FEDERASYON BAŞKANI BALCI'DAN TURGUTLU'YA ZİYARET

FEDERASYON BAŞKANI BALCI'DAN TURGUTLU'YA ZİYARET
banner43
Türkiye Fırıncılar Federasyonu başkanı Halil İbrahim Balcı, Turgutlu Fırıncılar Odasını ziyaret etti. Hem Turgutlu Fırıncılar Odası Başkanı hemde Türkiye Fırıncılar Odası Yönetim Kurulu üyesi olan Şahin Ek’in ev sahipliği yaptığı ziyarette federasyon başkanı ekmek hakkında açıklamalarda bulundu.

Ekmek üretimi, hijyen, rekabet, artan maliyetler, israf edilen ekmekler hakkında açıklamalarda bulunan Balcı, fırın enflasyonunun önüne geçilmesi gerektiğini, kentlerin nüfus oranına göre işletme sayılarının belirlenmesinin sağlıklı bir çalışma olacağını dile getirdi.

Ziyarette açıklamalarda bulunan Halil İbrahim Balcı;” Turgutlu’da ki fırıncı esnafı halkına kaliteli ve hijyen koşullarına uygun ekmek üretiyor. Turgutlu bu konuda önemli bir noktada. Ülke genelinde de yaptığımız çalışmalarla bunları sağlıyoruz. Artan un fiyatları konusunda bakanlık nezninde çalışmalar başladı, fırıncı esnafı uzun süredir artan maliyetlerine rağmen ekmeğe zam yapmamaktadır. Vatandaşın alım gücüne göre hareket eden duyarlı bir meslek grubuyuz. Girdilerimize zam geliyor ancak halka yansıtmamaya çalıyoruz ancak ekmek maliyetinin yüzde 33’lük dilimini tek başına oluşturan unun zamlanması bizleri etkiliyor. Geçtiğimiz yılda Toprak Mahsüllerinin müdahalesiyle bir düzenleme yapılmıştı, bu senede bu düzenlenecektir. Ayrıca fırıncının fiyatta rekabet yapması hem ekmeğin kalitesini düşürür hemde fırıncının kendini gelişen şartlara ayak uyduramamasına neden oldu. Bakanlık konusunda çalışmalarımız sürüyor ve merdiven altı üretimi durduracağız. Merdiven altı üretim yerlerinin ruhsatı olsa dahil kayıt numarası alamayacaklarından dolayı üretim yapamayacaklar. Türkiye’de her gün 6 milyon ekmek israf ediliyordu, Cumhurbaşkanımızın girişimleri doğrultusunda bir proje geliştirdik ve bu rakam 4.9 milyona düştü. Bu rakamda oldukça fazla, israf edilen ekmeğin 3 milyonu fırınlarda israf ediliyor. Bunu azaltmamız için fırın enflasyonunu düzenlemeliyiz. Kentlerin nüfus yoğunluğuna göre fırın sayısı belirlenmeli. Bu hem kaliteyi arttırır hemde israfı önler” dedi.

—Referandum ülkemize hayırlar getirsin—

Öte yandan Anayasa değişikliği için referandum sürecini değerlendiren Balcı;” Halkımız ve ülkemiz için iyisi ne ise o çıkacaktır. Ülkemiz için hayırlı olmasını temenni ediyorum” şeklinde konuştu.

[gallery ids="54430,54431,54432,54433,54434"]
Güncelleme Tarihi: 29 Ocak 2017, 17:39

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner4