Turgutlu'nun En Güzel Sultani Üzümü Seçilecek

Turgutlu'nun En Güzel Sultani Üzümü Seçilecek
Turgutlu Belediye Başkanı Turgay Şirin, 7 Eylül Kurtuluş Şenlikleri kapsamasında Özdilek Turgutlu AVM sponsorluğundan gerçekleşecek olan En Güzel Sultani Kuru Üzüm ve Sultani Yaş Üzüm Yarışması’nın bilgilendirme toplantısına katıldı. Yarışmanın çekirdeksiz kuru üzümün ve dolayısıyla Turgutlu’nun tanıtılması açısında önemli olacağını belirten Başkan Şirin, Turgutlu Belediyesi olarak yarışmanın paydaşı olmaktan memnuniyet duyduklarını ifade etti.

Manisa bölgesinde yetişen ‘çekirdeksiz sultani üzümün’ daha fazla tanıtılmasının amaçlandığı En Güzel Sultani Kuru Üzüm ve Sultani Yaş Üzüm Yarışması’nın bilgilendirme toplantısı gerçekleşti. Turgutlu Kaymakamlığı, Turgutlu Belediyesi, Turgutlu Ticaret Borsası, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ortaklığında, Özdilek Turgutlu AVM sponsorluğunda gerçekleşecek olan yarışmanın tanıtım toplantısı Özdilek’te gerçekleşti. Toplantıya Turgutlu Kaymakamı Uğur Turan, Turgutlu Belediye Başkanı Turgay Şirin, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Muhammet Evren, İlçe Emniyet Müdürü Ahmet Esendemir, Turgutlu Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Orcan, İlçe Tarım Gıda ve Hayvancılık Müdürü Musa Çallı, Özdilek AVM Turgutlu Genel Müdürü Cahit Akyüz, daire müdürleri ile mahalle muhtarları katıldı. Yarışma hakkında bilgi veren Özdilek AVM Turgutlu Genel Müdürü Cahit Akyüz, “Yarışmayla ilgili kurumlarla görüşmelerimizi yaptık. Onların belirleyeceği kurallar neticesinde böyle bir yarışma düzenleyeceğiz. Birincisi olduğu için eksiklerimiz olacaktır. Bu da bizim için tecrübe olacaktır. Yarışmaya ön kayıtlar 28 Ağustos-6 Eylül tarihleri arasında müşteri hizmetlerinden yapılacaktır. 6 Eylül Çarşamba günü de saat 09.00 ile 17.00 saatleri arasında da ürünlerin kabulü yapılacaktır. Yarışmada dereceye girenlere hediye çekleri verilecektir. Önümüzdeki yıllarda da daha kapsamlı bir şekilde bu yarışmamızı organize edeceğiz. Turgutlu’nun değerleri bizler için önemli. Turgutlu bize kucak açtı. Onların ilgisi ve desteği ile daha da iyi olacağımıza inanıyorum. Şimdiden hem Kurban Bayramı’nızı hem de Turgutlu’nun düşman işgalinden kurtuluşunu tebrik ediyorum” dedi. Daha sonra söz alan Turgutlu Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Orcan ise, “Türkiye’nin neresine giderseniz gidin çekirdekli üzümü her yerde görür ve bulursunuz. Ama çekirdeksiz Sultani üzüm yer seçer, hava seçer, toprak seçer. Türkiye’de %96 oranında çekirdeksiz üzüm Manisa bölgesinde Turgutlu, Salihli, Alaşehir ve Sarıgöl’de, Gediz havzasında yetişir. Bu yarışmamızda bölgemizde yetişen çekirdeksiz sultani üzümün daha da tanıtılmasında önemli bir rol oynayacak. Yarışmanın düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi. Ardından söz alan İlçe Tarım Gıda ve Hayvancılık Müdürü Musa Çallı da yarışma hakkında bilgi verdi.

“Bu Yarışma Turgutlu’da Farklı Bir Sinerji Yaratacaktır”

Daha sonra konuşan Turgutlu Belediye Başkanı Turgay Şirin, “Özdilek AVM Genel Müdürü Cahit Bey ile yarışmanın daha geniş kapsamlı yapılabilmesi konusunda istişarede bulunmuştuk. Bu düzenleyecek olduğumuz yarışma gelecek yıllar adına farkındalık yaratacaktır. Böyle bir yarışmanın olması Turgutlu’da farklı bir sinerji yaratacaktır. Hem yaş hem kuru üzümde yapılacak bu yarışmada Cahit Bey’in gayreti ve çabası için teşekkür ediyorum. Bu sene iyi bir giriş yaparak önümüzdeki yıllar adına devam ettirecek bir sürecin başlangıcını gerçekleştirmiş oluruz. Bu vesile ile değerli katılımcıların şimdiden Kurban Bayramı’nı tebrik ediyorum” şeklinde konuştu. Son olarak konuşan Kaymakam Uğur Turan da yarışmanın değerinin çok iyi bilinmesi gerektiğini vurgulayarak yarışmanın düzenlemesinde emeği geçenlere teşekkür ettiğini sözlerine ekledi.

 
Güncelleme Tarihi: 28 Ağustos 2017, 17:49

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner4