KAYABAŞ; 'MEVSİMLİK TARIM İŞÇİLERİ PERİŞAN'

KAYABAŞ; 'MEVSİMLİK TARIM İŞÇİLERİ PERİŞAN'
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Turgutlu İlçe Başkanı mevsimlik işçilerin sorunlarını dinledi.

CHP Turgutlu İlçe Başkanı Erk Kayabaş, Urganlı ve Sarıbey Mahallelerindeki mevsimlik tarım işçilerinin yaşadığı çadırlara yaptığı ziyaretinde karşılaştığı altyapı ve sağlık sorunları nedeniyle yetkililere çağrıda bulunarak şartların iyileştirilmesini istedi.

Mevsimlik işçiler ile ilgili olarak yayınlanan genelgeyle 'Mevsimlik İşçileri İzleme Komisyonu' kurulduğunu ancak genelgenin fazla dikkate alınmadığını belirten Kayabaş, “2017 yılında Başbakanlık tarafından mevsimlik tarım işçisi vatandaşlarımızın ve ailelerin yaşadıklarını sorunların giderilmesine yönelik 36 maddelik bir genelge yayınladı. Bu tür geçici kamplarda kalan tarım işçilerinin elektrik ücreti devlet imkânlarından faydalanılarak ödenecek. Bu kamplara elektrik ve su verilecek, yaşam koşulları iyileştirilecek ve sağlık sorunlarıyla ilgili mutlaka denetimler yapılacak. Ama gördüğümüz o ki, genelgenin hiç uygulanmıyor. İlkel bir şekilde işçilerimiz burada yaşıyorlar. Çok da değişen bir şey yok. Mevsimlik işçilerin kaldığı çadırlarda şartlar ağır ve hiç bir iyileştirme yapılmamış. Çocuklar bütün gününü çadırlarda geçiriyor. Hiçbir önlem alınmamış. Her türlü yabani böceğin ve hayvanın girdiği alanları içeriyor. Belediyemiz tarafından bir kez bile ilaçlama yapılmamış, özellikle tuvalet, banyo ve su sorununun yoğun bir şekilde yaşandığı yerdeyiz. Yayımlanan genelgede de belirtildiği üzere, İlçe Halk Sağlığı müdürlüğü tarafından kanser taramaları, bulaşıcı ve salgın hastalıklara karşı düzenli sağlık taramaları, hamile kadınlarımızın periyodik kontrolleri, yaşlı olan vatandaşlarımızın sağlık kontrolleri yapılmalıdır. Barınabilecekleri prefabrik yaşam alanları sağlanmalıdır. Görüyoruz ki her şey kağıt üzerinde iyi ama uygulama da insanlığa uymayan bir görüntü var. Bunlar bizim insanımız. Buradaki insanların insanca yaşamasını istiyoruz. Bu bölgenin ekonomisine katkıları var. Bu insanlar olmasa biberimiz, domatesimizi, üzümümüzü toplayamayız. Bu şartlar insan haklarına aykırı bir tutumdur. Bizler bu insanlık sorunun ortaya koymak için buradayız. Bu durumdan utanç duyduğumu söylemek isterim." dedi.

YETKİLİ KURUMLAR İLE GÖRÜŞÜLDÜ

Gördüklerini Turgutlu Kaymakamı Uğur Turan’a rapor ettiğini ifade eden Kayabaş, “ Yetkili merciilere ve ilgili kurumlara gerekli tedbir ve uygulamaların yapılması için durumu ve çözüm önerilerimi ilettim. Kaymakamımız Sayın Uğur Turan ile görüştüm ve kendisi de konunun takipçisi olacak. İyileştirmelerin yapılaması için hızlanılacağının sözünü de aldık. Kendilerine buradan teşekkürlerimi iletiyorum. ”şeklinde konuştu.

Mevsimlik işçilerin çadırlarına konuk olan Kayabaş, çocuklara da çikolata dağıtarak, konunun takipçisi olacağını ve şartların daha iyi olması için elinden geleni yapacağının sözünü verdi.
Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2017, 13:03

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner4