Örnek tesise Muğla Büyükşehir Belediyesi'nden inceleme

Örnek tesise Muğla Büyükşehir Belediyesi'nden inceleme
Manisa Büyükşehir Belediyesi tarafından şehri vahşi çöp sorunundan kurtarmaya yönelik hayata geçirilen dev projeler arasında yer alan, Uzunburun Katı Atık Bertaraf Tesisi ve Düzenli Depolama Alanı, çevre şehirlere örnek olmaya devam ediyor. Muğla Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü yetkilileri tesisi ziyaret ederek incelemede bulundu. Manisa Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Ertuğrul Yıldırım’dan tesis hakkında bilgi aldı.

Manisa Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan ve yaklaşık 100 milyon liraya mal olan katı atık bertaraf tesisi günlük 650 ton, toplamda 3 milyon ton kapasitesi ile Turgutlu, Ahmetli, Saruhanlı, Yunusemre ve Şehzadeler ilçelerine hizmet verecek. Çevre şehirlere örnek niteliğindeki tesis 440 dönümlük arazi üzerine kurulu olarak hizmet verecek. Yakın zamanda hizmet vermeye başlayacak olan Uzunburun Katı Atık Bertaraf Tesisi ve Düzenli Depolama Alanı’nı, Muğla Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü Tesisler Dairesi Başkanı Tansel Koralay ve beraberindeki ekip ziyaret ederek inceledi.

TÜRKİYE İÇİN ÖNCÜ BİR TESİS

İnceleme sırasında tesisler ve sistem hakkında bilgiler veren Manisa Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Ertuğrul Yıldırım, tesisin Türkiye için öncü bir tesis olduğunu ifade ederek, “Tesisimiz hem yapı gereği hem de işletme gereği Türkiye’nin öncü tesislerinden biri olacak diye reklamımızı yapıyorduk. Muğla’da bizim için kardeş bir belediye. Sürekli diyalog halindeydik. Yatırımların büyük olduğu bir şehir Muğla. Bizim yaptığımız gibi, yapılan tesisleri incelemek için buraya geldiler. Daire başkanımız ve yetkili arkadaşlara tesisimizi gezdiriyoruz, bilgilendiriyoruz” dedi.

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN ÇEVREYE DUYARLILIĞINI BİLİYORUZ

Muğla Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü Tesisler Dairesi Başkanı Tansel Koralay, Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ün, çevreye olan duyarlılığını bildiklerini ifade ederek, “Türkiye’nin arıtma çamuru sorunu var. Bunun depolaması, yakma tesisi, komplike olarak neler yapılabilir konusunda il belediyeleri arasında bilgi alışverişinde bulunmak bu tür gezileri gerçekleştiriyoruz, fikir alışverişi yapıyoruz. Çevreye en az hasarla bunu nasıl çözebiliriz, ekonomiye katkıyı nasıl sağlayabiliriz bunun çabası içindeyiz” diye konuştu.

TESİS TÜM İLÇELER HEDEF ALINARAK YAPILMIŞ

Yapılan tesisin çok güzel olduğuna vurgu yapan Koralay, “Tüm ilçeleri ele alarak katı atık depolama tesisi yapılmış. Tek bir tesiste tek bir alanda tüm ilçeler hedef alınarak yapılmış. Belki yönetimi daha zor olacak ama baktığınızda coğrafi olarak daha kolay bir yönetim olacağı görülüyor. Bu çalışmadan dolayı Manisa Büyükşehir Belediyesi’ni kutluyoruz” ifadelerini kullandı.
Güncelleme Tarihi: 15 Ağustos 2017, 11:22

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner4