Türkiye'nin En Büyük EGEÇEV Yatırımı Turgutlu'ya

Türkiye'nin En Büyük EGEÇEV Yatırımı Turgutlu'ya
Turgutlu Belediye Başkanı Turgay Şirin, EGEÇEV Atık Yönetim tarafından Türkiye’nin en büyük geri dönüşüm tesisi olma özelliği taşıyacak olan tesisin temel atma törenine katıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan’ın da katıldığı törende tesisin yılda 175 bin ton cam atığı geri kazandırmayı amaçlıyor.

Turgutlu’ya kazandırılacak Türkiye’nin en büyük cam geri dönüşüm tesisi, EGEÇEV Atık Yönetim tarafından düzenlenen temel atma töreni ile start aldı. Selvilitepe Mahallesi Çepnidere yolu üzerinde43 bin 820 metrekare alana sahip olacak olan tesisisin temel atma törenine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan, Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer, Manisa Milletvekilleri Selçuk Özdağ ve İsmail Bilen, Turgutlu Kaymakamı Uğur Turan, Ahmetli Kaymakam Muhammet Emre Canpolat, Turgutlu Belediye Başkanı Turgay Şirin, Yunus Emre Belediye Başkanı Mehmet Çerçi, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Muhammet Evren,Garnizon Komutanı Albay Kenan Peşternik, İlçe Emniyet Müdürü Ahmet Esendemir, ÇEVKO Yönetim Kurulu Başkanı Okyar Yayalar, EGEÇEV Atık Yönetim Kurulu Başkanı Muzaffer Pınarbaşı, sivil toplum örgüt temsilcileri, siyasi parti temsilcileri, oda başkanları katıldı. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından açılış konuşmasını EGEÇEV Atık Yönetim Kurulu Başkanı Muzaffer Pınarbaşı yaptı. Pınarbaşı, “40 yılı aşkın tecrübemizle yürüdüğümüz bu yolda bugün burada Türkiye’nin en büyük cam geri dönüşüm tesislerinden birinin temelini atacağız. Ülkemize katkı sağladığımız için mutluyuz, gururluyuz. Burada bulunan herkese teşekkür ediyorum”dedi. Ardından söz alan ÇEVKO Yönetim Kurulu Başkanı Okyar Yayalar da tesisin Turgutlu’ya ve ülkemize hayırlı olması temennilerinde bulundu.

“EGEÇEV Gibi Yatırımların İlçemize Katkısı Yadsınamaz”

Konuşmasında Türkiye’deki en büyük çevresel yatırımın Turgutlu’ya yapılmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Turgutlu Belediye Başkanı Turgay Şirin, “Turgutlu Egeçev Geriye Dönüşümlü Katı Atık İşleme ve Ticaret Limited Şirketi’nin idari bina temel atma töreninde sizlerle birlikte olmaktan memnuniyet duyuyorum. Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcımız Sayın Mehmet Ceylan nezdinde şehir dışından ilçemize teşrif eden çok değerli konuklarımıza da hoşgeldiniz şeref verdiniz demek istiyorum. Turgutlumuz değişiyor ve gelişiyor. Geçtiğimiz aylarda Manisa Büyükşehir Belediyemizce ilçemizin en büyük çevre yatırımlarından biri olan Atık Su Arıtma Tesisi’ni hizmete açarken, ilçemizin yıllardır kanayan yarası vahşi çöp depolama alanından çok modern Katı Atık Bertaraf ve Düzenli Depolama Alanı’na geçişin arefesinde olmanın memnuniyetini yaşıyoruz. Bu değişim ve gelişimde hiç şüphe yok ki Türkiye’nin önderleri olarak nitelendireceğimiz EGECEV gibi yatırımların katkısı yadsınamaz. Yer altı ve yer üstü kaynaklarımızı gelecek nesiller için doğru yatırımlarla değerlendirmemizin öneminin çok daha ön plana çıktığı günümüzde yıllık 175 bin ton cam kırığının geri dönüşümünü sağlayacak kapasiteye sahip olan bu önemli tesisin Turgutlu’muza kazandırılacak olmasının bizler için ayrı bir anlamı bulunmaktadır. Bugün bir kırık cam şişesinin yangın çıkardığı, binlerce hektar alanın çıkan bu yangınlarda kül olduğu bir dönemde EGECEV Atık Yönetim, Türkiye’nin bir çok yerinde cam atık toplama kumbaralarıyla, bir çok İl ve ilçede çöpe atılan o camları geri dönüştürerek ‘Camlar Geri Dönsün, Hayat Sürsün2 projesiyle de geri dönüşüm konusunda hassasiyet göstermişlerdir. Bizler de yerel yönetimler olarak geri dönüşümünü dün olduğu gibi bugün de destekler hizmetlerimizle halkımıza hizmet veriyor, bundan sonra da işletmenin yakınlığı avantajını kullanarak ilçemizden hareketle tüm Manisa’da cam atıkları konusunda hassasiyetin öncüsü olmayı diliyoruz. Turgutlu Belediyesi olarak uyumlu bir işbirliği içerisinde çalıştığımız EGEÇEV ile bundan sonra da umuyorum ki gerek halkımızın bilinçlendirilmesi konusunda gerekse katı atık yönetimi konusunda güzel işlere imza atacağız” dedi.

“Yerel Yönetimler Olarak Geri Dönüşümün Tam Destekçisiyiz”

Diğer yandan EGEÇEV Atık Yönetimi tarafından kurulacak ve 35 milyon lira gibi bir yatırım maliyeti olan bu tesiste 40 yıllık bir tecrübeye sahip EGEÇEV’in istihdama da katkı sağlayacak olması ilçemiz ve dolayısıyla ülke ekonomimiz açısından da son derece önem arz etmektedir. Bugün Türkiye’nin en büyük cam geri dönüşüm tesisi olacak olan Egecev tesislerinin Turgutlumuz’da yükselecek olmasından dolayı EGECEV Yönetim Kurulu Başkanı Muzaffer Pınarbaşı’na ve nezdinde yönetim kurulu üyelerine buradan teşekkür ediyorum. EGECEV’in bugüne kadar gerçekleştirdiği önemli çalışmalardaki başarılarının devamını diliyorum. Türkiyemiz’in bereketli topraklarını, yer üstü ve yer altı kaynaklarını verimli kullanmak, gelecek nesillere sağlıklı bir çevre şekilde bırakmak adına önemli çalışmalar içerisinde olan, bizlere öncü olan, Çevre ve Şehircilik Bakanımız Mehmet Özhaseki Beyefendi’ye, bugün bizleri şereflendiren Bakan Yardımcımız Mehmet Ceylan Beyefendi’ye teşekkür ediyorum. Bugün yine teşrifleriyle ilçemizde ağırlamaktan memnuniyet duyduğumuz Sayın Valimiz ve Sayın Milletvekillerimize teşekkür ediyorum. Türkiye’nin ilkleriyle büyüyen ve gelişen Turgutlumuz’a kazandırılan tesisin ilçemize ve ülkemize hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum”dedi.

Başkan Şirin’in konuşmasının ardındanÇevre ve Şehircilik Bakanlığı Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan söz aldı. Ceylan, geri dönüşüm konusunda istatistiksel rakamlar verdiği konuşmasında Bakanlık olarak ülkemizin yer altı ve yer üstü kaynaklarının verimli kullanılmasına yönelik her türlü çalışmayı desteklediklerini belirterek, Turgutlu’da da hayata geçen Atık Su Arıtma Tesisleri’nin ve vahşi çöp depolama alanından modern katı atık bertaraf tesislerine geçişin önemine değindi. Ceylan, “Türkiye’nin en büyük cam geri dönüşüm tesisinin temellerini bugün Turgutlu’muzda atıyoruz. İnşallah çok kısa bir zamanda açılışını gerçekleştiririz. Tesisin kurulmasında emeği geçen başta Muzaffer Pınarbaşı olmak üzere herkese çok teşekkür ediyorum. Turgutlu’muza ve ülkemize hayırlı olsun”dedi. Bakan Yardımcısı Ceylan’ın konuşmasının ardından AK Parti Manisa Milletvekilli Selçuk Özdağ ile Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer birer konuşma yaparak tesisin hayırlı uğurlu olması temennilerinden bulundular. Konuşmaların ardından EGEÇEV Atık Yönetim Kurulu Başkanı Muzaffer Pınarbaşı, Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan’a günün anlam ve önemine binaen bir hediye takdim etti. Toplu halde yapılan temel atma töreninin ardından tesiste yapılan incelemelerin ardından tören sona erdi.
Güncelleme Tarihi: 12 Ağustos 2017, 22:45

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner4