Kök Hücre Kardeşliği

Kök Hücre Kardeşliği
banner43
MANİSA Büyükşehir Belediyesinin kardeş şehri olan Almanya’nın Coburg Belediyesinde memur olarak çalışan Nadine Schirmer, Türkiye’de kök hücre nakli bekleyen bir hastanın hayatını kurtardı. Türk hastaya donör olan Schirmer, hastanın sağlığına kavuşmasından mutlu olduğunu belirtirken, olay Alman medyasında da yer aldı.

Manisa Büyükşehir Belediyesinin kardeş şehri Coburg Belediyesinde memur olarak çalışan Nadine Schirmer, 10 yıl önce kök hücre bekleyen hastalar için gönüllü donör oldu. Schirmer’in bağışladığı kök hücrenin Türkiye’de bir hastaya şifa olduğu belirtildi. 2016 yılı Aralık ayında kök hücre alıcısının Türkiye’den bir hastanın olduğunu öğrenen Schirmer, bir insan hayatını kurtarmış olduğunun mutluluğunu yaşadığını, hayatını kurtardığı kişinin Türkiye’den olmasının da bu mutluluğunu ikiye katladığını ifade etti. Schirmer, herkesin ilik donörü olması konusunda tavsiyede de bulundu.

Aile Dışı Verici Bulma Olasılığı 20 Binde Bir

Kardeş şehir Coburg Belediye Başkanı Frank Rebhan da, kök hücre donörü Nadine Schirmer ile bir araya gelerek, kendisini tebrik etti. Çalışanı Schirmer ile gurur duyduklarını ifade eden Belediye Başkanı Rebhan, örnek yardımseverliğin Türkiye’de bir hastayı hayata döndürmesinden mutluluk duyduklarını ifade etti. Coburg Belediye Meclisi’nin Manisalı üyesi Kanat Akın da, söz konusu yardımseverlikten duyduğu mutluluğu aktardı. İlik nakli bekleyen hastaların çoğunlukla akraba dışı bir verici beklediğine dikkat çeken Akın, aile dışında bir verici bulma olasılığının 20 binde bir ile milyonda bir arasında değiştiğine vurgu yaparak, donör Schirmer’in bağışının öneminin altını çizdi.
Güncelleme Tarihi: 30 Ocak 2017, 14:45

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner4