MCBÜ Öğrencilerinden Fotovoltaik Panel Yüzey Temizleme Robotu

MCBÜ Öğrencilerinden  Fotovoltaik Panel Yüzey Temizleme Robotu
Manisa Celal Bayar Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü öğrencileri Bilal Karaman ve Yusuf Toprak tarafından ‘tasarım projesi’ kapsamında gerçekleştirilen “Güneş Enerji Santralleri İçin Otonom Fotovoltaik Panel Yüzey Temizleme Robotu Tasarımı ve Prototip İmalatı” isimli proje hayata geçirildi.

Proje, Tübitak tarafından “2241-A Sanayi Odaklı Lisans Projelerini Destekleme Programı” kapsamında desteklendi. Projenin akademik danışmanlığını MCBÜ Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sezai Taşkın, sanayi danışmanlığını ise ATAK Elektrik Mühendislik Otomasyon Firmasından Elk. Yük. Müh. Ahmet Tuncer yaptı.

Üniversite-sanayi iş birliği kapsamında gerçekleştirilen proje hakkında bilgi veren projenin akademik danışmanı Doç. Dr. Sezai Taşkın, “Proje çalışmasının başlangıç noktası yaklaşık iki yıldır üzerinde çalıştığımız dış yüzeyi cam kaplama olan yüksek binalar için cam temizleme robotu oldu. Bölümümüz son sınıf öğrencilerine her yıl verdiğimiz ‘Tasarım Projesi’ dersi kapsamında sanayi ile gerçekleştirilebilecek ortak proje konuları vermeye gayret gösteriyoruz. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de son yıllarda güneş enerji santrallerine yapılan yatırımlar günden güne artmaktadır. Fakat sürekli dış ortamda kalan güneş panellerinin cam yüzeyleri zamanla kirlenmekte ve bu yüzeyde oluşan kir tabakası nedeni ile panellerin enerji verimlilikleri düşmektedir. Bu nedenle binlerce fotovoltaik panelin yer aldığı güneş enerji santrallerinde oluşan kir tabasının belli aralıklarla temizlenmesi gerekmektedir. Bu ihtiyaç temizlik görevlileri tarafından elle veya farklı sistemlerle yapılmaktadır. Bu çalışma kapsamında geliştirilen otonom temizlik robotu, tekli sıra halinde dizilmiş panellerden oluşan diziyi temizleyebilmektedir. Robotun mekanik gövde yapısı, elektrik motorlarının seçimi ve elektronik kart tasarımı ile kontrol yazılımı öğrencilerimiz tarafından danışmanları desteğinde gerçekleştirilmiştir. Robotun boyu 2, eni 0,5 metredir. Robot gece saatlerinde otonom olarak çalışacak şekilde programlanmıştır. Gündüz enerjisini kendi güneş paneli üzerinden aküye şarj etmektedir. Panel dizisi sonuna geldiğinde otomatik olarak yavaşlamakta ve buradan yine geri yöne dönerek temizleme işlemini fırçasını ters yönde döndürerek tekrarlamaktadır. Ayarlanan tur sayısı sonunda otomatik park konumuna geçmektedir. Robotun çalışma süresi, kendi aküsünün gerilim seviyesi vb. gibi bilgiler akıllı cep telefonları üzerinden izlenebilmektedir. Robotun saha testlerine Atak Elektrik Mühendislik Otomasyon firmasının Manisa’da bulunan açık alanında kurulan platform üzerinde devam edilmektedir” diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 30 Haziran 2017, 13:05

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner4