Eker'den Üzüm üreticisine müjde: 2018 sonunda bitecek

Eker'den Üzüm üreticisine müjde: 2018 sonunda bitecek
“Sultaniye” üzümleriyle ünlü Manisa Sarıgöl’ün kaderini değiştirecek; “Sarıgöl Sulaması Yenileme Projesi”ni inceleyen DSİ 2. Bölge Müdürü Ali Fuat Eker;  2018 yılı sonunda bitirilmesi hedeflenen projenin bölge ekonomisine her yıl ortalama 16 milyon lira ek katkı sağlayacağını söyledi.

  1969 yılında yapılan “Buldan Barajı-Manisa Sarıgöl Sulaması”nı açık kanal ve kanaletli sistemden; tamamı kapalı borulu sisteme dönüştürecek Sarıgöl Sulaması Yenileme Projesi tüm hızıyla sürüyor.

23 bin 780 dekar verimli tarım arazisi modern sulama ile tanıştıracak; özel projeyi yerinde inceleyen DSİ 2. Bölge Müdürü Ali Fuat Eker; önce çalışmalar hakkında kısa bir brifing aldı.

Daha sonra araziye de çıkan Eker; boruların geçeceği güzergahları gezdi; tamamlanan sanat yapılarını yerinde denetledi.

Sarıgöl Sulaması Yenileme Projesi’nin bittiği zaman bölge halkına büyük fayda sağlayacağını kaydeden DSİ 2. Bölge Müdürü “ Yenileme projemiz devam ederken; çiftçimizin de ürün kaybı yaşamamasına özen gösteriyoruz. Bir yandan bağlara su yollarken, diğer yandan da yeni sistemin borularını döşüyoruz. Bu nedenle zaman zaman sıkıntı yaşıyoruz. Ancak her şeye rağmen projemizi süresi içinde tamamlayıp; çiftçimizin yüzünü güldürmek istiyoruz” diye konuştu.

Sisteme su sağlayan Buldan Barajı’na da giden Ali Fuat Eker Vana Odası ve dipsavak tünelini gezdi. Eker’in son durağı ise Avşar Barajı oldu.

 371 sanat yapısı inşa edilecek

Bölge çiftçisine her yıl 16 milyon lira ek gelir sağlayacak proje kapsamında 83 km polietilen boru imalatı yapılacak. 371 adet sanat yapısı, 251 hidrat, 56 tahliye hattı, 2 basınç kırıcı ile 6 kap kapama vanası, 45 ayrım yapısı inşa edilecek. Bölgeye 4 bin 193 metre çelik isale hattı döşenecek.

“Sarıgöl Sulaması Yenileme Projesi” tamamlandığında dekar başına 2 bin 679 lira 96 kuruşluk ek gelir artışı beklenirken; 1190 kişiye de istihdam imkanı da sağlanacak.

Projenin14 Aralık 2018 tarihinde tamamlanması planlanıyor.
Güncelleme Tarihi: 20 Ağustos 2017, 20:50

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner4