TURBEM +1 KAFE YABANCI ÖĞRENCİLERİ AĞIRLADI

TURBEM +1 KAFE YABANCI ÖĞRENCİLERİ AĞIRLADI
banner1
Turgutlu Belediyesi’ne bağlı Turgutlu Belediyesi Gençlik Merkezi(TURBEM) bünyesinde faaliyetlerini sürdüren +1 Kafe Kafe’nin konuğu Erasmus programı kapsamında “Bir Işık da Sen Yak” projesinde yer alan Romanya, Bulgaristan, Hırvatistan ve Litvanya’dan 28 ve Türk 7 öğrenci oldu.

Engelli öğrencilerle bir araya gelen yabancı öğrenciler birbirlerinin hayallerini resme döktü. Aralarında ki dil sorununu resim yoluyla aşan proje paydaşları keyifli anlar yaşadılar. Turgutlu Belediye Başkanı Turgay Şirin ve Turgutlu Belediyesi Sosyal İşler Müdürü Metin Akgül’ün ziyaretinde devam eden organizasyonda öğrenciler, Turgutlu Belediyesinin ev sahipliğinde Turgutlu’da eğlenceli vakit geçirdi. Engelleri kaldırmak için belediye olarak önemli projelere imza attıklarını ifade eden Turgay Şirin, yabancı öğrencileri Turgutlu’da ağırlamaktan memnun olduklarını dile getirdi.

Şirin;”Turgutlu Belediyesi olarak Gençlik Merkezimizde Avrupa Birliği projesi olan “Bir Işık da Sen Yak” projesi kapsamında Turgutlu’muzu ziyarete gelen Romanya, Bulgaristan, Hırvatistan ve Litvanya’dan 28 öğrencimizi ağırlamaktayız. Avrupa birliği bakanlığımız tarafından desteklenen proje ile ülkemize gelen tüm gençleri  Turgutlu’da misafir etmekten duyduğumuz mutluluğu belirtirken, hepinize hoş geldiniz diyorum. Turgutlu Belediyesi sosyal farkındalık projeleri kapsamında çocuklar, gençler, kadınlar ve engelli vatandaşlarımıza hizmet vermektedir. İçinde bulunduğumu TURBEM Gençlik Merkezi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğümüz ile gerçekleştirmiş olduğumuz  projemizde , sadece gençlik merkezi olarak değil  TURBEM gençlerin hayallerini gerçekleştirdiği bir merkez oluşturduk. Engelli bireyleri topluma kazandırma projelerimizde Turgutlu’da eğitim veren kurum Firdevs Gürel Eğitim ve İş Uygulama Merkezi ile ortak ilerlemekteyiz. Beraber gerçekleştirdiğimiz projeler arasında en büyüğü +1 Kafe, bugün aktif olarak çalışmaktadır. +1 Kafe’de Firdevs Gürel Eğitim ve İş Uygulama Merkezinden gelen özel öğrenciler hizmet vermektedir. Öğrenciler gruplar halinde kafede çalışmakta ve dönüşümlü olarak eğitim görmektedir. Bu sayede engelli bireylerimizi topluma kazandırmakla kalmayıp eğitimlerini de sürdürebiliyoruz. Halkımız açısından +1 Kafe’mize ziyarete gelen vatandaşlarımıza özel öğrencilerinde eksiksiz bir şekilde çalışabildiğini göstermiş oluyoruz ve önyargıları yıkmaya çalışıyoruz. Aynı zamanda engel durumu fark etmeden her özel öğrencinin kafede çalışabilmesi +1 Kafe’mize Türkiye’de bir ilk olma unvanını da veriyor. + 1 Kafemizin yanı sıra Firdevs Gürel Eğitim ve İş Uygulama Merkezi ile çalışmalarımıza da devam ettik ve geçtiğimiz yıl Uçan Hayaller Gülen Yüzler projesine başladık. Proje kapsamında bir etkinlik ile okuldaki özel öğrencilerimizin dileklerini topladık. Öğrenciler yazdıkları dileklerini uçan balonlar eşliğinde gökyüzüne gönderdiler. Bizde onların hayallerini gerçekleştirerek mutlu olmaları sağlıyoruz. Turgutlu engelsiz bir şehir olacak iddiamız var. Turgutlu’da engelleri hep birlikte kaldıracağız” dedi.

Yabancı öğrenciler ziyaretti Turgutlu Belediyesinin sosyal projelerini yakından inceleme şansı buldu.

Güncelleme Tarihi: 06 Nisan 2018, 22:00

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner4

banner3