İMAR BARIŞI BAŞVURULARI DEVAM EDİYOR

İMAR BARIŞI BAŞVURULARI DEVAM EDİYOR
banner43
Yapı Kayıt Belgesi Verilmesine İlişkin Usul Ve Esaslar ise 06.06.2018 tarihli ve 30443 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanmış ve başvurular 08.06.2018 tarihi saat 13:00 itibarıyla başlamıştır.

Kamuoyunda “İmar Barışı” olarak bilinen ve işlemleri Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütülmekte olup, İlimizde de vatandaşlarımıza İmar Barışı ile ilgili her türlü yardım ve teknik destek öncelikle Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğümüzce, sonrasında ise il ve ilçe Tapu Müdürlüklerimizce verilmektedir.

Valiliğimizin Koordinasyonunda Manisa İli genelindeki mahalle muhtarlarına yönelik Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünce “İmar Barışı” konulu toplantılar düzenlenmiştir.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğümüzce 5 ayrı oturumda düzenlenen İmar Barışı konulu toplantılarda toplam 544 katılımcıya (Muhtar, Belediye İmar Müdürü ve Tapu İlçe Müdürü) İmar Barışı ile ilgili detaylı bilgiler verilerek, Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca bastırılmış olan İmar Barışı konulu broşürler dağıtılmıştır.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğümüzde kurulan İmar Barışı Ofisinde ise her türlü teknik bilgi desteğinin sağlanmasına yönelik olarak personelimize ilgili teknik uzman tarafından hizmet içi eğitim verilmiş olup, bu kapsamda vatandaşlarımızın sorunlarına daha doğru ve hızlı bir sürede yanıt verilebilmesi amaçlanmıştır. Ayrıca e-Devlet üzerinden yapılan başvurularda, e-Devlet giriş şifresi olmayan vatandaşlarımızın şifrelerini kolaylıkla alabilmeleri amacıyla PTT Baş Müdürlüğümüz tarafından Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Hizmet Binası içerisinde personel görevlendirmesi yapılmış ve vatandaşların ayrıca PTT şubelerine gitmesinin önüne geçilmiştir.

Ayrıca Valiliğimizce; İlimiz genelinde yer alan tüm kamu kurum ve kuruluşları ile yerel yönetimler tarafından da İmar Barışına yönelik bilgilendirmeler ve videolar ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca oluşturulan İmar Barışı internet sayfasına bağlantıların da kendi internet siteleri üzerinden paylaşılması sağlanmıştır.

Gerek Valiliğimize gerekse de Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğümüze, Sivil Toplum Kuruluşları, Meslek Örgütleri ve Kamu Kurum ve Kuruluşlarından gelen ve ileride gelebilecek İmar Barışı konulu bilgilendirme amaçlı toplantı düzenlenmesi taleplerine yönelik olarak Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğümüz yetkilendirilmiş ve bu kapsamda gerekli çalışmalar başlatılmıştır.

8 Haziran 2018 tarihinde başlayan İmar Barışı başvurularına yönelik olarak, Çevre ve Şehircilik Bakanlığından 18 Temmuz 2018 tarihinde Valiliğimize iletilen verilere göre;

Başvuruların başladığı 8 Haziran 2018 tarihinden 18 Temmuz 2018 tarihine kadar Manisa İl genelinde 28.071 adedi konut, 1.881 adedi ticaret olmak üzere toplam 29.952 adet Yapı Kayıt Belgesi düzenlenmiştir. Ayrıca 1.142 adet basit tarımsal yapı (ağıl, kümes, tarımsal amaçlı depo vb.) ve 1 adet Güneş Enerji Santrali için de Yapı Kayıt Belgesi düzenlenmiştir.

İlimiz genelinde 18 Temmuz 2018 tarihine kadar düzenlenen Yapı Kayıt Belgeleri ile toplamda 31.095 adet yapı ihtilaflı durumdan çıkmış ve vatandaşımız yapısını kayıtlı ve yasal hale dönüştürmüştür.
Güncelleme Tarihi: 20 Temmuz 2018, 12:16

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner4