TURGUTLU'DA SEYYAR GIDA SATIŞINA GEÇİT VERİLMEYECEK

TURGUTLU'DA SEYYAR GIDA SATIŞINA GEÇİT VERİLMEYECEK
banner43

Manisa'nın Turgutlu ilçesinde seyyar olarak gıda satışına engel olmak için komisyon kuruldu. 10 Temmuz 2018 tarihinden itibaren ilçede seyyar olarak gıda satışı yapan kişilere yönelik işlemlerin başlatılacağı öğrenildi.


Turgutlu Kaymakamı Uğur Turan, başkanlığında İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Turgutlu Vergi Dairesi Müdürlüğü, Turgutlu Belediyesi Zabıta Müdürlüğü, Fırıncılar Odası Başkanlığı, Bakkallar Odası Başkanlığı, Lokantacılar Odası Başkanlığı ve Manavlar Odası Başkanlığının da dahil olduğu Seyyar Gıda Satışını Önleme Komisyonu kuruldu.
Komisyon üyeleri İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Musa Çallı, Vergi Dairesi Müdür vekili Hülya Demir, Zabıta Müdürü Bülent Gökmen, Bakkallar Odası Başkanı Ergün Çolak, Fırıncılar Odası Başkanı Şahin Ek, Lokantacılar Odası Başkanı Mehmet Akkoyun ve Manavlar Odası Başkanı Necati Gürkıvrak’ın katılımı ile İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünde Komisyon ilk toplantısını yaptı.

Komisyon adına konuşan İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Musa ÇALLI “Esnaf Odalarından gelen talepler ve Kaymakamımız Uğur TURAN ın emirleri ve son günlerde özellikle seyyar gıda (ekmek, simit, kokoreç, sucuk, karpuz vb.) satışının arttığı yönündeki şikâyetler üzerine bu konuda yasal çerçevede faaliyet gösteren işletmelerin haksız rekabet nedeniyle mağdur olmaması, gıda güvenirliğinin daha etkin sağlanabilmesi ve bu tür yasal olmayan faaliyetlerin artmasını engellemek amacıyla daha etkin ve yoğun denetim, takip ve bilgilendirme yapılmasının gerekli olduğu görülmüştür“ dedi.

Bu ihtiyaca binaen kurulan denetim ekiplerince Turgutlu İlçemiz merkezi ve mahallelerinde 10 Temmuz 2018 günü denetimlere başlanacağını ve seyyar hiçbir satışa izin verilmeyeceğinin altını çizen ÇALLI “ Bu konuda bilgilendirme ve uyarı çalışmalarımız 10 Temmuz 2018 Salı günü başlayacaktır. Seyyar ekmek, tatlı, kokoreç/köfte, meyve ve sebze gibi gıda maddelerini satan kişilerin öncelikle uyarılması ve bu satışı yapmaları halinde bir sonraki denetimlerde çok ağır idari yaptırımlar uygulanması konusunda komisyonumuz karar almıştır. Seyyar satıcıların idari yaptırımlarla karşı karşıya kalmaları ve mağdur olmamaları için yasal olmayan bu tür faaliyetlerine son vermelerini tavsiye ediyoruz. Uyarılarımızın dikkate alınarak seyyar gıda satışı sorununun ortadan kaldırılacağını düşünüyoruz” dedi.
Güncelleme Tarihi: 29 Haziran 2018, 19:17

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner4