Manisa'da Leylekler Halkalandı

Manisa'da Leylekler Halkalandı
Doğa Koruma ve Milli Parklar 4. Bölge Müdürlüğünde  çiftçi dostu leyleklerin halkalanma çalışması Manisa’da başlatıldı.

Merkeze bağlı Hamzabeyli ve Karaağaçlı Mahallelerinde yavru leyleklere ilk halkayı 4. Bölge Müdürü Kerim Gençoğlu taktı. Ege Üniversitesi Bilimcileri Prof. Dr. Mehmet Sıkı, Doç. Dr. Ortaç Onmuş ve Yük. Lisans öğrencisi Ahmet Kaya tarafından yürütülen halkalamanın ilk gününde 17 leyleğin halkalanması tamamlandı.

Bilimsel olarak en iyi tanınan, en kolay araştırılan ve en çok merak uyandıran canlıların başında kuşlar geliyor. Çevre sağlığının en iyi göstergelerinden biri kuşların sayılarındaki artış ve azalmaları gözlemektir.

100 yıldan fazla bir süredir birçok ülkede milyonlarca kuş halkalama yöntemiyle araştırılmaktadır. Her birinde özgün bir numara olan ve kimlik niteliği taşıyan, hafif, uzun yıllarca bozulmayan halkalar kuşların ayaklarına takılarak kuş göçleri ve kuş sayılarındaki değişiklikler takip edilir. Üzerinde kuşun halkalandığı ülkenin adını ve ülke halkalama merkezinin adresini taşıyan bu halkalar yardımıyla kuşlar gözlenir, takip edilir. Yakalanırsa ya da ölüsü bulunursa kuşun nereden geldiği öğrenilir.

Böylece bizlerde; Afrika kıtasının en ucu olan Cape Town’da halkalanan 7,8 gram ağırlığındaki Kırlangıcın öyküsünü Türkiye’de, Iğdır’da halkalanan 7,2 gram ağırlığındaki Kırlangıcın öyküsünü ise Zambiya’da öğrenebiliyoruz.

Leylekler ise;  insana yakın olmayı, yerleşim yerlerinde yuva yapmayı sever. Leylekler sazlık ve sulak alanlarda kurbağalar, sürüngenler, küçük memeliler, çekirgeler ile beslenirken, tarım alanlarında da istenmeyen böcekleri ve zararlıları yok ederek çiftçimizin dostu olmuşlardır.

Manisa, İzmir, Aydın ve Muğla İllerini içine alan DKMP 4. Bölge Müdürlüğü’nde 767 elektrik direği üzerinde tespiti yapılan leylek yuvalarının platformla yükseltilmesi çalışmaları ise 2014 yılından bu yana Av ve Yaban Hayatı Şube Müdürlüğü koordinasyonunda sürdürülmektedir. Bu kapsamında Ege Üniversitesi Rektörlüğü ile imzalanan protokolle birlikte Manisa, İzmir İllerimizde Gediz Elektrik Dağıtım A.Ş, Muğla, Aydın İllerimizde ise Aydem Elektrik Dağ. A.Ş ile işbirliği içerisinde bugüne kadar 495 yuva yapay leylek yuva platformları ile değiştirilmiştir. Böylece leyleklerin hayatlarının riske atılmaması, enerji kayıplarının önüne geçilmesi ve leylek yuvası kaynaklı muhtemel yangın risklerinin önlenmesinde önemli mesafe alınmıştır.
Güncelleme Tarihi: 14 Haziran 2017, 15:45

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner4