Gördes’te Şehir Müzesi İçin Adımlar Atıldı

Kentteki kültürel mirası korumak için yoğun çaba sarf eden Manisa Büyükşehir Belediyesi, önemli bir çalışmaya daha imza atıyor.

Gördes’te Şehir Müzesi İçin Adımlar Atıldı

Büyükşehir Belediyesi, yaklaşık 80 yıl önce yaşanan toprak kayması nedeniyle yerleşim yeri değişen Gördes’in, yeni yerleşim yerinde korunabilecek en önemli yapısı olan Hayri Büke’ye ait evde kamulaştırma çalışmasını tamamladı. Eski belediye başkanlarından ve milletvekillerinden olan Hayri Büke’nin ismini taşıyacak olan yapı Büyükşehir Belediyesi tarafından aslına uygun şekilde düzenlenecek ve şehir müzesi olarak gelecek kuşaklara aktarılacak.

Manisa il merkezine 110 kilometre mesafede bulunan ve eski Gördes olarak bilinen ilçe merkezi, yaşanan toprak kayması nedeniyle yaklaşık 80 yıl önce yeni yerleşim yerine taşındı. Kentteki kültürel mirası korumak amacıyla Manisa Büyükşehir Belediyesi de, yeni yerleşim yerinde en eski yapı olan Hayri Büke’ye ait evde kamulaştırma çalışması yaparak, şehir müzesi için çalışmalara başladı. Manisa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ali Öztozlu ve Gördes Belediye Başkanı Muhammet Akyol; Fen İşleri Daire Başkanı Uğur Topkaya, Yol Yapım, Bakım ve Onarım Daire Başkanı Kurtuluş Kuruçay, Gördes Muhtarlık İşleri Şube Müdürü Mustafa Gün, MHP İlçe Başkanı Abdurrazik Yonat, AK Parti Kadın Kolları Başkanı Seher Eren ve MHP Kadın Kolları Başkanı Feride Batur ile birlikte aslına uygun olarak restore edilecek binada incelemede bulundu.

Emeği Geçenlere Teşekkür Etti

Yapının ilçede gelecek kuşaklara aktarılacak önemli bir değer olduğuna değinen Gördes Belediye Başkanı Muhammet Akyol, “Bu ev, eski belediye başkanlarımızdan ve milletvekilimizden Hayri Büke’ye ait bir ev. Eski Gördes’te belki korunabilecek evlerimiz vardı, ama maalesef onları koruyamadık.1955’ten sonra yeni Gördes’e taşındıktan sonra, ilçe merkezinde korunabilecek ev bir tek bu vardı. Bir de cezaevi vardı. Cezaevi de kapandıktan sonra onu kültür evine çevirdik. Cengiz başkanımıza da, bu evin korunması adına Hayri Büke Şehir Müzesi yapılmasına adına bir projeyle gittik. O da sağ olsun. Çok olumlu yaklaştı. Buraya hemen bir heyet gönderdi. Daha sonra, Hayri Büke’nin mirasçılarıyla irtibata geçtik. Belli bir miktar karşılığında projeyi kabul ettiler. Bu bedeli de, Büyükşehir Belediye Başkanımız Cengiz Ergün’ün talimatıyla Büyükşehir Belediyemiz ödedi. Ben yine kendilerine teşekkür ediyorum. İlçemize hayırlı olsun. Emeği geçen, katkı sağlayan herkese bir kere daha teşekkür ediyorum” dedi.

“Aslına uygun şekilde restore edilecek”

Kamulaştırma işlemlerinin tamamlandığı yapının aslına uygun bir şekilde restore edileceğini belirten Manisa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ali Öztozlu, “Başkanımızın kültüre ve sanata vermiş olduğu önemin bir somut örneğini daha, bu binada görüyoruz. Gördes Belediye Başkanımızın da ifade ettiği gibi Cengiz başkanımıza öneri sunulduğunda başkanımız direk kamulaştırma talimatını verdi. Kamulaştırma işlemleri bitti. Bu bina restorasyon çalışmasının ardından şehir müzesine dönüştürülecek. Gelecek nesillere kültürel miras olarak bırakılacak olan bir eser haline gelecek” dedi.

Kaynak: Manisa BŞB Basın Bülteni

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner4