Manisa Hayvancılığının Hedefleri Salihli Çalıştayında Belirlendi

Manisa Hayvancılığının Hedefleri Salihli Çalıştayında Belirlendi
banner43
Manisa Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünün düzenlediği, Manisa hayvancılığının 2016 yılının değerlendirilmesi ile 2017 yılı programının oluşturulmasına yönelik toplantı Salihli’de gerçekleştirildi.

Toplantıda; Manisa İlinde hayvan hastalık ve zararlılarıyla mücadelede yapılanlar ve yapılması gerekenler, hayvan yetiştiriciliği ve su ürünleri konularında geliştirilmesi gereken hususlar masaya yatırılırken, hayvancılıkla ilgili üretici birlikleri, sivil toplum kuruluşları ve özel sektör temsilcilerinin katılması ile hayvancılık sektörüne farklı bakış açıları ile yaklaşmak, hastalıklarla ortak mücadele etmek, İlimiz ve Ülkemiz hayvancılığını hep beraber ileriye götürmek noktasındaki hedefler belirlendi.

16-17 Ocak 2017 tarihlerinde Salihli Lidya Sardes Otel’de gerçekleştirilen ve İl Müdür Vekili Metin Öztürk’ün başkanlık ettiği toplantıya, Hayvan Sağlığı Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürü Melihşah Taşkın, 17 İlçe Müdürü, İl ve İlçe Müdürlüklerinde görevli Veteriner Hekim, Zooteknist, Su Ürünleri Mühendisleri, Sivil Toplum Kuruluşları, Üretici Birlikleri ve Özel Sektör Temsilcileri katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Manisa İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdür Vekili Metin Öztürk; “İlimizde bitkisel üretim öncelikli olmakla beraber hayvansal üretim de önemli bir yer tutmaktadır. Özelikle kanatlı sektöründe, Manisa ülkemizin söz sahibi illerinden biri konumundadır. Türkiye genelinde broiler üretiminde ikinci, yumurta üretiminde ise üçüncü durumdayız. 225.000 büyükbaş varlığımız olup, 1.025.000’nin üzerindeki küçükbaş varlığımız ile azımsanmayacak derecede hayvansal üretim şehriyiz” dedi.

Konuşmasında, Manisa’nın hayvancılık durumuna dair genel bir değerlendirme yapma gereği duydukları için bu toplantıyı gerçekleştirdiklerine dikkat çeken Metin Öztürk; “Geçmiş yıllarda neler yaptık, nerelerde eksikliklerimiz var, ilçeler arasındaki uygulamalarda farklılıklar var mı, varsa bu farklılıkları hangi yönde düzeltmemiz gerekiyor bunları belirlemek için böyle bir toplantıyı gerçekleştirdik.  2017 yılı içeresinde ve sonrasında hayvan sağlığı ve yetiştiriciliği ile ilgili nasıl bir planlama yapmalıyız, hangi yönde tedbirler almalıyız, buradan çıkacak sonuçlar ile İlimizde hangi projeleri uygulamalıyız. Bunlarla ilgili tüm bilgileri elde edebilmek için toplantımızı Çalıştay formatında planladık. Çalıştay sonucunda sivil toplum kuruluşlarından aldığımız verileri de not ederek İlimize yönelik bir veri elde etmiş olacağız” dedi.

Metin Öztürk; “Bu tür toplantılarımız İlçe Müdürlüklerinde görevli personelin toplantıya katılımlarıyla, hem kurumsal bilgilere daha kolay ulaşmalarını sağlarken, hem de personel motivasyonunun en üst düzeye çıkmasına vesile olacaktır. Toplantıların sağladığı birlik ve tek örneklilik her yıl belirli periyotlarla İl Müdürlüğümüzde yapılacak toplantılarla pekiştirilecektir” dedi.

Öztürk; “Salihli’de düzenlemiş olduğumuz Bilgilendirme ve Eğitim Toplantımızın İlimiz ve Ülkemiz hayvancılığına hayırlı olmasını temenni ediyorum” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

İki gün süren toplantıda 27 adet sunum ve konuşma gerçekleştirildi. Hayvan Sağlığı Yetiştiriciliği ve Su ürünleri Şube Müdürlüğündeki konu uzmanı personeller mevzuat ve uygulamalar hakkında katılımcıları bilgilendirirken, Sivil Toplum Kuruluşları, Üretici Birlikleri ve Özel Sektör Temsilcileri de yaptıkları konuşmalar ile sektör gözüyle değerlendirmelerini aktardırlar.

Toplantı daha sonra İlçe Müdürlüklerinin çalışmaları sırasında karşılaştıkları sorunlar ve bu sorunların çözüm önerileriyle devam etti. Toplantının çok verimli geçtiğini vurgulayan İlçe Müdürleri, Çalıştayımızın İlimiz hayvancılığının gelişmesine önemli katkı sağlayacağını, Manisa İli genelinde yapılacak çalışmaların, hastalıklarla mücadele ve denetimlerin tek bir örneklilikle gerçekleşeceğini söyleyip, bu tür toplantıların ilçelerin kaynaşmasına da vesile olduğunu belirttiler.
Güncelleme Tarihi: 18 Ocak 2017, 12:52

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner4