MCBÜ 'III. Uluslararası Kök Hücre Sempozyumu'nda, kök hücre uygulamalarında kişiye özel tedavide yeni yaklaşımlar ele alındı

MCBÜ 'III. Uluslararası Kök Hücre Sempozyumu'nda, kök hücre uygulamalarında kişiye özel tedavide yeni yaklaşımlar ele alındı
Manisa Celal Bayar Üniversitesi tarafından düzenlenen “III. International Stem Cell Symposium / III. Uluslararası Kök Hücre Sempozyumu” ''Kişiye Özel Tedavide Kök Hücre Uygulamalarında Yeni Yaklaşımlar'' teması ile Manisa Anemon Otelde gerçekleştirildi.

Açılış törenine MCBÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bilal Gümüş, MCBÜ Yükseköğrenim Vakfı Başkanı Rıza Akçalı ve Vakıf Yönetim Kurulu Üyesi Tezcan Ödemiş, Şehzadeler Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Önal, Manisa Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi Şube Müdürü Sevil Şekercioğlu, MCBÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Süleyman Sami İlker, MCBÜ Hafsa Sultan Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Emin Kurt, MCBÜ Sağlık Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Ayşe Aktaş ve çok sayıda davetli katıldı.

MCBÜ Bilimsel Araştırmalar Koordinasyon Birimi tarafından desteklenen sempozyumun açılış konuşmaları sempozyum eş başkanları MCBÜ Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. H. Seda Vatansever ve MCBÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bilal Gümüş tarafından yapıldı.

Prof. Dr. H. Seda Vatansever, her yıl özel bir başlık seçilerek yapılan Uluslararası Kök Hücre Sempozyumu’nun bu yılki temasının, kişiye özel tedavide kök hücre uygulamaları olarak belirlenmesindeki amacın, kök hücrenin bir ilaç olarak uygulanmaya başlama süreci, farklı hastalıklarda kullanılma potansiyeli ve kök hücre ile ileriki çalışmaların neler olabileceğini gündeme getirmek olduğunu vurguladı. Vatansever; sempozyuma Ukrayna, Portekiz, Almanya, İsveç ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinden davet edilen misafir konuşmacıların yanı sıra, farklı üniversitelerden yaklaşık 120 konuşmacının katıldığını belirtti. Ayrıca Türkiye'de kök hücre uygulamalarını başarılı bir şekilde yapan ve kuruculuğunu Demet Sabancı Çetindoğan’ın yaptığı ONKİM temsilcilerinin de sempozyuma katılmasının, kök hücre uygulamalarında Türkiye'de yapılan örnekler açısından önemli olduğunu vurguladı.

Rektör Yardımcısı ve Sempozyum Eş Başkanı Prof. Dr. Bilal Gümüş ise, kök hücrenin klinik uygulamalarının başlaması nedeni ile oldukça güncel bir konu olduğunu vurgulayarak, yurt dışından ve yurt içinden gelen davetli konuşmacılar ile ikili iş birlikleri açısından da çok önemli olduğunu dile getirdi.

Sempozyumun açılışında, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Histoloji-Embriyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve kök hücre çalışmalarının başarılı isimlerinden Prof. Dr. Alp Can'ın ''Suya Işıkla Yazılanlar'' ve Üniversitemiz Fen-Edebiyat Fakültesi  Biyoloji/Hidrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Oğuz Kurt'un ''Bilimde Gizlenen Sanat'' başlıklı  fotoğraf sergileri de yer aldı. Ardından, Prof. Dr. Alp Can'a ait filmin gösterimi yapılarak sergiler gezildi ve fotoğraflar satışa sunuldu. Fotoğraf sergileri, 14 Mayıs 2017 tarihine kadar gezilebilecek. Sergilerden elde edilen gelir, MCBÜ Yükseköğrenim Vakfı öğrenci bursu hesabına bağışlanacak.

Kök Hücre Sempozyumu, konuşmacıların sözlü ve poster bildirilerinin sunulması ile tamamlandı ve gelecek yıl Ekim ayında IV. sünün yapılmasına karar verildi.
Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2017, 14:13

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner4