Özdağ, Kazakistan'da tutuklanan ülkücü üniversite öğrencisi Şen'e sahip çıktı

Özdağ, Kazakistan'da tutuklanan ülkücü üniversite öğrencisi Şen'e sahip çıktı
banner43
AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ, Kazakistan’da Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi öğrencisiyken Kazak istihbaratı tarafından tutuklanan Türk Milliyetçisi Nebi Kutay Şen’in hürriyetine kavuşması için girişimlerde bulunarak Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, Kazakistan Büyükelçiliği ile görüşmelerde bulunarak konunun takipçisi oldu. Özdağ’ın girişimleri Kazakistan’da tutuklu bulunan öğrencinin Manisa’da yaşayan ailesinin yüreğine su serpti.

AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ, Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesinde öğrenimine devam ederken Kazak istihbaratı tarafından ‘Karabağ’a özgürlük’ programına katıldığı ve Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği döneminden kalma herhangi bir yasal dayanağı bulunmayan, ülkücüleri tutuklamak için çıkartılan keyfi bir yasa çerçevesinde tutuklanan Manisalı Türk milliyetçisi Üniversite öğrencisi Nebi Kutay Şen’in hürriyetine kavuşması için girişimlerde bulundu. Özdağ, çocuklarından günlerdir haber alamadıkları için büyük üzüntü yaşayan acılı anne, babaya çocuklarıyla ilgili bilgiyi ulaştırarak geleceğinin karartılmaması hususunda Dışişleri Bakanlığı yetkililerinin ve Kazakistan’da ki Türk Büyükelçiliğinin konuyla ilgili gerekli gerekli müdahaleleri yaptıklarını kaydetti.

Manisa’da Ramazan etkinlikleri çerçevesinde bir dizi programlarına devam ederken Nebi Kutay Şen’in babası Nedim Şen’in kendisine ulaştığını kaydeden Özdağ, “acılı baba üniversite öğrencisi oğlunun Kazakistan’da okuduğunu ve kendisinden 15 gündür haber alamadıklarını kaydederek bu konuda bizden yardımcı olmamızı talep etmişti. Ben de Manisa’dan Ankara’ya döner dönmez Dışişleri Bakanlığı yetkililerimizle ve Kazakistan Büyükelçiliğimizle görüşeceğimizi ve de oğlu Nebi Kutay Şen’in akıbetini öğreneceğimizi belirtmiştim. Ankara’ya döndükten sonra da söz verdiğimiz gibi Dışişleri Bakanlığımızın yetkilileriyle, Kazakistan Büyükelçiliğimizle görüştük. Kazakistan Büyükelçiliğimiz olaydan haberdar olduklarını belirterek şahsın yaklaşık 20 gündür Kazakistan’da cezaevinde olduğunu ve Büyükelçilik olarak kendisine avukat tuttuklarını ifade ettiler. Suçunun geçmişte girilmesi yasak olan bir siteye girdiği için Kazakistan yetkililerince suçlu bulunduğunu ve gözaltına alındığını daha sonra da tutuklu olarak tutulduğunu kaydettiler. Biz yaşam tarzı ve hayat görüşüyle çevresinde genç yaşta önemli bir yer edinmiş, arkadaşları tarafından çok sevilen Nebi Kutay Şen’in bu siteye yanlışlıkla girdiğini düşünüyoruz. Büyükelçiliğimiz konuyu hassasiyetle takip ediyor. Ben öncelikle Dışişleri Bakanlığımız yetkililerine ve Kazakistan’da ki Büyükelçiliğimize konunun takipçisi oldukları ve hassasiyetle yaklaştıkları için teşekkür ediyorum” dedi.

Konuyu öğrendikten sonra acılı anne ve babaya döndüğünü kaydeden AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ, “Kendilerine Büyükelçiliğimizin ve Dışişleri Bakanlığımızın yetkililerinin bir anne baba hassasiyetiyle meseleyi takip ettiklerini belirttim. Türkiye Cumhuriyeti büyük bir devlet. Artık vatandaşlarının hakkını ve hukukunu koruma noktasında oldukça güçlü ve mahir. Anne Babaya bu müjdeyi verdikten sonra en kısa zamanda inşallah ‘Evladınız çıktı okuluna devam ediyor’ müjdesini de veririz. Ben Ankara’da ki Kazakistan’ın Büyükelçisi ile de görüşeceğim. Bir an önce Üniversite öğrencisi kardeşimizin serbest bırakılmasını ve bir gencin geleceğinin karartılmaması gerektiğini düşünüyorum. Kazakistan Devlet yetkililerinin de bu konuda aynı hassasiyeti göstereceğine inanıyorum. Çünkü bir Türk milliyetçisi olan bu kardeşimizin herhangi bir illegal örgütle bağı yok” diye konuştu.

Kazakistan’da üniversite öğrenimine devam ederken önce gözaltına alınan ardından da Şimkent şehrinde tutuklu bulunan Nebi Kutay Şen’in babası Nedim Şen ise oğlunun suçsuz olduğuna ve kısa zamanda serbest bırakılacağına inandıklarını kaydederek her an yanlarında olan konu üzerinde hassasiyetle duran AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ’a teşekkür ederek şükran ve saygılarını iletti.
Güncelleme Tarihi: 07 Haziran 2017, 17:38

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner4