'BİR TEK AĞAÇ DAHİ KESİLMEMİŞTİR'

'BİR TEK AĞAÇ DAHİ KESİLMEMİŞTİR'
Akgedik Mahallesinde yapımı devam eden 5500 konutluk Yunuskent Toplu Konut alanının geçici arıtmasının bağlanacağı paket arıtma tesislerinin yapılacağı bölgede ağaç söküm çalışmaları sırasında yaşanan gerginlik ve ağaçların kesildiği yönünde komuoyuna verilmek istenen yanlış bilgiyi düzeltmek amacıyla Yunusemre Belediye Başkanı Dr. Mehmet Çerçi basın toplantısı gerçekleştirdi. Yunusemre Belediyesi Şantiye alanında bulunan serada gerçekleşen basın toplantısına Başkan Çerçi’nin yanı sıra Başkan Yardımcısı Kılıç Kaya, Park ve Bahçeler Müdürü Fuat Balcı ve Sosyal Konutlar Müdürü Hakan Yılmazbaş da katıldı.

Bazı çevreler tarafından Akgedik halkının yanlış yönlendirildiğini, bölgede bir tek ağacın bile kesilmediğini, hepsinin yerinden sökülerek seraya getirilip büyük saksılara dikildiğini, gerekli bakımları yapılarak uygun mevsimde tekrar toprakla buluşturulacaklarını belirten Başkan Mehmet Çerçi, bu ağaçların önünde basın açıklamasını yapmayı uygun bulduklarını dile getirerek şu açıklamayı yaptı: “Burası Yunusemre Belediyesi Şantiyesinde bulunan seranın olduğu alan. Binlerce ağaç fidanımız burada yetişiyor. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Önümüzdeki süreçte şantiyeyi belki daha geniş bir alana taşıyabiliriz. Bildiğiniz gibi bugün Yunusemre Belediyesi ve TOKİ’nin Akgedik bölgesinde yaptığımız konutlar ile ilgili bir geçici paket arıtma alanında kazı çalışması yapılıyordu. Sonbahar’da bin 101 konut, sahiplerine teslim edilecek. O bakımdan süreç hızla ilerliyor. Binalar bitme aşamasında. Bu arada ikinci etabın da ihalesi yapıldı. Üçüncü etap ile ilgili proje çalışmamız devam ediyor. Gürle OSB bölgesinde ikinci bir toplu konut alanının ilanını da yaptık. Proje ve plan çalışmalarımız hızlı bir şekilde devam ediyor.

Akgedik ile OSB arasında, OSB üzerinden Gürle Bölgesine ve Menemen yoluna bağlantı yolları çalışmalarımız da hızlı bir şekilde sürüyor. Bütün bu çalışmalarımız için yapılması gereken işbirliği ve yazışmaları Sosyal Konutlar Müdürlüğümüz yürütüyor. Bu çalışmaları yaparken Akgedik bölgesinde mahallenin yaklaşık 300 metre dışında tescil dışı bir alanda derenin hemen kenarında Devlet Su İşleri’nin  (DSİ) görüşü alınarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan ÇED Raporu alınarak bütün bu toplu konut alanının geçici arıtmasının bağlanacağı paket arıtma tesisi yapılacak. MASKİ ile bu konunun görüşmesi yapıldı. Plana göre TOKİ tarafından yapılacak olan sistemler MASKİ’ye devredilecek.  Bunların görüşmeleri ve planlamaları bitti, görüşler alındı, ÇED raporu çıktı. Arkadaşlar o bölgede çalışma yaparken birileri bu hizmeti sabote etme gayretinde.

Devletimizin kuralları kesindir. Mahalle ile ilgisi yok. Biz onlara sesleniyoruz. Söz verdiğimiz gibi binalarınızın enkaz bedeli karşılığında size iki daireye sahip olabileceğiniz arsaları vereceğiz. Ama şu anda tek tapu var. TOKİ tarafından yapılan 5 binlik ve binlik planlar yeni bitti. Bunun üzerinde ufak tefek revizyonlar var. Arkasından imar uygulaması gelecek. Bunun neticesinde de burada yeni tapular çıkacak. Yunusemre Belediyesi’ne ait parsel tapuları çıkacak. Bu parsel tapuları çıktıktan sonra oradaki mahallelilerimiz ile oturup hiç kimsenin yapmaya cesaret edemeyeceği şeyleri biz yapacağız. O insanları orada hak sahibi yapacağız. Henüz parsel tapular çıkmadı. Tapular çıktıktan sonra kıymetli vatandaşlarımızı çağıracağız. Tapu sahibi olacaklar. Akgedik bölgesinde yaşayan vatandaşlarımız ayrıca ikinci etap kapsamında ücretini ödemek şartıyla kuraya girmeden ev sahibi de olabilecek. Bütün bunlar ortadayken lütfen birilerinin provakasyonuna gelmeyin.” 

“SÖZÜMÜZÜN ERİYİZ”

Başkan Çerçi konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bu çok büyük bir devlet yatırımıdır. 5 bin 500 konut yapılıyor. Çevreye hareket gelecek. Araziler değerlenecek. Bu arıtma tesisi buranın olmazsa olmazı. İki yıl, bilemediniz üç yıl içerisinde MASKİ’nin burada projesi hayata geçecek. MASKİ daha sonra burayı kaldıracak. Belli yerlerde yine kullanabilecek. Kimse endişe etmesin. Akgedik halkı bizi iyi bilir. Sözümüzün eriyiz. Mahalle dışında kamuya ait ÇED Raporu alınan alanda geçici arıtma tesisi yapılıyor. Birilerinin gazına gelinmesin. Onlar sizin menfaatinizi düşünmüyor, sizin üzerinizden siyasi rant peşindeler. Bugün sabahtan itibaren CHP’nin ilçe ve il başkanı alana gidiyorlar. Onların amacı projeye engel olmaktır. Lütfen vatandaşlarımız bunlara alet olmasın.

Bunlar söylenirken bir de ağaç katliamı yapıldığını iddia ediyorlar. Burada 4-5 yaşlarında 25 tane ağaç var. Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekiplerimiz yerinden söktüler. Bir tane dahi ağaç kesilmedi. Alan burası. Resimlerde de gördüğümüz gibi burada kesilen ağaç yoktur. Uygun bir şekilde söküldü. Burada saksıların içerisine koyuldular. Burada 3-5 ay içerisinde rehabilite edilecekler. Mevsimi geldiğinde uygun yerlere tekrar dikilecekler. Yunusemre Belediyesi’nin ağaç kesme alışkanlığı yoktur. Kula’da ana yoldaki 50 yıllık ağaçları kim kesti? Hatuniye Camii’nin orada otopark yapılırken 50 yıllık ağaçları kim kesti? Yapımı devam eden Öğretmen Evi Kavşağının olduğu yerdeki ağaçları kim kesti? Ağaç kesmeyi onlar iyi bilirler.

Biz Yunusemre Belediyesi olarak geçtiğimiz yıl 1 Milyon Ağaç projesi başlattık. Köylerde dağıttığımız zeytin ve ceviz gibi ağaç sayısı 25 binleri geçti. Yine köylerde aşıladığımız ağaç sayısı 60 bini geçmiş durumda. Yunusemre Belediyesi’ne birileri ağaç katliamı yaptı diye pislik atarak, kalbindeki fitneyi atarak bir yere varamaz. Halep ordaysa arşın burda. Bizim bu yıl diktiğimiz ve dağıttığımız ağaç sayısı 120 bine yaklaştı. Daha yılın ilk yarısındayız. Eylül, Ekim, Kasım ayları için hazırlıklarımız var. Dikilecek 15-20 bin ağacın hazırlığı yapılıyor. Orman fidanlığı ile görüşülüyor. Orada ve seramızda yetiştirilen ağaçlarımız var. Bu kampanya çerçevesinde önümüzdeki 6-7 ay içerisinde dikeceğimiz 1 milyon ağacın 300 binini de ormandan hibe alacağız. Fırsat buldular mı tek söyledikleri ağaç katliamı… Bir tane doğru iddia getirin. Bir tane ağaç kesilmemiştir. Bu sene aşıladığımız ve diktiğimiz ağaç sayısı 120 bine yakındır. Millet bunu bilsin. Daha sonbaharda dikeceklerimiz hariç. Böyle bir şey olabilir mi? Kendileri pek çok ağacı yok ediyor, biz bir tanesini bile kesmemişiz, yerinden uygun şekilde almışız. 25 tane ağacın hepsini ıslah ediyoruz. 3 ay, 5 ay bunların yaraları tamir ediliyor. Bunlar tekrar toprakla buluşturulacak. Ama birileri mal bulmuş mağribi gibi atlıyor. Bakın buradan Laleli Muhtarı Bedriye Hanıma açık söylüyorum, insanları provoke ettiğini biliyoruz. O haber sitesinin sahipleri kimse onlara sesleniyorum, aklınızı başınıza alın. Pislik atarak, halkı provoke ederek bir yere varamazsınız. Biz çalışıyoruz, biz iş yapıyoruz, bir tane ağaç kesilmemiştir. Başkaları onlarca ağaç kesti. Asırlık ağaçları kestiler. Biz 20 küsur ağacı söktük ve bakın hepsi burada. Alan orda, gidin bakın alana bir tane kesilen ağaç var mı? Hepsi sökülmüştür. Ben de buradan kamuoyuna duyuruyorum. Valiliğimize, Kaymakamlığımıza suç duyurusunda bulunuyorum. Laleli Muhtarı Bedriye Pehlivan bu işin elebaşıdır. Dernek kurmuş bir tane Yunusemre Muhtarlar Derneği diye, onun üzerinde bize vurmaya çalışıyor. Bütün basını arıyor, Yunusemre’de ağaç katliamı var diye. Muhtarın işi bu mudur, böyle bir zihniyet olabilir mi? Bunlar kimi hizmet ediyor? CHP İlçe Başkanı, İl Başkanı atlamışlar, bunlar kime hizmet ediyor? Toplu konut yapılmasın mı? Arıtması yapılmasın mı? İzni alınmış, her şeyi yapılmış, köyün belki 300 metre dışarısında, burası köyün arazisi değil. Planın içerisinde dosyalarımız hazır, yüzlerce bu konu hakkında yazışma var. Toplu konut ile ilgili ayrı bir müdürlüğümüz var.
Güncelleme Tarihi: 26 Temmuz 2017, 10:44

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner4