MCBÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinden 1458 mezun vermenin mutluluğu yaşandı

MCBÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinden 1458 mezun vermenin mutluluğu yaşandı
MCBÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi 2016-2017 Eğitim Öğretim Yılı Mezuniyet Töreni, Süleyman Demirel Kültür Merkezi Açık Amfide gerçekleştirildi.

Törene Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer, Afganistan Milletvekili Nazari Turkman, Rektör Prof. Dr. A. Kemal Çelebi, Azerbaycan Büyükelçiliği Eğitim Müşaviri Doç. Dr. Necibe Nesibova, Şehzedeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Muzaffer Tepekaya ve Prof. Dr. Birol Kovancılar, İİBF Dekanı Prof. Dr. Mustafa Mıynat, öğretim üyeleri ve mezunların aileleri katıldı.

Mezunlar adına konuşlan Fakülte birincisi Abulfaz Hüseynzade, “Hepimiz Manisa Celal Bayar Üniversitesine farklı ülkelerden ve şehirlerden farklı hayallerle geldik. Bu hayallerimizi gerçekleştirmek, geleceğimizi şekillendirlmek ve ilerde topluma katkı sağlayacak yerlerde bulunabilmek için çabaladık. İşte bu sürecin sonu ve en önemli anı olan mezuniyet töreninde birlikteyiz. Bir taraf tan başarımızın haklı gururunu, diğer taraftan da bir ayrılığın burukluğunu yaşıyoruz. Hepimizin yolu açık olsun. İlerde güzel yerlerde ve mevkilerde yeniden karşılaşmak dileğiyle” diye konuştu.

Prof. Dr. Mustafa Mıynat, “Öğrencilerimize sadece ulusal düzeyde değil, uluslararası düzeyde de rekabet edebilecek mesleki beceriler kazandırmaya çalıştık.”

MCBÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Mıynat ülkemizin ekonomik, sosyal ve kültürel gelişimine katkı sağlayacak kalifiye iş gücünün yetiştirilmesine büyük önem veren üniversitemize pek çok görev düştüğünü belirterek, “ Manisa Celal Bayar Üniversitesi, bu görev bilinciyle ülkemizin her alanda gelişmesine katkı sağlayacak bireyler yetiştirmeyi misyon edinmiş köklü bir eğitim kurumudur. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Manisa Celal Bayar Üniversitesi bünyesindeki en köklü fakültelerden bir tanesidir. Yedi bölümde örgün ve ikinci öğretim programlarının yanı sıra, işletme ve kamu yönetimi bölümlerinde uzaktan eğitim programlarıyla eğitim-öğretim faaliyetlerini yürütmektedir. Bugün burada 1458 öğrencimizi mezun etmenin gururunu ve mutluluğunu yaşıyoruz.  Öğrenim gördükleri seneler boyunca hepsine sadece ulusal düzeyde değil,  uluslararası düzeyde de rekabet edebilecek mesleki beceriler kazandırmaya çalıştık. Çünkü biz vizyonumuzu ulusal ve uluslararası düzeyde yetkin, saygın, öncü ve iş birliğine açık bir eğitim ve araştırma kurumu olarak belirledik. Bu yıl bir ilki yaşıyoruz, bu yıl okul birincimiz dost ve kardeş ülke Azerbaycan’dan bir öğrencimiz. Saygıdeğer veliler, sizlerin özenle yetiştirip bizlere emanet ettiğiniz evlatlarınızı geleceğe büyük bir gönül rahatlığı ile uğurluyoruz” dedi.

Azerbaycan Büyükelçiliği Eğitim Müşaviri Doç. Dr. Necibe Nesibova, “Bu gençler dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar, he zaman iki kardeş ülkeyi gururla temsil edecekler ve ilişkilerimizin sarsılmaz bağları olacaklar.”

Azerbaycan Büyükelçiliği Eğitim Müşaviri Doç. Dr. Necibe Nesibova ise, “Hepinizin bildiği gibi daha Sovyetler Birliği döneminde öğrenciyken,  bugünün öğrencilerinden farklı olarak Türkiye’ye gelmeyi, Türkiye’de yaşamayı ve Türkiye’de eğitim görmeyi hayal bile edemezdik. Üzerinde siz değerli hocalarımın büyük emeği olan bu gençler, dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar he zaman iki kardeş ülkeyi gururla temsil edecekler ve ilişkilerimizin sarsılmaz bağları olacaklar” diye konuştu.

Prof. Dr. A. Kemal Çelebi, “Üniversitemiz, ulusal ve uluslararası düzeyde tanınan ve takip edilen bir üniversite olarak her geçen gün büyüyor ve gelişiyor.”

MCBÜ Rektörü Prof. Dr. A. Kemal Çelebi Üniversitenin 25. yılını idrak ettiğini vurgulayarak, “Mensubu olmaktan büyük onur duyduğum İktisadi ve İdari Bilimler Fakültemizin mezuniyet törenine hoş geldiniz. Ben mümkün olduğu ölçüde bütün mezuniyetlere katılmaya çalışıyorum, fakat İktisadi ve İdari Bilimler Fakültemizin mezuniyet töreni benim de öğretim üyesi olmam nedeniyle, benim için ayrı bir heyecan ve gurur kaynağı. Üniversitemiz 25. yılını idrak ediyor. Bugün geldiği nokta itibariyle; çevresinde, bölgesinde ve ulusal düzeyde tanınan ve elbette uluslararası alanda da bilinen ve takip edilen bir üniversite olarak her geçen gün büyüyor, gelişiyor ve inşallah yakın zamanda hak ettiği daha yüksek yeri de almış olacak. Bizler öğretim üyeleri olarak hem mutluyuz, hem de hüzün içindeyiz. Çünkü kendilerine çok alıştığımız, sevdiğimiz kıymetli öğrencilerimiz aramızdan ayrılıyor.

