Dünya Gazetesi Yazarı Uğur Civelek geleceğe dair ipuçlarını paylaştı

Dünya Gazetesi Yazarı Uğur Civelek geleceğe dair ipuçlarını paylaştı
Dünya Gazetesi Yazarı Uğur Civelek, Dünya Grubu Bölgeler Müdürü Sait Ravanoğlu, Pazarlama Müdürü Mecit Yılmaz ve İzmir Müdürü Yaşar Kuş, 11 Mayıs 2017 tarihinde Rektör Prof. Dr. A. Kemal Çelebi’yi ziyaret ettiler.  Ziyarette Üniversite ile Dünya Gazetesi iş birlikleri konuşuldu.

Ziyaret sonrasında Süleyman Demirel Kültür Merkezinde Dünya Gazetesi Yazarı Uğur Civelek’in “Kuşaklararası Bilgi Değişimi”  konulu söyleşisi gerçekleştirildi. Söyleşiye MCBÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Mıynat, MCBÜ İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ramazan Gökbunar, Dünya Gazetesi Bölgeler Müdürü ve MCBÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Maliye Bölümü mezunu Sait Ravanoğlu, öğretim üyeleri ve çok sayıda öğrenci katıldı.

İlk olarak kürsüye gelen Sait Ravanoğlu fakülte anılarını anlatarak, öğrencilere kariyer planlama ve kişisel gelişim konusunda tavsiyelerde bulundu.

Dünya Gazetesi Ekonomi Yazarı Uğur Civelek ise şu an 60 yaşında olduğunu ve bu yılların bir daha geri gelmeyeceğin belirterek, hayatına dair tecrübelerini paylaştı.

Civelek, "İlk 25 yılım ilkbahar, o yılları ikinci kez yaşayamayacağımı biliyorum. 25-55 yaş arası yaz mevsimi, verimliliğin en yüksek seviyeye çıktığı dönem. 55'ten sonra ise sonbahar başlıyor; güçten, kuvvetten kesilmeler oluyor ve derken kış geliyor. Topraktan gelip toprağa gidiyoruz. İnsan eliyle yapılan binaların, üretilen teknolojilerin, yapılan her şeyin bir ömrü oluyor. Ömrü olan her şeyin de hayatında ikinci kez ne yazık ki tekrarlanamayan dört mevsim oluyor" dedi.

Uğur Civelek, bu dünya düzeninin 1945 yılında kavga edecek güç kalmadıktan sonra kurulduğunu dile getirerek, "1. ve 2. Dünya Savaşının arası ise bir felaketti. Savaşta ölenlerden çok daha fazla insan, açlıktan ve hastalıktan öldü. Ben 1995 sonrasına ise dünyamız için sonbahar diyorum. Sizler bu tarihten sonra doğdunuz ve doğduğunuzdan beri olağanüstülük sizin yakanızı bırakmadı. 1995 sonrasının özelliği eğilimlerin sürdürülebilir, politikaların da geleneksel olmamasıydı. 1997 Asya krizi ile başladı, 1998 Rusya krizi ile devam etti. 2000'de dünyada durgunlukla tanışmamış ülke kalmamıştı. 2001'deki ikiz kulalar saldırısından sonra da başka bir çılgınlık her tarafı sardı ve arkasından bir küresel kriz gördük. Sürdürebilir olmayan eğilimler bütünüyle kriz nedeniydi zaten" diyerek, dünyanın ekonomik geçmişini gözler önüne serdi.

Civelek, iş hayatına bankacılıkla başladığını söyleyerek, "Bankaya girdiğimde bankacılardan çok şey öğreneceğimi hayal ediyordum. 40 bin sayfa bana yeşil yeşil göz kırpıyor ama ben çoğunu anlamıyordum. Meraklı ve zeki bir öğrenciydim ama fakültede sadece teorik bilgiler almış ve gerçek dünyaya ilişkin bilgilerden yoksun kalmıştım. Muhabirlerden gelen ekonomi raporlarının yarısını anlamıyordum. Bu nedenle çok okuyun, size verilen teorik bilgilerle sınırlı kalmayın. Cep telefonları, bilgisayarlar size uçsuz bucaksız bir dünya sunuyor ama bunu doğru kullanın. Çok şey öğrenin ve sizi başkalarının yönlendirmesine izin vermeyin. Aklını kullanabilen tek varlık biziz. Bu akıl bilgi olmadan, gerçekler olmadan çok sağlıklı çalışmıyor. Ne olur aklınızı bilgi ile besleyin ama gerçekçi bilgiyle besleyin ve daha çok düşünün" diye konuştu.

Uğur Civelek'e İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Mıynat, İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ramazan Gökbunar tarafından teşekkür belgesi ve çiçek takdim edildi.
Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2017, 17:52

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner4