ başladığı yer alan tarihi Turgutlu Tren Garı’nda sona erdi. Tarihi atmosferde gerçekleşen sempozyum katılımcılardan tam not alırken, kapanış konuşmasını yapan Belediye Başkanı Turgay Şirin, ”Yolun, yolculuğun ve hasretin simgesi olmuş tren, atalarımızın Turgutlu’ya göçü nedeniyle bizlerde ayrı bir yer etmiştir. Bu muazzam sempozyumla da farkındalık yarattığımıza, paylaşımlarımızla tarihe not düştüğümüze inanıyorum” dedi.

Metinbilim Enstitüsü Derneği tarafından düzenlenen Turgutlu Kaymakamlığı ve Turgutlu Belediyesi tarafından desteklenen, TCDD 3. Bölge Müdürlüğü ve Celal Bayar Üniversitesi’nin katkılarıyla gerçekleşen ‘Uluslararası Edebiyatta Tren, Trende Edebiyat Sempozyumu’ başladığı yer alan tarihi Turgutlu Tren Garı’nda sona erdi. Sempozyuma Ahmetli Kaymakamı Muhammet Emre Canpolat, Turgutlu Belediye Başkanı Turgay Şirin ve akademisyenler katıldı. Sempozyumda sunum yapan akademisyenler Prof. Dr. Namık Açıkgöz, Prof. Dr. Alaattin Karaca, Prof. Dr. Cüneyt Issı, Doç. Dr. Oktay Yivli, Arş. Görevlisi İener Şükrü Yiğiyler ve Yrd. Doç. Dr. Özlem Nemutlu’ya katılımcı belegeleri Kaymakam Canpolat ve Başkan Şirin tarafından takdim edildi.

‘Uluslararası Edebiyatta Tren, Trende Edebiyat Sempozyumu’nun kapanış konuşmasını gerçekleştiren Turgutlu Belediye Başkanı Turgay Şirin “3 gün önce yine burada açılışını gerçekleştirdiğimiz Uluslararası Edebiyatta Tren, Trende Edebiyat Sempozyumumuzun kapanış töreninde sizlerle birlikte olmaktan memnuniyet duyuyorum. 3 gündür gerek Turgutlu Tren Garımızda, gerekse İzmir Alsancak seferinde değerli akademisyenlerimizin paylaşımlarıyla bilgi şöleni yaşadık. O açıdan öncelikle bildiri sahiplerine huzurunuzda teşekkür etmek isterim. Sempozyum boyunca trenin, yolun ve yolculuğun sanata yansımalarına ve bunların çözümlenmesine şahit olduk. Trenin ve demiryolunun söz konusu bakış ve görüşle nasıl algılandığını, bunların ele alındığı eserlerdeki alt metinleri kıymetli hocalarımız aracılığıyla çok daha iyi bir şekilde idrak edebildiğimiz kanaatindeyim. Trenin ve demiryolunun dumanıyla, yolcusuyla, ayrılmak, kavuşmak ve benzeri temalarıyla aslında edebiyatımızın ne kadar da içerisinde yer aldığını bir kez daha bizzat gördük. Bizler de atalarımızın trenle göç ettiği bu güzel topraklarda onların hissiyatını yaşama fırsatı bulduk. Bilindiği gibi böylesi büyük organizasyonlar tek bir kurum ya da kişinin altından kalkabileceği çalışmalar değil. Burada da Namık Hocamızın hayalinden yola çıkarak Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları Bölge Müdürlüğü, Turgutlu Kaymakamlığı, Turgutlu Belediyemiz ve Metinbilim Enstitüsü Derneği ile hakikaten örnek bir işbirliği gösterdiğimiz inancındayım. Temennim bundan sonra da benzer birlikteliklerde yine unutulmaz olacak panel, sempozyum ve daha nice programlarda bir arada olmak,  ilçemizin bu anlamlı organizasyonlara ev sahipliği yapmasıdır. Sürecin en başından bu yana herhangi bir aksaklık yaşanmaması, her şeyin mükemmel olabilmesi adına gayret gösteren ekip arkadaşlarıma da bir kez daha teşekkür etmek isterim. Sempozyumun hayata geçirilmesinde işbirliği içerisinde olduğumuz paydaşlarımıza da tekrar teşekkür ediyorum” dedi.

“Açılıştan Kapanışa Dek Bizleri Onurlandırdınız”

Daha sonra söz alan Metinbilim Entitüsü Dernek Başkanı Yrd. Doç. Dr. Ümral Deveci ise “3 gündür bizlerle birlikte bütün oturumlarımızı takip eden değerli devlet erkanımız Turgutlu Kaymakamı Uğur Turan, Ahmetli Kaymakamı Muhammet Emre Canpolat’a ve Turgutlu Belediye Başkanı Turgay Şirin’e çok teşekkür ederiz. Burada gördük ki devletimizin sırtı yere gelmez. Şu bir gerçek ki bir çok sempozyumda bulunduk bu sempozyum Türkiye’de bir ilk oldu. Tarihi bir Çınar ağacının altında, tarihi bir tren garında yapıldı. Ve yerel yöneticilerimizin sempozyuma gösterdiği ilgi bakımından da bizler için bir ilk oldu. Umarım bu sempozyum bir başlangıç olur ve nice Trende Edebiyat Edebiyatta Tren Sempozyumları’nda buluşmak dileğiyle” şeklinde konuştu. Sempozyum çalınan ‘Kara Tren Gecikir Belki Hiç Gelmez’ türküsü eşliğinde alkışlarla son buldu.
Güncelleme Tarihi: 15 Mayıs 2017, 09:47

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner4