BAŞKAN ÇERÇİ, HAFSASULTANLILAR'IN SESİ OLDU

BAŞKAN ÇERÇİ, HAFSASULTANLILAR'IN SESİ OLDU
Haftasultan Mahallesi'nde gerçekleştirilecek olan imar revizyonu ile ilgili Büyükşehir Belediyesi'nin halkın yüzde 55'i istiyor demesine rağmen, Meclis Salonu'nun dışında tutulan ve salona alınmayan Hafsasultan Mahallesi Sakinleri, Meclis Toplantısı'na ara verildiği sırada Yunusemre Belediye Başkanı Dr. Mehmet Çerçi'nin yanına gelerek, "Başkanım sakın hakkımızı teslim etmeyin. Biz istemiyoruz. Bizden imzaları da çoğunluk imzaladı siz de imzalayın diyerek aldılar" dediler. Bunun üzerine Meclis Toplantısı'nda söz alan Başkan Çerçi, "Halkımızla bir araya gelerek bir toplantı yapalım. Halkımız neyi talep ediyor neyi istiyorsa biz onun arkasındayız" dedi.

BAŞKAN ÇERÇİ, "TEKNİK HATALAR YAPILMASINA MÜSADE ETMEYİZ"

Mayıs ayı Büyükşehir Belediye Meclis Toplantı'sında gündem maddesi olan Haftasultan Mahallesi'ndeki imar revizyonu ilgili maddenin görüşülmesi sırasında Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün'ün 'vatandaşların Yüzde 55'i büyükşehirin projesini istiyor' sözlerinin üzerine mikrofonu alarak Hafsasultanlılar'ın sesi olan Yunusemre Belediye Başkanı Dr. Mehmet Çerçi, "Birkaç aydır Hafsa Sultan ile yatıyoruz Hafsa Sultan ile kalkıyoruz. Burada 6 adadan bahsediliyor. Bir önceki mecliste 14 a daydı. Bundan 7-8 ay önce bir gündem getirdiniz dediniz ki 2 tane adada bir düzenleme yapın. Mevcut iki adanın isimi 6 ya çıktı ve bu meclisten geçti. Geçen ayki gündem maddesinde 14 adanın isimi çıktı. Sizin yaptığınız İmar planı ile 14 adadaki düzenleme iki adaya dönüştürülüyor. Bir şeyin ortaya çıkması bu meclisin hakkıdır. Ortada bir hatamı var bunun anlaşılması gerekiyor. Bu ciddi bir konudur. Burası bir meclis burada hukuki terimlerin yerine oturması gerekmektedir. Siz bir İmar Planı geçirmeye çalışıyorsunuz. Mahallede bu imar planına göre bir yeni yapılaşma yapmaya çalışıyorsunuz. İki tane Kentsel Dönüşüm Modeli var. Biz değiştirmeye karşı değiliz ama yönteme ve teknik bazı durumlara karşıyız. Meclis iradesi olduktan sonra bizde yapıyoruz sizde yapabilirsiniz" dedi.

"BÜYÜKŞEHİR'İN ELEMANLARI HALKI KANDIRIYOR"

Yunusemre Belediye Başkanı Dr. Mehmet Çerçi, Hafsasultan'daki arsa sahiplerinden büyükşehir tarafından alınan imzaların da baskı ve dayatma ile alındığının altını çizerek, "Ben daha öncede söylemiştim. Birkaç defada söyledik. Zaman zaman size bunu sordum. Sizde arkadaşlar çalışıyor dediniz. Ben daha önce size söyledim . Biz büyük bir kentsel dönüşüm projesini geçiriyoruz. Şuanda proje Sayın Cumhurbaşkanımızın masasında. Hafsa Sultan Mahallesi     Laleli Mahallesinde yapmayı planladığımız yerin tam sınırındadır. Bir şehri planlarken caddeler ve  yollar mahalle sınırını bilemez ve ayırt etmez. Dolayısıyla sistemin şehircilik açısından birbirine entegre olması gerekmektedir. Ben size o zamanda söyledim. 180 parsel 330 tane hak sahibi var. Ben onların hepsini topladım. Orada tek tek sordum. Hafsa Sultanda ki Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı değişimi istiyor musunuz, istemiyor musunuz diye. İsteyenler yüzde 10’u geçmedi. Yüzde 40’ı kararsızdı. Yüzde 50’side net hayır diyor. Bendeki rakamlar budur. Buradaki insanların söylediği şudur. Sakın bizim hakkımızı kimseye teslim etme diyorlar. Hakkımızı korumalısın diyorlar. Sonra  aradan geçen sürede oradaki vatandaşların anlattıklarını söylüyorum. Oradaki vatandaşlar 'Bizi çağırdılar. Büyükşehir Belediyesi memurları 'bak Ali amca onayladı. Hasan amca da onayladı. Sende gel bunu onayla sizin payınıza düşen ne ise 2 daire 3 daire verelim' dediler. Ben de imza attım. Sonra baktım ki ne Ali Amca, ne de Hasan Amca imzalamamış beni kandırdılar' diyor.  Ben vatandaşın söylediğini söylüyorum" dedi.

"BİR ŞEHRİN SORUMLULUĞU VAR ÜZERİMİZDE"

"Ben Yunusemre ilçemizin Belediye Başkanıyım ve bu ilçenin sorumluluğu benim üzerimdedir" diyen Başkan Çerçi, "Hafsasultan Mahallemizde yaşananlar sıkıntılı bir süreç.  Ben vatandaşın sözcüsüyüm. Bu süreci şeffaf yapmalıyız. Vatandaş net olarak ne  istiyor ise ben onun yanındayım. Bir şehrin sorumluluğu var üzerimizde" dedi.

VATANDAŞLAR İLE ORTAK TOPLANTI KARARI ALINDA

Başkan Çerçi'nin konuşmalarının ardından açıklama yapan Başkan Ergün ise, "Sayın Başkanımız Mehmet Çerçi ve teknik ekibi ile beraber ortak çalışma kararı aldık. Bunu herkes iyi bilsin. Hem Büyükşehir Belediyemizin hem de Yunusemre belediyemizin teknik ekipleri ve imar komisyonları ile beraber ben Büyükşehir Belediye Başkanı olarak, Sayın Çerçi de Yunusemre Belediye Başkanı olarak halkımızla biraraya gelerek bu ay içerisinde bir toplantı yapacağız. Haziran ayında bu işi netleştirelim düşüncesindeyiz. Sayın Başkanımın da arzusu orada çağdaş bir projeyi hayata geçirmek, bizlerin de" dedi.

ÇERÇİ, "VATANDAŞLARIMIZIN İSTEDİĞİ OLACAK"

Başkan Çerçi, toplantı sonunda yaptığı açıklamada, "Daha önce belediye hizmet binamızın bahçesinde yapmış olduğumuz toplantıda halkımızın bizden istediği bir talep vardı. Hem Başkan Cengiz Ergün'ün hem de bizlerin de katıldığı ortak bir toplantısı yapılması yönünde. Bu meclisten de halkımızın talep ettiği şekilde ortak toplantı yapma kararı çıkmıştır. Bizler eminiz ki bu ortak toplantı neticesinde halkımızın çoğunluğu ne istiyorsa o proje hayata geçirilecek ve son sözü yine halkımız söylemiş olacaktır" dedi.

 
Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2015, 22:43

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner4