Has Fırın'dan Bir İlk Daha Siyez Buğdaylı Ekmek

Has Fırın'dan Bir İlk Daha Siyez Buğdaylı Ekmek
banner1
Manisa’nın Turgutlu ilçesinde faaliyetini sürdüren ve ilçe sakinlerine yeni lezzetler tattırmak için çalışmalar yapan Has Fırın, ürün yelpazesine genetiği değişmeden günümüze kadar gelen günümüz buğdayının atası siyez buğdayından yapılan ekmeği de ekledi.

Dünyada glisemik endeksi insanlara en uygun gıda olan, radyasyon emmeyen özelliği nedeniyle savaş gibi durumlar için bazı ülkelerin stoklarda tuttuğu ürünler arasında yer alan Siyez unundan yapılan Siyez Buğday Ekmeği Turgutlu’da ’da müşterilerin beğenisine sunuldu.

 işletme sahibi ve Turgutlu Fırıncılar Odası Başkanı olan Şahin Ek “ olarak ilçe halkımıza ve müşterilerimize en iyi hizmeti sunmak için çalışmaktayız. Bu nedenle sürdürdüğümüz arayışlarımızda tarihi yaklaşık 10 bin yıl öncesine dayanan ndan üretilen unlardan doyurucu özelliği yüksek ler üreterek halkımızın beğenisine sunmak istedik. günümüz buğdayına göre daha doyurucu, kilo aldırmayan, yüksek proteinli bir buğday. Özellikle sağlıklı beslenen, spor yapan ve zayıflamak isteyenlerin ilk tercihi olan bir ürün” dedi.

SİYEZ BUĞDAYININ ÖZELLİKLERİ


14 kromozomlu yapısı ile genetiği değişmeden günümüze kadar gelmiş, Hititler ve Frigler tarafından da tarımı yapılmış olan  günümüz buğdayının atası kabul ediliyor. Türkiye’de sadece Kastamonu yöresinde dağlık arazilerde yetiştirilen , zararlılara dayanıklı, kurak şartlarda ve fakir topraklarda rekabet gücü yüksek bir tür olarak biliniyor. Siyez unu ile yapılan ürünler kilo aldırmazken, karbonhidrat değeri oldukça düşük, protein değerleri ise çok yüksek. Lifli yapısından dolayı sindirimi kolaylaştıran ve bağırsakları temizleyici özelliği olan  yüksek antioksidan özellik de taşıyor. Bu özelliği ile hücre yapısını koruyan ve yaşlanmayı geciktiren siyez unu, kan şekerinin hızlı yükselmesini de önlüyor. Dünyada glisemik endeksi insanlara en uygun gıda olduğu bildirilen siyez unu ile yapılan yiyecekler ve  uzun süre tokluk hissi de veriyor. Yüksek mineral ve selülozdan dolayı besin emilimini hızlandıran nın diğer bir özelliği de radyasyona karşı dayanıklılığı. Bu nedenle bazı ülkelerde nükleer savaşlara karşı, askeri ve sivil amaçlar için stokta tutulan ürünlerden önemli ürünlerden biri.

Has Fırın'dan Siyez Buğdaylı Ekmek Has Fırın'dan Siyez Buğdaylı Ekmek Has Fırın'dan Siyez Buğdaylı Ekmek
Güncelleme Tarihi: 09 Mart 2018, 14:48

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner4

banner3