Eğitim öğretim hayatınızın en önemli aşamasını bu gün itibariyle tamamlamış oldunuz. Fakat eğitim-öğretim üniversite mezunu olmakla nihayete ermiş ve tamamlanmış olmuyor. Aslında bir ömür boyu öğrenmek, gelişmek, yenilenmek gibi bir sorumluluğa sahibiz. Dolayısıyla bu mutluluğu bugün doyasıya yaşarken, bundan sonra da her zaman öğrenme, gelişime, yenilenme çabası içinde olmanız gerektiğini sakın aklınızdan çıkarmayın. Yeni bir başlangıç aşamasında, hayatın bundan sonraki evresinde zaman zaman belli zorluklarla, engellerle karşı karşıya kalacaksınız. Biz size güveniyoruz. Siz bu engellerle karşı karşıya kaldığınızda yılmamayı, azimli olmayı, sabırlı olmayı, sebatkâr olmayı öğrendiniz. Dolayısıyla bu hayat yolculuğunda yılmak yok, pes etmek yok, bundan sonra hedeflerimizi yine yüksek tutarak aynı aşkla, heyecanla çalışmaya devam etmek var. Ben tabii ki öğrencilerimizi yakinen tanıma fırsatı buluyorum, derslerine giriyorum, şunu memnuniyetle ifade edebilirim ki Türk gençliği büyük bir sorumluluk duygusuna sahip. Ne istediğini ve ne yapacağını biliyor ve aynı zamanda dürüst, namuslu ve ahlaklı olmak vasıflarıyla temayüz ediyor.

Bu yolculukta hedeflediğiniz işlere, kadrolara zaman içinde kavuşacaksınız, muvaffak olacaksınız. Ama üzerinize düşen bunun ötesinde sorumluluklar olduğunu sakın aklınızda çıkarmayın. Siz gençlerin, yakın çevresinden başlamak üzere ve anne babalarınız  başta olmak üzere milletinize karşı, devletinize karşı, ülkenize karşı sorumluluklarınız var. Size öncelikle düşen anne babalarınızın hayır duasını almak. Çalışan ve aynı zamanda anne babasının hayır duasını alanların sırtı yere gelmez. Yolunuz, bahtınız açık olsun. Sizin gibi evlatlar yetiştirmiş olan anne babalarınız en büyük alkışı, en büyük ödülü hak ediyor, onlara teşekkür ediyoruz.

Eğitim ordumuzun fedakâr mensupları öğretim görevlisi arkadaşlarım, elbette ki onlar  da her türlü övgüyü ve teşekkürü hak ediyor, onları da kutluyorum. Size sağlıklı, başarılı, mutlu, hayırlı bir ömür diliyorum. Allah’a emanet olun” diye konuştu.

Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer, “Mezunlarımızı yürüdüğümüz yolda, attığımız her adımda yanımızda görmek, yanımızda hissetmek istiyoruz.”

Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer ise “Aynı heyecanı sizlerle paylaştığımızı ifade ediyor; öncelikle çok değerli mezunlarımızı, anne ve babalarını yürekten kutluyorum. Onlarla aynı anne ve babaları gibi gurur duyuyoruz. Eminim ki değerli mezunlarımız da en az bizim onlarla gurur duyduğumuz kadar kendileriyle, üniversiteleriyle ve fakülteleriyle gurur duyuyorlar, duymalılar. Ben Manisa Valisi olarak biliyorum ki bundan sonra ömürleri boyunca Manisa Celal Bayar Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi mezunu olmak, onlara bugün çıktıkları yolda çok önemli bir kuvvet verecek, bir gurur kaynağı olacak. Bugüne kadar onlar Manisa’nın misafirleri bizim evlatlarımız, çocuklarımız, öğrencilerimizdiler. Yaklaşık on - on beş dakika sonra ilk mezuniyet belgemizi verdiğimiz andan itibaren de artık sorumlu birer Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve bizlerin çalışma arkadaşı olacaklar. Yürüdüğümüz yolda, attığımız her adımda onları yanımızda görmek, yanımızda hissetmek istiyoruz. Değerli genç mezunlarımıza, yeni çalışma arkadaşlarımıza bundan sonra yürüyecekleri yolda yol açıklığı, baht açıklığı diliyorum. Değerli öğretim üyelerimize de devletimizin insan hazinesine böyle pırıl pırıl gençler hediye ettikleri için Türk milleti, Türk devleti ve Manisalı hemşehrilerim adına saygılarımı sunuyor, teşekkürlerimi ifade ediyorum” dedi.

Tören fakülteyi 1.likle bitiren Maliye Bölümü mezunu Abulfaz Hüseynzade, fakülte ikincisi İktisat Bölümü mezunu Sinem Hafızoğlu ve üçüncü İşletme Bölümü mezunu Zeynep Kuru’ya ödüllerinin, tüm mezunlara mezuniyet belgelerinin takdim edilmesi ile sona erdi.
Güncelleme Tarihi: 23 Mayıs 2017, 12:18

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner4