TURGUTLU KENT MÜZESİ AÇILDI

TURGUTLU KENT MÜZESİ AÇILDI
Turgutlu Belediyesi Kent Müzesi, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nda kapılarını ziyaretçilerine açtı. Zafer Kalkınma ajansı tarafından desteklenen Turgutlu Belediyesi'nin kent müzesi projesi geniş bir katılımla açıldı.

Dönemin Ak Partili Belediye başkanı Serhat Orhan tarafından satın alınarak Turgutlu halkının hizmetine kazandırılması yolunda ilk adımı atılan Üzümcü Konağı için Turgutlu Belediye başkanı Turgay Şirin ve ekibi tarafından geliştirilen Kent Müzesi projesi görkemli bir törenle kapılarını ziyaretçilerine açtı.

Açılış törenine Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer, Turgutlu Kaymakam vekili Ahmet Erdoğdu, Turgutlu Belediye Başkanı Turgay Şirin, Manisa  Celal Bayar Üniversitesi Hasan Ferdi Turgutlu Teknoloji Fakültesi Dekanı Ahmet Türk, Turgutlu Jandarma Komutanı Muhammet Evren, Manisa İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Sudak, siyasiler, bürokratlar ve Turgutlulu vatandaşlar katıldı.

Açılışta tarihin kadim eserlere sahip çıkmanın önemli olduğunu ifade eden Turgutlu Belediye Başkanı Turgay Şirin;” Üzümcü Konağı olarak bilinen bölge Turgutlu’nun en eski sivil miraslarından biridir. Yunan işgali sırasında kentin önemli yapıları yakılmıştı, işgalin ardından bu konak kent mimarisinin modern bir yüzü olarak inşa edildi. Bu yapıya sahip çıkmak, geleceğimize ve kadim eserlerimize sahip çıkmak demektir. Özverili bir çalışma sürecinin ardından Kent Müzemiz tamamlandı. Şimdi Turgutlu geçmişini bu nadide mekanda öğrenebilecek” dedi.

Açılışa katılan Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer’de bir konuşma yaptı. Güvençer;” Turgutlu ve Turgutlu Belediyesi tarihine sahip çıktı. Bu güzel eser ortaya çıktı, emeği geçen herkese teşekkür ederim”şeklinde konuştu.

 

[gallery ids="61256,61257,61258,61259,61260,61261,61262,61263,61264,61265,61266"]
Güncelleme Tarihi: 19 Mayıs 2017, 19:15

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner4