Manisa Valiliğinden Açıklama !

Manisa Valiliğinden Açıklama !
Bugün bazı basın-yayın organlarında Alaşehir Horzumsazdere Mahallesinde gaz çıkışları nedeniyle hayvan ölümleri olduğuna dair haberler yer almıştır.

Konu daha önce, Nisan ayında Valiliğimize intikal etmiş olup,  konu Valiliğimizin yazılı talebi üzerine Maden Tetkik Arama (MTA) Genel Müdürlüğü, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünce incelenmiştir.

Horzumsazdere Mahallesinin meskun mahallinin 1-1,5 km dışında gaz çıkışının tespit edildiği noktalarda mahalle muhtarı eşliğinde MTA ekiplerince gaz ölçümü yapılmış ve çıkışın yaşandığı alanda sınır değerlerin üzerinde Hidrojen Sülfür (H2S) gaz çıkışı tespit edilmiştir.

Mahalle  içinde (Meskun alanda) aynı tarihte yine MTA ekiplerince yapılan ölçümlerde ise hidrojen sülfür ve diğer gazlara rastlanmadığı raporlanmıştır. MTA uzmanlarınca mahallede hissedilen kokunun kaynağının Hidrojen Sülfür gazı olduğu ve rüzgar yönüne göre zaman zaman meskun mahale de ulaştığı değerlendirilmiştir.

Yine bahsi geçen Raporda gaz çıkışının olduğu alanda özellikle gaz çökmesi ve yoğunlaşması yaşanabilecek çukur bölgelerin (genellikle aynı zamanda sulak alanlar) küçükbaş ve büyükbaş hayvanların bu bölgelere girerek olumsuz etkilenmelerine mani olmak üzere, güvenlik çemberine alınması teklif edilmiş olması sebebiyle Alaşehir Belediye Başkanlığı talimatlandırılarak gaz çıkışının olduğu yerler ve gazın çökme alanları güvenlik çemberine alınmış ve uyarıcı levhalar yerleştirilmiştir.

Uzmanlarca, oldukça hareketli olan bölge jeolojisinin doğal yollarla bu gazı ürettiği Valiliğimize iletilmiştir. Konuyla ilgili ileri tetkik ve tedbirler konusunda Valiliğimizce MTA Genel Müdürlüğünden ayrıntılı bir destek çalışması talep edilmiştir. Alınacak Teknik Raporlar sonrası gerekleri ilgili kurumların eşgüdümü ile icra edilecektir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.MANİSA VALİLİĞİ
Güncelleme Tarihi: 08 Ağustos 2017, 14:07

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner4