MCBÜ Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ferhat Arslan'ın editörlüğünü yaptığı 'Türkiye Coğrafyası Araştırmaları' adlı kitap yayımlandı

MCBÜ Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ferhat Arslan'ın editörlüğünü yaptığı 'Türkiye Coğrafyası Araştırmaları' adlı kitap yayımlandı
Manisa Celal Bayar Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ferhat Arslan’ın editörlüğünü yaptığı “Türkiye Coğrafyası Araştırmaları” adlı kitap yayımlandı.

Yrd. Doç. Dr. Ferhat Arslan konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Kitap, farklı üniversitelerde görev yapan akademisyenleri bir araya getirerek; Türkiye coğrafyası ile ilgili çalışmaların derlenmesini sağlanmasının yanında, Türkiye’de coğrafyanın gelişmesinde önemli bir rolü olan Prof. Dr. Mesut Elibüyük’e ithaf edilmesi nedeniyle de değer kazanmıştır.

Türkiye, Asya ve Avrupa kıtalarını bağlayan bir köprü görünümünde olmasının da etkisiyle jeopolitik konumu itibariyle dünyanın sayılı ülkelerinden birisidir. Jeopolitik konumun yanında, bir açık hava müzesi görünümünde olması, farklı medeniyetlerden miras kalmış kültürel zenginlikleri ve tarihi eserleri ile de Türkiye birçok ülkeyi kıskandıracak turizm potansiyelini içinde barındırmaktadır.

Türkiye’nin sahip olduğu bu özellikler, ülke içinden ve dışından araştırmacı ve akademisyenlerin ilgisini cezbetmiş ve sayısız çalışmanın da konusu olmuştur. Muhtelif disiplinlerden çalışmacının birbirinden ayrı bakış açılarıyla kaleme aldıkları bu araştırmalar, Türkiye’nin zenginliklerini gözler önüne sermiş ve ülkenin değerlerinin, kültürünün, ekonomisinin, fiziksel özelliklerinin çeşitli kesimlerle paylaşılmasını sağlamıştır” diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 23 Haziran 2017, 11:09

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner4