KANALLAR MİKROP SAÇIYOR

KANALLAR MİKROP SAÇIYOR
kanallar_mikrop_saciyor_12

Manisa’nın Turgutlu ilçesinde ova bölgesinde geçen kanallar tehlikeli olmasının yanı sıra mikrop saçıyor.

Devlet Su İşlerine ait Demirköprü barajından başlayan ve aralarında Turgutlu’nun da bulunduğu Manisa il ve ilçelerinden geçerek Menemen’e ulaşan sulama kanalı içerisine atılan çöp, hayvan leşi ve diğer atıklar mikrop saçıyor.

Sulama sezonu öncesinde yetkililer tarafından temizlenen ve bakımı yapılan kanallara su verilmesi ile birlikte sorumsuz vatandaşlar tarafından kirletiliyor. Ovalardaki bağ ve bahçeleri sulamak amacıyla yapılan sulama kanalları çöplük olarak kullanılmaya başlandı. Kanallarda, biriken çöpler ve diğer atıklar sağlığı tehdit ediyor. Öte yandan havaların ısınmasıyla birlikte sulama kanalına giren gençler adeta tehlikeye meydan okuyor. Hava sıcaklıklarının 40 dereceye çıkması sonucu serinlemek isteyen gençler kanallara akın ediyor. Yüzmenin yasak olduğu kanallara giren gençler akıntı nedeniyle boğulma tehlikesi ve bunun yanı sıra ise mikrop saçan sudan bulaşacak olan hastalıklara da meydan okumaya çalışıyor.

Yetkililer sulama kanallarının tehlikeli alanlar olduğunu belirterek ailelerden çocuklarına dikkat etmelerini ve kanallara girmemeleri konularında uyarılarda bulunmalarını isterken; sulama kanallarına girenlerin dış kulak yolu iltihabı, göz, idrar yolu ve bağırsak enfeksiyonları hastalıklarına yakalanabilecekleri öğrenildi.

Kanallara girmenin sağlık açısından çok riskli olduğunu ifade eden yetkiler, “sulama kanalları temizlik yönünden tamamen kontrolsüz yerler. Değişik atıklarla birlikte hayvanların atıkları karışıyor buralara. Giren vatandaşlara çeşitli enfeksiyonlu hastalıkların buluşması söz konusu. Serinlemek için sağlıksız sulara girmek daha büyük tehlikelere neden olabilir” dediler.
Güncelleme Tarihi: 12 Temmuz 2014, 09:37

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner4