'Özgür Basın, Demokrasinin Teminatıdır'

'Özgür Basın, Demokrasinin Teminatıdır'
banner43
Halkın haber alma özgürlüğü için özveriyle çalışan, ulusal ve yerel basınımızın değerli temsilcilerinin ve basın emekçilerinin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutlarım.

Özgür basın ilkelerinden taviz vermeden, basın emekçilerinin huzurlu ve güvenli ortamda görev yapmaları, basın üzerindeki baskıların kaldırılması ve basın özgürlüğüne giden yolda atılacak önemli adımlardır.

Fakat bugün ülkemizde basın özgürlüğünden söz etmek mümkün değildir. Türkiye uluslararası basın özgürlüğü endekslerinde sürekli olarak gerilemekte ve Türkiye, basını özgür olmayan ülkeler arasında gösterilmektedir.

AKP iktidarı, kendileri gibi düşünmeyen gazetecileri cezaevlerine atarak basın üzerinde büyük bir baskı kurmuştur.

Özgür basının karşısında ise iktidar ne yana dönerse, o yana dönen, hatta kendi meslektaşlarını ölümle tehdit eden bir yandaş medya vardır ki, bunlar toplum nezdinde itibarını tamamen yitirmiştir.

Çalışma koşullarının ağırlığına, ücretlerin düşüklüğüne rağmen basın ahlak ilkelerinden taviz vermeden, yayın hayatını sürdüren, kalemini satmadan, korkusuzca yazan gazeteciler sayesinde gerçekler ortaya çıkmaya devam edecektir.

Bedel ödemeyi göze alarak yazan, çizen ve sorgulayan gazeteciler sayesinde demokrasi gelişecek, demokratik hukuk devletinin kurum ve kurallarının kalıcı olması sağlanacaktır.

         Bu anlamlı günü, işten atılan, cezaevlerinde özgürlükleri elinden alınan gazetecilerin de günü olarak kabul edip, tüm basın emekçilerinin “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü”nü kutlar, sevgi ve saygılar sunarım.

Mazlum NURLU

CHP Manisa Milletvekili
Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2017, 14:41

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner4