'Turgutlu'nun Heyecanla Beklediği Dev Yatırım Başlıyor'

'Turgutlu'nun Heyecanla Beklediği Dev Yatırım Başlıyor'
Başkan Şirin “Turgutlu’nun Heyecanla Beklediği Dev Yatırım Başlıyor”

Turgutlu Belediye Başkanı Turgay Şirin, İzmir-Ankara karayolu olarak bilinen D300 (E96) karayolu üzerinde inşaa edilecek Turgutlu Kavşak Projesi’ne dair açıklamalarda bulundu. Manisa Büyükşehir Belediyesi’nce gerçekleştirilen kavşak ihalesine yapılan itirazın Kamu İhale Kurumu’nca reddedildiğinin altını çizen Başkan Şirin, “Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Cengiz Ergün ile birlikte ilçemizin heyecanla beklediği, yıllardır hayalini kurduğu dev yatırımı gerçeğe dönüştürerek, can ve mal güvenliğinin sağlanacağı ilçemize aynı zamanda modern kent kimliği kazandıracağız” dedi.

Turgutlu Belediye Başkanı Turgay Şirin, son gelişmelerle birlikte ilçede heyecan uyandıran Köprülü Kavşak Projesi’ne dair açıklamalarda bulundu. D300 karayolu üst geçidinde yaptığı açıklamada, önemli bir prosedür sürecinin geride kaldığını ifade eden Başkan Şirin, “Kamuoyunun da takip ettiği üzere geçen hafta Manisa Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Cengiz Ergün, proje ihalesine yönelik yapılan itirazın Kamu İhale Kurumu’nca reddedildiğini ifade etmişlerdi. Bu gelişme de ilçemizde heyecanla beklenen sürecin artık sonuna gelindiğinin habercisi oldu. Elbette Köprülü Kavşak Projemiz bizim seçim dönemi ve seçim sonrasındaki süreçte dile getirerek hayata geçirmeyi arzuladığımız en önemli yatırımlardan biriydi. Projenin hayata geçmesi Turgutlu’daki hem ulaşım noktasındaki ciddi bir yatırım olarak hem de kentimizin can damarı olan bölgenin görsel olarak muazzam bir bütünlük oluşturması adına oldukça önemlidir. Çünkü D-300 Karayolu Ankara hattında olduğu için ilçemiz çok yoğun bir trafik akışına sahip. Karayolları Genel Müdürlüğü’nden 2 yıl önce aldığımız bilgilere göre 27 bin araç geçişinin olduğu bir noktadayız. Bugün itibariyle ortalama 30 bin araç sirkülasyonu olan bir bölgeye sahibiz. Dolayısıyla böyle bir projeyle kentimizi yoğun trafikten soyutlamak, trafik güvenliğinin sağlamak geleceğe yatırım yapmak anlamına geliyor.  Zira bu bölgede yılda 25 bin ölümlü kaza 10 binlerce maddi ve manevi hasarlı trafik kazaları meydana geliyor. Şu haliyle baktığımızda çocuklu bir annenin veya yaşlı bir vatandaşımızın karşıdan karşıya geçmesinin çok zor olduğu bir tablo var. Tabii mevcut durumda bir tek canımızın bile yanmasının telafisi yoktur. Burada eşimiz, dostumuz, akrabamız, hemşehrimiz veya her kim olursa olsun küçük bir zarar görse, maddi kayba uğrasa bizim canımız yanıyor” dedi.

“Haklılık Ortaya Çıktı”

Turgutlu’nun bugünü ve geleceğine önemli bir yatırım kazandırılacağının altını çizen Başkan Şirin, “Her zaman dediğimiz gibi Turgutlumuz’un sorunlarını istişarelerimizle çözüyor, eksikliklerini gideriyoruz. Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Cengiz Ergün Beyefendiye de biz seçim çalışmalarımızda bu sorunlarımızı ileterek, çözüm süreci inşallah bizlere nasip olur dedik. Ve bu yola gönül birliği ile çıktık. O günden bu güne Battı-Çıktı Kavşağı Projemiz’in takipçisi olduk. Karayolları ve Ankara nezdinde belli bir aşamaların geçmesi gerekti. Çok şükür tüm itirazlar ortadan kaldırıldı ve kamuoyu da yakından biliyor Manisa Büyükşehir Belediyemiz’in yaptığı işin doğruluğu tescil edilmiş oldu. Süreç bundan sonra ihaleyi kazanan firmanın daveti, sözleşme imzalanması ve akabinde yer teslimi ile birlikte aktif  çalışmanın başlamasıyla devam edecek. Bizler de Turgutlu’muza ve Manisa’mıza Ağustos Ayı’nın ikinci haftasında kazma kürek vuracağımızın müjdesini verelim” dedi.

“İlçemiz Modern Kent   Kimliğine Kavuşacak”

Son olarak projenin Turgutlu halkının ve güzergahı kullanan vatandaşların can ve mal güvenliğini sağlayarak, görsel bütünlük açısından Turgutlu’ya kimlik kazandıracağını belirten Başkan Şirin, “Proje uygulandıktan sonra tüm hemşerilerimiz görecekler ki Manisa ve İzmir’deki kent görselliğinin farklı bir şekli Turgutlu’da oluşacak. Kent estetiği açısından oldukça iddialı bir görünümün ortaya çıkacağı mevcut alan inanıyorum ki Turgutlu’ya yepyeni bir kent kimliği kazandırmış olacak. Bu anlamda böylesi büyük bir esirin ilçemize kazandırılması konusunda Turgutlu’muza verdiği desteklerden dolayı Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Cengiz Ergün’e teşekkür ediyorum. Bu hayal bir projeydi. Gerçekleşiyor olması başlı başına Turgutlu için büyük bir kazanım. Bizler de Büyükşehir Belediye Başkanımız Cengiz Bey’in de destekleriyle belki Türkiye’de örnek gösterilecek bir kavşak projesine kavuşacağız. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Projenin Detayları Şu Şekilde

Köprülü Kavşak Projesi, Turgutlu D300 karayolu geçişi üzerindeki Muhsin Yazıcıoğlu Kavşağı ve Alparslan Türkeş Kavşağı ile Mimar Sinan Caddesini kapsayan alanda, 9 bin 800 metrekare inşaat alanına sahip altgeçit köprüsü, bin 96 fore adet kazık imalatı ve 857 metre betonarme duvar ile 265 metre toprakarme duvar imal edilerek hayata geçirilecek. Kent merkezi mahalleleri birbirine bağlayan caddeler hemzemin olarak sinyalize kavşaklar ile ulaşım sağlayabilecekler. İzmir-Ankara istikametinde ise karayolu trafik akışı komple yer altına alınarak şeffaf tünel şeklinde kenti toplam bin 220 metrede kat edecektir. Kavşak projesinin imalatında toplam 6 bin 800 metre bitümlü sıcak karışım asfalt yol imal edilecek.
Güncelleme Tarihi: 26 Temmuz 2017, 15:32

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner4