NURLU'DAN, MUMCU'YU ANMA MESAJI

NURLU'DAN, MUMCU'YU ANMA MESAJI
banner43
 

  Siyasi bir cinayetle katledilen, yolsuzluk ve demokrasi mücadelesinin yılmaz savaşçısı Uğur Mumcu’yu aramızdan ayrılışının 24. yılında, şükranla ve özlemle anıyoruz.

Siyasi cinayetler ve toplu katliamlar tarihimizde kara bir leke olarak yer almıştır. Zaman zaman azalsa da, her dönemde katliamlar yaşanmıştır. Son dönemde ise hain terör saldırıları ile toplu katliamlar ve cinayetlerde yüzlerce askerimiz, polisimiz şehit olmuş, vatandaşlarımız hayatını kaybetmiştir.

Tetiği veya pimi çeken karanlık eller birileri tarafından her zaman korunmuştur. Aydınları hedef alan, şeriatçı ve bölücü terörün failleri ne yazık ki aradan geçen uzun yıllara rağmen hala yakalanamamış, cinayetler aydınlatılmamıştır.

Gözü pek bir gazeteci olan Uğur Mumcu, karanlık güçleri, açığa çıkartmak için ölümü göze alarak, tam bağımsız bir Türkiye için halkı aydınlatmaya çalışmıştır.

Kalemini satanlara inat, eğilip bükülmeden yazan bir gazeteci olarak basın tarihimize adını altın harflerle yazdırmıştır.

Kalemini asla satmayan Uğur Mumcu’nun arkadaşları bugün cezaevindeler.  Gazetecilik yaptığı için yüzlerce gazeteci tutukludur.

Buna karşın iktidardan beslenen saray kalemşörleri, yalanları ile halkı kandırmakta, insanları birbirine düşman etmek için çabalamakta, muhalifleri hedef göstermekte ve hatta diğer gazetecileri ölümle tehdit edecek kadar alçalmaktadırlar.

Bunlara en güzel cevabı yine Uğur Mumcu vermiştir. 40 yıl önceki bir yazısında “…Bir kalem susar, yerini bir başkası alır. Bu kalemler tükenmez. Ne, kelepçeler, ne demir kapılar, ne iddianameler ve ne de beş yıldan yirmi yıla uzanan hapis cezaları, bu kalemleri korkutamadı, bundan sonra da korkutamaz” diyerek mücadelenin her zaman süreceğini ifade etmiştir.

Uğur Mumcu’yu anarken,  o’nun izinden ayrılmadan gazetecilik yaptıkları için cezaevinde olan gazetecileri, bu anlamlı günde saygıyla selamlıyorum.

Yaşamlarını bu ülkenin birlik ve bütünlüğüne adamış, demokrasi ve hukuk mücadelesi veren aydınlarımızı, gençlerimizi, vatandaşlarımızı unutmadık, unutmayacağız.

Katledilişinin 24. yılında Uğur Mumcu’yu ve demokrasi şehitlerimizi şükran ve özlemle anıyor, sevgi ve saygılar sunuyorum.

MAZLUM NURLU

CHP MANİSA MİLLETVEKİLİ
Güncelleme Tarihi: 23 Ocak 2017, 23:01

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner4