'İhalelere İtirazların Amacı Hizmetlerimizi Engellemek'

'İhalelere İtirazların Amacı Hizmetlerimizi Engellemek'

Başkan Ergün’den Önemli Açıklamalar

Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Havuzlu Çarşı esnafıyla bir araya geldiği toplantıda gündeme dair önemli açıklamalar yaptı. Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin yapmış olduğu büyük ihalelere yapılan itirazları değerlendiren Başkan Ergün, “Bu itirazların amacı Manisa Büyükşehir Belediyesi hizmet yapmasın veya geciktirilsin. Seçimlere 19 ay gibi bir süre kaldı. Bu itirazlar, bu projelerin seçimlerden önce bitirilmemesi ve bazı yatırımların geciktirilmesi noktasında planlı olarak yapılıyor” diye konuştu.

Son dönemde de bilinçli olarak bazı kesimler tarafından düğmeye basıldığını ve önemli projelerin önüne geçilmeye çalışıldığının altını çizen Başkan Ergün, “Bunlardan birisi de Turgutlu’ya yapacağımız 1,2 kilometrelik kavşak projesi. İki ay önce ihalesi yapıldı. İhaleye 23 firma girdi. Katılımın fazla olduğu ihale oldu. 53 milyon TL’lik bir ihaleydi bu. Bu projeye itiraz yapıldı. Kamu İhale Kurumu’na gitti. İkincisi ise il genelinde Büyükşehir Belediyesi’nin sorumluluk alanında bulunan yolların asfaltlanması ihalesiydi. Üç senedir aynı sıkıntı karşımıza çıkıyor. 2015 yılında itiraz edildi. Kamu İhale Kurumu’ndan 6 ay geciktirildi. 2015 Ekim ayında Kamu İhale Kurumundan aldığımız haklı dönüşün ardından 6 ay zaman kaybettik. 1 buçuk ay asfalt yapabildik. 2016 yılında da yaklaşık 200 milyonluk asfalt ihalesine çıkıldı. Yine itirazlar karşımıza çıktı. Bu süreçte 2 bin 400 km’lik yolun asfaltını yani hedefimizin yüzde 80’inin yaptık. Ancak iş yeniden durduruldu. Bu iki yıllık sürede sorumluluk alanımızda bulunan 5 bin kilometrelik yolun 2 bin 800 kilometresini asfalt yapabildik.

“20 Yıldır Bu İşin Ekmeğini Yiyenler Bize Saldırmaya Başladı”

Son dönemde ihaleleri kazanamayan bir firma sahibinin kendisine ve kuruma yönelik eleştirilerine de karşılık veren Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, “2017 yılına geldik. Manisa’da Adil Aygül zamanında, Bülent Kar zamanında, bizim göreve geldiğimiz Manisa Belediyesi’nin 5 yıllık döneminde bütün asfalt işlerini yapan firma, yani Manisa’da 20 yıldır ekmek yiyen bu kişi son asfalt ihalelerini alamadığı için bize saldırmaya başladı. Bakın son asfalt ihalesine 23 firma girdi. Bu firmalardan birisi de H.G.'ye ait firmadır. Bize karşı yaptığı açıklamalardan dolayı kendisine suç duyurusunda bulundum. Bu haberleri yapan gazete hakkında ve yazarı hakkında suç duyurusunda bulunduk. Herkes yargının karşısında gerekli hesabı verecektir” şeklinde konuştu.

“İhalelerimizin hepsi Yasalar Çerçevesinde Yapılıyor”

Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı ihalelerin hepsinin yasalar çerçevesinde yapıldığını ifade eden Başkan Ergün, “Bizim yaptığımız ihalelerin hepsi yasalar çerçevesinde yapılıyor. Emniyet mensuplarının gözetiminde, kameralara çekilerek açık ve net bir şekilde şeffaf olarak yapılıyor. “Ben buradan ekmek yiyemedim” diyerek bize saldıranlar yasalar karşısında hesabını verir. Yılmaz Gençoğlu’da şahsi olarak kendi davasını açtı” dedi.

“İşlerini Kaybettiği İçin Yapıyor”

Konuşmasına örnekler vererek devam eden Başkan Ergün, “Biz kendilerine Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in kendi kurduğu, oğlunun kurduğu firmalara verdiği asfalt ihalelerini sormuyoruz. İtham ettiği firma, Demirci-Selendi Karayolunun asfaltıyla birlikte Merkez Efendi Devlet Hastanesi’ni yapan firmadır. Söylenecek olduktan sonra çok şey var. Herhalde kendisi karayolları ile ilgili işlerini de kaybettiği için bu tür söylemler içerisine girdi

“Büyükşehir Hizmet Binası Projesi’ne de İtiraz Edildi”

Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin eski garajın olduğu bölgeye yapacağı hizmet binası projesine de itiraz edildiğini hatırlatan Başkan Ergün, “Bunun dışında eski garaja yapacağımız projemiz var. Türkiye’nin bir numarası Emre Arolat tarafından çizilen proje. 165 bin metrekarelik bir inşaat. Bunun sadece 35 bin metrekaresi Büyükşehir binası olacak. Geriye kalan 130 bin metrekarenin, 85 bin metrekaresi yerin altında bin 800 araçlık otopark. Üstünde bin tezgahlık pazaryeri. Halkımızın kullanacağı alanlar. Bin 200 kişilik salon, 800 kişilik salon, 600 kişilik salon, 2 tane de 200 er kişilik salonlar. Müze kısmı var. 40 taneye yakın dükkan var. İçinde yok yok. Bunun ihalesine çıktık. 411 milyon maliyetli 25 firmanın katılımıyla yapılan bu ihaleye de itiraz edildi. Birileri düğmeye basıyor ve bu itirazlar yapılıyor. Düğmeye kimler basıyor sizler iyi biliyorsunuz. Siyasi olarak yapılıyor” dedi.

Güncelleme Tarihi: 30 Mayıs 2019, 16:45

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner4