MCBÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğrencileri evsel atıkların geri dönüşümü için proje geliştirdi

MCBÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğrencileri evsel atıkların geri dönüşümü için proje geliştirdi
Manisa Celal Bayar Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Ekonometri Bölümü öğrencileri Nur Bedia Özdemir, Büşra Kurt, Recep Ünal, Şebnem Vardar, Seda Aydınlık ve Merve Şan, Yrd. Doç. Dr. Aynur İncekırık danışmanlığında bir sosyal sorumluluk projesi geliştirdi. Projeyle, evsel atıklar ile kompost gübre oluşturarak atıkların doğaya geri dönüşümünü sağlamak, verimli ve mineralli kompost oluşturarak çevre bilinci aşılamak amaçlandı.

Öğrenciler, “Kompostlaşma doğada kolayca izlenebilecek bir olaydır. Özellikle bitkilerin hayat devrelerini tamamlayan kısımları tekrar toprağa dönerek parçalanır, fermente olur ve yeniden kullanılacak hale dönüşür. Bu işlemler sonucunda doğada beslenme ve enerji zinciri devam eder. Biz, kompost gübre oluşumunda üniversitemizdeki atıkları değerlendirdik. Kompost, gübre değildir. Gübre toprağa bitkilerin gelişmesi için gerekli besin maddesi kazandırırken; kompost, toprağın yapısal düzenini sağlar. İçerisine belli oranlarda Azot, Fosfor, Potasyum ilavesi ile üstün kalitede gübre eldesi mümkün olabilmektedir. Elde edilen bu gübrenin tarım alanlarına yararı tüm yapay gübrelerden daha fazladır. Ayrıca ham maddesinin doğal nitelik taşıması nedeni ile tarımsal alanlarda üretilen ürünlerde yapay tat sorunu ortadan kalkar. Kompost, bir kabın içinde malzemelerin belirli bir sırayla karıştırılarak bekletilmesi ile hazırlanır. Karışımın hava alması gerekir. Orta boy bir çöp kovasına delikler açarak kompost kabınızı hazırlayabilirsiniz” dediler.

Manisa Büyükşehir Belediyesine başvuran öğrenciler, uygun kovaları Belediye görevlileri ile birlikte şantiyede yaptıklarını; yemekhane, kantinler ve çay ocaklarından atık topladıklarını dile getirerek, “Bir grup halinde bir proje yürütmenin önemi ve bilincini kazandık. Sadece Manisa Celal Bayar Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi kapsamında gerçekleştirilen bu projede, evsel atıklar projemize yüksek oranda fayda sağladı ve oldukça fazla atık toplandı. Bu da aslında geri dönüşüme yarayacak ne kadar çok şeyin olduğunu ve bunların maalesef çöpe gittiğini gösteriyor” dediler.

Öğrenciler Rektör Prof. Dr. A. Kemal Çelebi’yi de ziyaret ederek, gerçekleştirdikleri proje hakkında bilgi verdiler. Prof. Çelebi, yapılan projeyi çok beğendiğini dile getirerek, “Öğrencilerimizin bu şekilde projeler hayata geçirerek, çevre bilincine katkıda bulunmaları ve farkındalık yaratmaları çok önemli, onları gönülden tebrik ediyorum” dedi.
Güncelleme Tarihi: 22 Haziran 2017, 12:36

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner4