Kültür Sınır Tanımaz Projesinin Tanıtımı Yapıldı

​​​​​​​Türk kültür mirasını yerelde ve uluslararası platformlarda tanıtmak ve güçlendirmek amacıyla hazırlanan “Kültür Sınır Tanımaz” projesinin basın toplantısı, yapıldı.

Kültür Sınır Tanımaz Projesinin Tanıtımı Yapıldı

Tanıtım programına katılan Manisa Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mehmet Güzgülü, projenin Türkiye’deki tek ortağının Manisa Büyükşehir Belediyesi olduğuna dikkat çekti.

Obasya Turizm Geliştirme Kooperatifi tarafından hazırlanan “Kültür Sınır Tanımaz” projesi, Hazine ve Maliye Bakanlığı Merkezi Finans ve İhale Birimine Ortak Kültürel Miras Programı kapsamında 165 bin Euro hibe desteği almaya hak kazandı. Türk kültür mirasını yerelde ve uluslararası platformlarda tanıtmak ve güçlendirmek amacıyla hazırlanan projenin tanıtım programı yapıldı. Programa, proje ortağı olan Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin Başkan Vekili Mehmet Güzgülü, Obasya Turizm Geliştirme Kooperatifi Başkanı Mustafa Pala, projenin iştirakçisi olan Manisa İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünden Müdür Yardımcısı Seyfettin Onat, Kültür Sınır Tanımaz Projesi Koordinatörü Oya Yavaş katıldı.

Başkan Ergün’e teşekkür etti

Kültür Sınır Tanımaz projesine sağladığı destek nedeniyle Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’e teşekkürlerini ileten Obasya Turizm Geliştirme Kooperatifi Başkanı Mustafa Pala, “Obasya Kırsal Konaklama Tesisi Projemizi, TKDK’ndan (Tarımı ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu) aldığımız hibe yardımı ile uygulamıştık. Bu projenin uygulanması öncesinde Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Cengiz Ergün’ün desteği olmasaydı, ne ilk projemiz uygulanabilirdi, ne de bu projenin ardından beş adet proje yapıp uygulayabilirdik. İlk projede bize verdiği destekle yeni projeler yaparak Obasya’yı büyütüp geliştirmeye devam ettik. Obasya’da 16 Türk devletinin bayrağının bulunduğu tören alanı da Manisa Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Cengiz Ergün tarafından yaptırılmıştır. İlk projemize verdiği destek ve son projemiz olan Kültür Sınır Tanımaz projemize ortak oldukları için, Sayın Ergün’e şükranlarımızı ve en içten teşekkürlerimizi sunuyorum” dedi.

Projenin Önemine Değindi

Projenin önemine değinen Manisa Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mehmet Güzgülü de, “Obasya, Yuntdağı’nda uyguladığı projelerle gelişmesini sürdürüyor. Projenin başlangıcında vermeye başladığımız desteğimizi Kültür Sınır Tanımaz projesinde proje ortağı olarak sürdürüyoruz. Bu proje ile kentimiz 18. ve 19. yy kadın kıyafetleri müzesi kazanmış olacak. Müzede, Ege illerinden toplanacak olan kadın kıyafetlerinin yanında, Bulgaristan’dan kardeş şehrimiz olan Kırcaali ile gidiş gelişlerimiz hızlanacak, projenin iç ve dış turizme katkısı olacaktır. Ayrıca, Kültür Sınır Tanımaz projesi kapsamında düzenlenecek etkinliklerle, unutulmaya yüz tutmuş folklorumuz ve köy kültürümüzün yeniden hatırlatılması ve yaşatılması da sağlanmış olacaktır. Manisa Büyükşehir Belediyesi olarak, bilinen belediye hizmetlerimizin yanında, gelişmeye katkı sağlayacak uygulanabilir sürdürülebilir, kültür, turizm ve tarım projeleri hazırlayan STK’lara ve kooperatiflere destek vermeye devam ediyoruz” dedi.

Turizme Katkı Sağlayacak

Projenin iştirakçisi olan Manisa İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünden Müdür Yardımcısı Seyfettin Onat, “Kültür Sınır Tanımaz projesi kapsamında oluşturulacak kadın kıyafetleri müzesi için kıyafetlerin derlenmesi, etkinliklerin düzenlenmesine katkılarımızı sürdüreceğiz. Obasya’nın yaptığı projelerle ilimizde turizmin gelişmesini katkılarının olacağını düşünüyoruz” dedi.

Projenin Detaylarını Paylaştı

Projenin detayları hakkında bilgi veren proje yazarı ve aynı zamanda koordinatörü olan Oya Yavaş, “Kültür Sınır Tanımaz projesini yazan ve aynı zamanda koordinatörü olan Oya Yavaş,” Projemizin faaliyetleri ilimiz ve bölgemiz için katma değer sağlayacaktır. Manisa İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Saruhanlı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün de iştirakçisi olduğu projemizde, 30 kadın halk eğitim merkezlerinde geleneksel el sanatları kursu alacaktır. Ortaya çıkan ürünler için sergiler düzenlenecek ve Obasya’da oluşturulacak satış alanlarında yerini bulacaktır. Bu sayede unutulmuş değerlerimizi yeniden yaşatacağız. Bulgaristan -Kırcaali ile kurduğumuz ortaklık TR-AB arasında kültürlerarası diyaloğumuzu güçlendirecektir. Obasya’da ortaklarımızla yapacağımızgala ve 25 kadın kıyafetimizin kına gecesi gösterisi ile sergileneceği büyük bir etkinlik çadırı kuracağız. Aynı zamanda Türkiye-Bulgaristan geleneksel kadın kıyafetleri müzesi oluşturacak ve 150 sayfalık bir katalog oluşturacağız. Tüm bu faaliyetler projemizin sürdürülebilirliğini sağlayacaktır. Başta ortağımız Manisa Büyükşehir Belediyesi’ne ve Bulgaristan’da bulunan ortaklarımıza, Obasya yönetimine ve yazım aşamasında destek olan tüm kurumlara ve kişilere katkılarından dolayı çok teşekkür ediyorum. Bu projenin uygulanmasına vesile olduğum için çok mutluyum” dedi. Öte yandan programa Kültür Sınır Tanımaz projesinin, Bulgaristan’da bulunan ortakları Kırcaali Belediyesi ile Ömer Lütfi Kültür Evi Derneği de tanıtım toplantısına internet üzerinden katılım sağladı.

Kaynak: Manisa BŞB Basın Bülteni

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner4