SAKÜDER'DEN ÖZGÜR ÖZEL'E ONUR ÖDÜLÜ

SAKÜDER'DEN ÖZGÜR ÖZEL'E ONUR ÖDÜLÜ
banner43
Sanat ve Sanatkarlar Topluluğu Kültür Derneği'nin 6. Uluslararası Ankara Sanat Buluşması Resim Sergisi ve 2017 Plastik Sanatlar Sanat Ödülleri töreni Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezinde gerçekleşti. CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel SAKÜDER’in Onur Ödülüne layık görüldü.

Sanat ve Sanatkarlar Topluluğu Kültür Derneği (SAKÜDER) kuruluşunun 12'inci yılını çeşitli etkinliklerle kutladı. SAKÜDER'in, 12'inci yılında düzenlediği 6. Uluslararası Ankara Sanat Buluşması Resim Sergisi açılışı ve 2017 Plastik Sanatlar Sanat Ödülleri ödül töreni, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, eski Kültür Bakanı Fikri Sağlar, CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, milletvekilleri Orhan Sarıbal, Mehmet Tüm ve Mustafa Balbay, Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, CHP Çankaya İlçe Başkanı Selçuk Dereli çok sayıda sanatçı ve sanatseverin katılımıyla gerçekleşti.

SANAT BİZE NEFES ALDIĞIMIZI HİSSETTİRİYOR

SAKÜDER Onur Ödülüne layık görülen CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel yaptığı konuşmada; 18 gün önce Çağdaş Sanatlar Merkezinde bir suikast sonucu öldürülen Rusya Büyükelçisi Andrey Karlov’u hatırlatarak; “Her gün gelen acı haberler, terör ortamı ve içinde bulunduğumuz bu OHAL sürecinde aydınlar ve sanatçılarımız için adeta ortamdaki oksijeni tüketirken, bu süreç hepimizi nefessiz bırakırken; 18 gün önceki vahşete inat birilerinin hala sanatla uğraşması bize nefes aldığımızı hissettiriyor. " dedi.

Özel konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Sanatın en başta özgürlüğe, özgürlük atmosferine ihtiyacı vardır. Sanatçının da özgür olmaya. Ancak bugün, sanatçıların cadı avına tabi tutulduğu, dünyaca ünlü bestecilerimizin sırf düşüncelerini söyledikleri için mahkemelerde yargılandığı, tiyatro eserlerinin iktidara uymadığı sürece oynanamadığı, tiyatroların kapısına mühür vurulduğu, heykellerin yıkıldığı,  konserlerin yasaklandığı, belgesel gösterimlerine izin verilmediği bir ortamda bir başka özgürlük mücadelesi veriyoruz. Bugün bizi onurlandırdığınız, bizi bu ödülle taçlandırdığınız günde, gerçekten onurlandırılması gereken sizlersiniz, sanatçılardır. Çünkü her şeye rağmen, sanata düşman bu zihniyete rağmen, özgürlüğünüzden, ürettiklerinizden, düşüncelerinizden, sanatınızdan ödün vermeden mücadeleye devam ediyorsunuz. Bugün, bu salonda, 18 gün önce yaşanan vahşete rağmen sanatı konuşabiliyor olmamız hepimize nefes aldığımızı hissettiriyor. Bir kez daha siz sanatçılarımıza ve SAKÜDER’e bu anlamlı ödül için yürekten teşekkür ediyorum.” dedi.
Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2017, 16:15

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner4