118 Milyon Metreküp Atıksu Arıtımı Gerçekleştirildi

MASKİ Genel Müdürlüğü, 118 milyon metreküp evsel nitelikli atıksuyu arıtarak doğal çevreye zarar vermeden uzaklaşmasını sağladı.

118 Milyon Metreküp Atıksu Arıtımı Gerçekleştirildi
banner43

Ekolojik dengenin korunması noktasında atıksu arıtma tesislerinin öneminin altını çizen Başkan Ergün, gelecek nesillere daha sağlıklı ve temiz bir Manisa bırakma gayreti içinde olduklarını söyledi.

Manisa Su ve Kanalizasyon İdaresi (MASKİ) Genel Müdürlüğü, ülke genelindeki en büyük sorunlardan biri olan atıksuların arıtılması noktasında yaptığı yatırımlarla adeta Ege Bölgesi’nin kaderini değiştiriyor. Bu kapsamda, MASKİ şuana kadar 118 milyon metreküp evsel nitelikli atıksuyu arıtarak sağlıklı bir şekilde Gediz ve Bakırçay’a deşarj etti. MASKİ tarafından Büyükşehir Belediyesi Kanunu ile ilçe belediyeleri ve belde durumundan mahalleye dönüşen yerleşim yerlerinden devralınan 13 atıksu arıtma tesisi kısa sürede devreye alınarak faal hale getirildi. Ardından yatırım hamlesine başlayan MASKİ, Manisa Merkez, Turgutlu, Gördes ve Soma’da tesisler inşa ederek işletmeye aldı. Yeni tesisler ile birlikte 2019 yılı hedefini belirleyen MASKİ, içinde bulunduğumuz yıl, 73 milyon metreküp atıksu arıtımı gerçekleştirmeyi planlıyor.

İki tesis daha kazandırılıyor

İl genelinde vatandaşların atıksu kaynaklı çevre kirliliğinden etkilenmemesi için Alaşehir ilçe merkezine de yeni bir tesis inşa ediliyor. 25 milyon TL yatırım bedeli ile yapılmaya başlanan tesis sayesinde gelecek nesillere daha sağlıklı bir yaşam alanı bırakılacak. Alaşehir’in Kavaklıdere Mahallesi’nde de 4 milyon 100 bin TL yatırım bedeli yapılan tesiste çalışmalar hızla devam ediyor.

“Manisa’nın geleceğini yeniden dizayn ediyoruz”

Manisa Büyükşehir Belediyesi ve MASKİ Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Ergün, ekolojik dengenin korunması noktasında atıksu arıtma tesislerinin öneminin altını çizerek, gelecek nesillere daha sağlıklı ve temiz bir Manisa bırakma gayreti içinde olduklarını vurguladı. Başkan Ergün, “Gediz ve Bakırçay’ın kirlilikten kurtarılması adına yoğun bir mesai harcıyoruz. MASKİ Genel Müdürlüğü olarak geride kalan sürede atıksu arıtma tesislerine 247 milyon TL yatırım yaptık. İlimizin fiziki değişiminin yanı sıra, altyapı anlamında yapmış olduğumuz yatırımlar ile gelecek nesilleri koruma altına alıyoruz. Birbirinden önemli projelerle örnek çalışmalara imza atan MASKİ Genel Müdürlüğümüz, hayata geçirdiği çalışmalarla Manisa’mızın adeta çehresini değiştirerek bambaşka bir şehri halkımızın hizmetine sunmaya gün be gün devam ediyor. Hemşerilerimize hak ettikleri hizmetleri ulaştırmak adına var gücümüzle, el birliğiyle çalışıyoruz. Kurulduğunda masa ve sandalyesi dahi olmayan bir kurumdan, bugün geldiğimiz noktayı düşündüğümüzde gerçekten de göğsümüz kabarıyor. Manisa’nın geleceğini yeniden dizayn ediyoruz. Yaptığımız yatırımların hemşerilerimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” dedi.

Kaynak: Manisa BŞB Basın Bülteni

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner4