KAYABAŞ: 'MADENCİLİK PROJESİ İPTAL EDİLSİN, ÇALDAĞI'NDAKİ MADEN KAPATILSIN!'

KAYABAŞ: 'MADENCİLİK PROJESİ İPTAL EDİLSİN, ÇALDAĞI'NDAKİ MADEN KAPATILSIN!'
Turgutlu Çaldağı’nda uygulanmak istenen nikel madenciliği projesine ilişkin Manisa 2. İdare Mahkemesi’nin verdiği “ÇED raporunun iptali” kararını bozup yeniden keşif yapılmasını isteyen Danıştay 14. Dairesinin kararına yönelik tepkiler giderek artarken, bir açıklama da CHP Turgutlu İlçe Başkanı Erk Kayabaş’tan geldi. CHP Turgutlu İlçe Başkanı Kayabaş, açıklamasında Danıştay kararını eleştirirken 14. gününü bitiren “Adalet Yürüyüşü”ne de vurgu yaparak, “Bu karar da ‘Adalet Yürüyüşü’nün ne kadar doğru ve gerekli olduğunun bir başka ispatı. Demek ki , insan haklarının ayaklar altına alındığı bir yerde doğanın hakları için de adalet istemek gerekiyor” dedi.

Turgutlu’da uygulanmak istenen bu madencilik projesinin dünyanın hiçbir ülkesinden vize alamadığına dikkat çeken Kayabaş, “Böyle bir madenciliğe dünyada izin verilmezken neden Türkiye’de ve dünyanın en bereketli topraklarında uygulanması sağlanmaya çalışıyor? Dünyanın en bereketli topraklarının 18 milyon ton sülfürik asitten geçirilmesine ve halkımızın kobay yerine konulmasına bakanlık nasıl onay verebiliyor?” diye de sordu.

Yaptığı yazılı açıklamada, Turgutlu halkının 10 yıldan beri vahşi madenciliğe karşı bir ölüm-kalım mücadelesi verdiğini hatırlatan CHP Turgutlu İlçe Başkanı Erk Kayabaş, “Bu madenin zararlarını bugün sokaktaki çocuklar bile anlamışken, bu onayları ve kararları verenlerin anlayamamış olmasını insan aklı almıyor” dedi. Kayabaş, “Bu madencilik projesinin bölgemize nasıl bir çevresel facia getireceğine ilişkin bilim adamlarınca hazırlanmış yüzlerce dosya varken, bu ısrar ve bu inat neden” diye sorarken, ayrıca “bizde ya bilimsel raporlar incelenmiyor ve itibar görmüyor ya da bilime inanılmıyor. Öyleyse bu kararlar ne adına veriliyor, kamu yararını kollanarak mı, yoksa şirketin çıkarını kollanarak mı? Danıştay 14. Dairesi FETÖcü oldukları tescilli, ByLock hattı kullandığı tespit edilmiş bir şirket için mi mahkemenin “ÇED iptal” kararını bozup yeniden keşif istiyor?” dedi. Böyle bir karara hiç kimsenin saygı göstermesinin beklenmemesi gerektiğini kaydeden Kayabaş, açıklamasında ayrıca “Halkımız bugüne kadar bu madene geçit vermedi, bundan sonra hiç vermez. FETÖcü ve ByLockçu bir şirketin topraklarını sülfürik asitle mahvetmesine asla göz yummaz. Bu madenin kesinlikle çalışmayacağına ve çalıştırılmayacağına dair bizler de halkımıza söz veriyoruz” ifadesinde bulundu.

 
Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2017, 11:46

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner4