KAYABAŞ: 'MESİRE ALANIYDI ÇÖPLÜĞE DÖNDÜ'

KAYABAŞ: 'MESİRE ALANIYDI ÇÖPLÜĞE DÖNDÜ'

CHP Turgutlu ilçe başkanı Erk Kayabaş, ilçeye bağlı Urganlı mahallesinde incelemelerde bulunarak vatandaşların sorunlarını dinledi. Kayabaş, urganlı mahallesindeki alanların içler acısı durumda olduğunu belirterek Turgutlu belediyesini göreve davet etti.

Urganlı mahallesinde yıllardır tek mesire alanı olan ve Büyükşehir Yasası sonrası Turgutlu Belediyesine devredildiğini belirttiği İbrahim Özbek Parkı ve çevresinin madde bağımlılarının mekanı haline geldiğini belirten CHP Turgutlu ilçe başkanı Erk Kayabaş "Urganlı halkının nefes alabileceği tek sosyal yaşam alanı olan İbrahim Özbek Parkı son dönemlerde, alkoliklerin, tinercilerin, balicilerin barınağı haline geldi. Semt sakinleri feryat ediyor, belediyeden duyan olmuyor" dedi.

Büyükşehir olmadan önce Urganlı’nın en güzide noktalarından biri olduğunu söyleyen Kayabaş, “ Urganlı’nın tek mesire alanı olarak da hizmet veren İbrahim Özbek Parkı kaderine terk edilmiş, bir zamanlar kahvehane olarak hizmet veren bina tinerci ve balicilerin uğrak yeri olmuştur. Camları, çerçeveleri sökülmüş, alkol şişeleri ve her türlü pisliğin bulunduğu parktan görüldüğü üzere eser kalmamıştır. Belediyeye ait su borularının kırılmasından dolayı da tonlarca su boşa gitmekte ve bu su ücreti yine vatandaşın cebinden çıkmaktadır. Metruk binayı mesken tutan tinerci ve balicilerin çevreye ve mahalleye de korku salmasından mahalle sakinleri biran önce binanın ya yıkılmasını, ya da restore edilip, başka bir amaç için kullanılmasını istediklerini belirtiyorlar. Böyle tehlike ve pislik arz eden yaklaşık 1500 dönümlük bir alan karşısında, çok yakın bir noktada okul bulunmaktadır. Bu alan her ne kadar şimdi tatil olmuş olsa da okullar açıldığında öğrenciler için ciddi tehdit oluşturacaktır.”dedi.

KONTROLLER YETERSİZ

CHP İlçe Başkanı Erk Kayabaş’a parkın harabeye döndüğünü belirten mahalle sakinleri, “Buraya kimin girip çıktığı belirsiz. Kimi zaman baliciler, tinerciler, kimi zaman ise ayyaşlar ve sevgilisini alıp gelen ne olduğu belirsiz kişiler binaya girip çıkıyor. Ateşler yakılıyor, sular boşuna akıyor. Eskiden ailemizi, eşlerimizi getirdiğimiz parkın şimdi yanından bile geçirmiyoruz. Özellikle geceleri aşırı derecede tedirgin ediyor.” ifadesini kullandılar. Kayabaş’a zaman zaman Jandarmaya bağlı ekiplerin parkı kontrol ettiğini de belirten mahalle sakinleri, “Bu kontroller yetersiz kalıyor. “dediler.

İVEDİLİKLE ESKİ HALİNE DÖNDÜRÜLMELİ

Parkın eski halini çok iyi bildiğini ifade eden Kayabaş,  “Buraya geçici çözüm yerine kalıcı bir çözüm bulunmalı. Aksi takdirde buradaki sorunlar bitmeyecek. Urganlılı hemşerilerimin ailecek çocuklarını, eşlerini alıp gidebileceği başka bir yer yok. Burası arsa mı, park mı, çöplük mü belli değil? Burası eskiden ailecek piknik yapılan, çocukların oyun alanları olan, şenliklerin yapıldığı, halı sahalarda maçların yapıldığı, düğünlerin yapılıp yeni hayatların kurulduğu yaşam alanıydı. Şimdiki hali içler acısı. Bir çalışma henüz olmayacaksa şu pisliğe engel olmaları ve halkın güvenliğini düşünmeleri, su borularını tamir ederek kapatmaları çok zor olmasa gerek. Buranın ivedilikle eski haline döndürülmesini talep ediyoruz. Bu alan eskiden olduğu gibi Urganlı Mahallesi sakinlerinin yaşam alanı haline gelmeli.

TURGUTLU BELEDİYESİNE ÇAĞRI

Ayrıca eskiden yazlık düğün salonu olarak hizmet veren alandaki tabelada yer alan Türk Bayrağına da saygısızlık yapılmış ve yırtılmış. Eski kahvehane binası içerisinde bir zamanlar asılı olan ve bereket duası olarak da bilinen karınca duasını balicilerin alanında yerde yakılmış halde bulduk.  10 Şubat 2003 - 6 Ocak 2006 tarihleri arasında Manisa Valiliği görevinde bulunan Merkez Valisi Orhan Işın’ın adı verilen halı sahanın bakımsızlığı da içler acısıdır. Bu devlete ve devlet büyüklerimize de büyük bir saygısızlıktır. Görüyoruz ki Turgutlu Belediyesi tarafından manevi değerlerimize de sahip çıkılmamaktadır. Ağaçlar bakımsızlıktan kurumaya yüz tutmuş durumda ve park içindeki ışıklandırmaların hiçbiri çalışmamaktadır.  Buradan Turgutlu Belediye Başkanı Sayın Turgay Şirin’ e sesleniyorum: Marifet proje yapmakta değil doğru proje ile doğru yönetimle gerçekleşir. Sizden ricamız Urganlı’nın tek sosyal alanı olan İbrahim Özbek alanına acilen proje üretmeli ve Urganlı halkının ailecek zamanlarını geçirebileceği güzel bir alan oluşturmalısınız. “dedi.

Güncelleme Tarihi: 15 Ağustos 2017, 14:23

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner4