Kula Vahşi Depolamadan Kurtuluyor

Kula Vahşi Depolamadan Kurtuluyor
Manisa Büyükşehir Belediyesinin en büyük ve çevreci yatırımı olarak hizmet vermeye başlayacak olan Uzunburun Katı Atık Bertaraf ve Düzenli Depolama Tesisi’ne nakli yapılacak katı atıklar için çalışmalar Kula’da tamamlandı. Kula’yı vahşi depolamadan kurtaracak olan çöp transfer istasyonu hizmet vermeye başladı.

Manisa Büyükşehir Belediyesi tarafından yakın tarihte hizmet vermeye başlayacak olan en büyük çevreci yatırım projesi Uzunburun Katı Atık Bertaraf ve Düzenli Depolama Tesisi ilçelerdeki vahşi depolamanın da önüne geçecek. Proje kapsamında Kula’da yapımı tamamlanan ve Kula’yı vahşi depolamadan kurtaracak katı atık aktarma alanını Manisa Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Ertuğrul Yıldırım yerinde inceledi. Çöp transfer istasyonu ile ilçenin katı atıklarının semi-treyler ile taşınarak bertarafının sağlanacağı belirtildi.

“Bugünden itibaren çöpler kula’da depolanmayacak”

Kula’dan, Uzunburun Katı Atık Bertaraf ve Düzenli Depolama Tesisi’ne taşınacak olan çöplerin aktarma çalışmalarının ilk adımlarını yerinde takip eden Başkan Yıldırım, çöplerin transferi için başlangıcın Ahmetli’de yapıldığını hatırlatarak, Kula’nın Jeopark açısından önemine dikkati çekti. Başkan Yıldırım, “Daha önceki dönemlerde yıllarca ilçe belediyesi tarafından Akgün Mahallesi’nde vahşi sistem ile depolanan çöplüğü, Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ün talimatı ile kapattırmıştık. Buradaki çöp oluşumu sürekli devam ettiği için buna hızlı bir çözüm üretmemiz gerekiyordu. Katı atık transfer istasyonu yapmak için ilçede alanımızı belirledik. İlgili kurumlardan görüşlerimizi topladık. Bu çalışmalar devam edeceğinden dolayı hızlı bir çözüm üretmemiz gerekiyordu. Bu çözümü ürettik, bugün itibari ile Kula’nın çöpleri Kula’da depolanmayacak. Taşınıp bertarafını sağlamak için başlangıcı yaptık” dedi. Temiz bir çevre için atılan her adımı gelecek için inşa edilen bir bina olarak gördüğünü ifade eden Başkan Yıldırım, yapılan tüm çalışmalar için öncelikle Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün ve emeği geçen herkese teşekkürlerini iletti.

Kula Çöpten Tamamen Kurtulacak

Çalışmaları yerinde takip eden Manisa Büyükşehir Belediye Meclisi Üyesi Faik Şentürk, emeği geçenlere teşekkürlerini ileterek, “Kula yıllardır devam eden vahşi çöp depolamadan kurtulmuş oldu. Günü birlik toplanan çöpler, büyükşehir belediyesinin Uzunburun tesislerine taşınacak. Böylelikle Kula çöpten tamamen kurtulacak. Bu turizm açısından büyük önem taşımaktadır” diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 23 Ağustos 2017, 15:12

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner4