Afet farkındalık Eğitimleri Vatandaşların Ayağına Gidiyor

Manisa AFAD İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü Personelleri sokağa çıkma kısıtlamasında kapı kapı dolaşarak deprem ve doğal afetlere karşı vatandaşları bilgilendiriyor, afet sırasında alınacak tedbirler ile ilgili vatandaşın sorularını cevaplandırıyorlar.

Afet farkındalık Eğitimleri Vatandaşların Ayağına Gidiyor

2021 Yılı Afet eğitim yılı çalışmaları pandemi nedeniyle toplu olarak gerçekleştirilemediği için Manisa AFAD İl Müdürlüğü ekipleri Afet farkındalık eğitimlerini vatandaşların ayağına taşıdı. Apartman, site ve evlerin önlerine giden Mobil eğitim araçlar ile de desteklenen faaliyette, eğitim videolarını kimi vatandaşlar sosyal mesafe kurallarına uyarak araç önünde kimi vatandaşlarda evlerinin pencerelerinden izledi.

Kırsal alanlarda ev ev, apartmanlar ve sitelerde kapı kapı dolaşarak Afetlere hazırlıklı olmak adına broşürler dağıtan AFAD ekipleri, alınacak tedbirler ve doğru davranışlar hakkında bilgi veriyor, vatandaşların afetler hakkında sorularını yanıtlıyorlar.

Uzun süredir sokaklardan uzak kalan öğrencilerin de unutulmadığı eğitim faaliyetinde, AFAD’ın “Afetlere Hazırım” oyunu ile çocuklar eğlenceli sorular ile bilgilendirildi, etkinliğe katılan öğrencilere çeşitli hediyeler verildi.

Bilinenin Dışında Çok Farklı Bilgiler Var

Deprem anında yapılacaklar, Afet Çantası, ‘Çök, Kapan, Tutun’ Hareketi, güvenli bir şekilde binanın nasıl terkedileceği, yangın, su baskını ve diğer afetler ile ilgili doğru davranışlar ile alınacak tedbirlerin hatırlatıldığı farkındalık eğitimi vatandaşlar tarafından da beğeniyle karşılandı.

Eğitim faaliyeti ile çok güzel şeyler öğrendiklerini vurgulayan vatandaşlar verilen bilgilerin, bilinenlerin dışında daha farklı bilgiler de içerdiğini, aktarılan bilgiler ışığında eksiklikleri giderip gerekli tedbirleri alacaklarını belirttiler.

Afet Farkındalık Eğitimleri İl Genelinde Herkese Ulaşacak

Manisa’nın merkez ve ilçelerinde başlayan çalışma ile 2021 yılı içerisinde Deprem ve Doğal Afetler konusunda il genelinde bütün vatandaşların bilgilendirilmesi hedefleniyor.

Afet farkındalık eğitiminin önemine değinen (AFAD) İl Afet ve Acil Durum Müdürü Güray Karakaya “2021 Yılı afet eğitim hazırlık ile çalışmaları kapsamında ilimizde kapı kapı dolaşarak vatandaşlarımıza afet farkındalık eğitimleri vermeye çalışıyoruz, amacımız afetlere dirençli bir toplum yaratmak. Aynı zamanda deprem haftası dönemine de girdik bu kapsamda çalışmamız devam ediyor. Mesai saatleri dışında pandemi kurallarına uyarak vatandaşlarımızı evlerinde ziyaret edip onlara küçük bilgiler veriyoruz. Varsa, onların afetle ilgili sorularını öğreniyoruz, doğru, yanlış davranışları tespit ediyoruz. Bu konuda çocuklarımızla eğitici oyunlar oynayarak farkındalık eğitimleri vermek için oyunlarımızla çocuklarımıza ulaşmaya, oyunlar içerisinde bilgiler vermeye çalışıyoruz” dedi.

Kırsal mahalleler dahil, mahalle mahalle köy köy yıl boyunca çalışarak 2021 yılı içerisinde Manisa’da ki tüm kesimlere ulaşmayı hedeflediklerini ifade eden Karakaya “Yaklaşık iki haftadır 3 BİN aileye bu şekilde ulaştık yıl boyunca bu çalışmalarımız devam edecek amacımız yıl içerisinde tüm Manisalılara bu farkındalık eğitimlerini verebilmek” dedi

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner4