200 Metrelik Kanalda 60 Kamyon Çöp Çıktı

Manisa’da geçtiğimiz haftalarda yaşanan sağanak yağışın ardından başlayan DSİ’ye ait sulama kanalının Şehzadeler ilçesi’ne bağlı Nurlupınar mahallesinden geçen 700 metrelik kapalı kesitindeki temizlik çalışmaları devam ediyor.

200 Metrelik Kanalda 60 Kamyon Çöp Çıktı

İş makinesinin giremediğinden el işçiliği ile yapılan temizlik çalışmalarında yaklaşık 200 metrelik kısımdan 60 kamyon çöp çıktı.

Manisa Su ve Kanalizasyon İdaresi (MASKİ) Genel Müdürlüğü Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı ekipleri, geçtiğimiz haftalardaki sağanak yağışlarla birlikte DSİ (Devlet Su İşleri)’ye ait sulama kanalının Nurlupınar mahallesinden geçen 700 metrelik kapalı kesitinde temizlik çalışmalarına başladı. İş makineleri giremediği için temizlik çalışmaları el işçiliği ile devam ediyor. 2 metre 30 santim çapında olan kapalı kesitin yarıya kadar çöple dolu olduğu görülürken çöpler arasında terlik, oyuncak top, araba lastiği, içecek şişeleri, koltuk minderi, deterjan kutusu gibi malzemeler çıkmaya devam ediyor. Önce kazmalarla kırılan taşlaşmış malzeme sonrasında da el arabalarıyla taşınıyor. Yaklaşık 200 metrelik kısımdan 60 kamyon rüsubat çıkartıldı. Nurlupınar Mahalle Muhtarı Mehmet Akşit, 1969 yılından bu yana kanalda ilk defa böyle büyük çapta bir temizlik işlemi yapıldığını belirterek Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’e ve Büyükşehir çalışanlarına teşekkür etti.

“İş makinesi sokamadığımız için işçilerimizle el işçiliği ile temizlemeye

başladık”

Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ün talimatları doğrultusunda DSİ’ye ait sulama kanalında temizlik çalışmalarına başladıklarını belirten MASKİ Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Cem Çöllü, “Manisa’mız 2 hafta önce metrekareye yaklaşık 90 metrekare yağış aldı. Küresel ısınmanın etkilerinden Manisa da üzerine düşen payı alıyor. Bu yağışlar ani ve şiddetli bir şekilde oluyor. Çok şükür ki daha önceden yaptığımız dere temizlik çalışmaları ile çok büyük bir felaket yaşamadık. Önlem almıştık. Devlet Su İşleri sulama kanalının 12 kilometrelik kısmı Manisa’mızın 8 mahallesinden geçiyor. Bunun bir kısmı Nurlupınar mahallesinden geçiyor. Nurlupınar’daki kısımda da yaklaşık 700 metresi kapalı kesit olarak geçiyor. Yağış esnasında kapalı kesitte tıkanma olduğunu gördük. Birkaç yerden patlatarak iş makinelerimizle müdahale ettik. Yağmurlar dindikten sonra kanalın içerisine girip baktığımızda çok büyük bir felaketle karşılaştık. İş makinesi sokamadığımız için işçilerimizle el işçiliği ile temizlemeye başladık. Şu ana kadar yaklaşık 200 metrelik kısmını temizledik. 60 kamyon kadar rüsubat çıkardık. Manisalılar için elimizden geleni yapmaya devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Manisa BŞB Basın Bülteni

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner4