ŞAP HASTALIĞI İÇİN EYLEM PLANI HAZIRLANDI

ŞAP HASTALIĞI İÇİN EYLEM PLANI HAZIRLANDI
Manisa İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdür V.  İsmail Kaya'nın yapmış olduğu açıklamalara  göre  :  " Şap Hastalığını Ülkemizde Bitirmek İçin Kampanya Başlatıldı; Hedef 2020  

Ülkemiz hayvancılığının en önemli sorunlarından birisi olan Şap hastalığına karşılık Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızca yayımlanan “Şap Hastalığından Aşılı Arilik” genelgesi ile birlikte büyük bir mücadele başlatılmıştır. Hedef, 2020 yılına kadar Ülkemize şap hastalığından “Aşılı Arilik Statüsü” ve sonrasında da “Aşısız Ari Statüsü” kazandırmaktır.

Ülkemizde Şap hastalığını yok etmek ve Dünya Hayvan Sağlığı Teşkilatı tarafından verilen statüyü elde etmek için Bakanlığımızca “Bölgesel Risklerin Kademeli Azaltılmasına Dayalı Şap Hastalığının Kontrolü ve Eradikasyon Eylem Planı” hazırlanmıştır. Bu plan çerçevesinde yapılan çalışmalar ile 2020 yılında, Ülkemizin şap hastalığından aşılı ari kısmı olan Trakya kesiminin, Şap Hastalığından “Aşısız Ari Bölge”, hastalığın endemik olarak görüldüğü Anadolu’nun, “Aşılı Ari Bölge”, 2023 yılında ise Anadolu’nun da şap hastalığından “Aşısız Ari Bölge” statüsüne kavuşturulması hedeflenmiştir.

Belirlenen bu hedeflere ulaşılabilmesi için 01 Ekim 2017 tarihi itibari ile Anadolu’da İller arasında yapılacak hayvan sevklerinde aşağıdaki hususlar aranacaktır;

Besilik ve damızlık büyükbaş ve küçükbaş hayvan sevklerinde uygulanacak kurallar;

 1. Hayvanlarda sevk esnasında şap hastalığının belirtisi bulunmayacaktır.

 2. Hayvanların sevk yapılacağı çıkış ve varış işletmelerinde şap hastalığına bağlı karantina uygulaması olmamalıdır.

 3. Sevk edilecek büyükbaş hayvanlarda, son bir yılda 2 kez şap aşısı yapılmış olmalı ve ikinci aşılama son 6 ay içerisinde yapılmış olmalıdır.

 4. İlk kez aşılanan sığır cinsi hayvanların rapel(ikinci doz) aşılaması yapılmış ve rapel aşılamaların üzerinden 21 gün geçmiş olmalıdır.

 5. Aşısız ve son aşılamasından 21 gün geçmemiş olan sığır cinsi hayvanların sevklerine izin verilmeyecektir.

 6. Sevk araçlarının temizlik ve dezenfeksiyon işlemleri yapılmış, biyogüvenlik tedbirleri alınmış olmalıdır.


İller arasında doğrudan kesimhaneye küçükbaş ve büyükbaş hayvan sevklerinde uygulanacak kurallar;

 1. Hayvanlarda şap hastalığının belirtileri bulunmamalıdır.

 2. Kesimhaneye sevk edilen büyükbaş ve küçükbaş hayvanlarda şap aşısı şartı aranmayacaktır.

 3. Hayvanların sevk yapılacağı çıkış işletmesi şap hastalığından dolayı karantina ve gözetim bölgesinde olmamalıdır.


İlimizde 2017 yılı ilkbahar aşılama döneminde büyükbaş hayvan varlığımızın tamamına ve daha önce hastalık mihrakı bulunan küçükbaş işletmelerine Şap aşısı uygulanmıştır. Bununla birlikte ilk kez aşı uygulanan hayvanlara rapel aşı uygulaması devam etmektedir.

Ayrıca, Bakanlığımızca Aşılı Arilik hedeflenen Anadolu’daki 78 ilimiz 01.01.2019 tarihinden itibaren “Şap Hastalığından Korunmuş Bölge” olarak kabul edilecek olup, bu tarihten itibaren;

 • 81 ilimizin tamamında, Bakanlığımızca belirtilen usul ve esaslar dışında sevk edilen hayvanlar, tüm masrafları hayvan sahibine ait olmak üzere en yakın mezbahada doğrudan kesime sevk edilecektir.

 • Bakanlığımız veri tabanına kayıtlı olmayan hayvanlar, Bakanlıkça belirtilen usul ve esaslar dışında korunmuş bölgeye sevk edilmiş kabul edilerek tüm masrafları hayvan sahibine ait olmak üzere en yakın mezbahada doğrudan kesime sevk edilecektir.


2017 yılında geçen süre içerisinde İlimizde Şap hastalığının gözükmemiş olması bu hastalığa karşın yürütülen etkin mücadelenin bir sonucudur. İlimizde ilerleyen zamanlarda görülmemesi ve Ülkemizde şap hastalığını tamamen yok etmek için başta İl ve İlçe Müdürlüklerimiz olmak üzere Veteriner Hekimlerimize, Üretici Örgütlerine, Sivil Toplum Kuruluşlarına, Belediye ve Kolluk Kuvvetlerine büyük görevler düşmektedir. Önümüzdeki süreçte yukarıda saydığımız tüm paydaşlarımızı konunun hassasiyetine karşı bilgilendirmek ve iş birliği içinde olmak en önemli önceliğimiz olacaktır. Ülke hayvancılığımız için son derece önemli olan bu projede görev alan ve emeği geçen herkese teşekkür etti "
Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2017, 14:41

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner4