DSİ'nin 'Manisa' Projeleri Tam Gaz

DSİ'nin 'Manisa'  Projeleri Tam Gaz
banner43

Aynı anda Manisa’da 22 Baraj,  6 da gölet inşatını sürdüren  DSİ 2. Genel Müdürlüğü yaz aylarıyla birlikte temposunu artırdı. Şantiyelerdeki çalışmaları yerinde inceleyen DSİ 2. Bölge Müdürü Ali Fuat Eker, “Ne üreticinin ne de bizim kaybedecek zamanımız yok” dedi. Projelerin belirlenen sürede tamamlanmasını istedi.


Şehzadeler kenti Manisa’ya her yıl milyonlarca lira ek gelir sağlayacak projelerin son durumunu yerinde inceleyen DSİ 2. Bölge Müdürü Ali Fuat Eker’in ilk durağı Saruhanlı Gevenlik Barajı ve Sulaması’ydı.

34 metre yüksekliğinde inşa edilen göletin gövdesindeki çalışmaları denetleyen  Eker projeyi bir an evvel bitirmek istediklerini belirterek “2 milyon m3 su biriktirme hacmine sahip olacak gölet; Saruhanlı bölgesindeki Paşaköy, Sarıçam, Kalemli, Çaltepe, Tepecik, Karayenice ve Halıtlı mahallelerindeki 2 bin 270 dekar verimli tarım arazisine can suyu verecek. Projedeki eksikleri en kısa sürede tamamlayıp; su tutmak istiyoruz dedi.

Daha sonra “Belenyenice Barajı ve Sulaması” inşaat sahasına geçen Ali Fuat Eker, proje hakkında bilgi aldı. Sahadaki sıyırma kazılarının tamamlandığını kaydeden Eker “ Projede şu anda % 35 gerçekleşme oranına ulaştık. Yakında gövde dolgusuna başlayacağız. Proje hizmete girdiğinde 750.000 m3 su biriktirecek ve 1070 dekar araziye can suyu sağlayacak” diye konuştu.

9.050 dekar verimli tarım arazisini modern sulama ile tanıştıracak “Sarma Barajı ve Sulaması Projesi”nin şantiyesine de ziyaret eden Ali Fuat Eker “Vatandaşlarımızın mağdur olmaması için rölakasyon yolu öncelikli olarak tamamlandı. Sahadaki sıyırma çalışmaları bitti. En kısa sürede gövde dolgu işlemine başlanılacak. Tamamlandığında Sarma Barajı 8 mahallemizi basınçlı-borulu sulama ile tanıştıracak. Hem çiftçimiz hem de ülkemiz kazanacak” diye konuştu.

Gecen yıl yaşanan sel baskını nedeniyle hasar gören Maldan Göleti ve Sulaması inşaatını da yerinde gören Ali Fuat Eker çalışmaları denetledi. 810 dekar tarım arazisinin bu göletten sulanacağını hatırlatan Eker; % 48 gerçekleşme fiziki oranına ulaşılan inşaatın hızla bitirilerek su tutulmaya başlanmasını istedi.

Son olarak da  “Yunusemre Beydeğirmeni Barajı ve Sulaması’ şantiyesine geçen Ali Fuat Eker; inşaat sahasını adım adım gezdi. 2 milyon m3 su tutma hacmine sahip olan Barajın 2750 dekar araziyi sulayacağını kaydeden DSİ 2. Bölge Müdürü; “  Binlerce üreticinin bizden su beklediğinin farkındayız. Bu sorumluluğumuzu hiçbir zaman unutmadan tüm projelerimizi belirlenen sürede tamamlamaya çalışıyoruz” diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 28 Haziran 2018, 12:39

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner4