Kuzuköy Barajı 9 Ay Sonra Tamamlanacak

Manisa Demirci’ye Kuzuköy müjdesi. 1500 dekar verimli tarım arazisini modern sulama ile buluşturacak Kuzuköy Barajı’nın yaklaşık % 60’ı tamamlandı.

Kuzuköy Barajı 9 Ay Sonra Tamamlanacak

Gövde dolgu çalışmalarının devam ettiği proje yıl sonuna kadar tamamen bitirilecek. Manisalı üreticilerin yüzü gülecek.

Manisa Demirci’de 1500 dekar verimli tarım arazisine can suyu sağlayacak Kuzuköy Barajı’nda sona yaklaşılıyor. Yaklaşık % 60 ı barajın yıl sonuna kadar tüm üniteleriyle bitirilmesi hedefleniyor.  İnşaatta halen gövde dolgu çalışmaları devam ediyor.

Çınar: 9 ay sonra bitecek

Temelden yüksekliği 39 metre olan Kuzuköy Barajı’nın gövdesi kil çekirdekli kaya dolgu tipinde projelendirildi. Hedeflerinin Kuzuköy Baraj inşaatını yıl sonuna kadar bitirererek su tutmak olduğunu kaydeden DSİ 2. Bölge Müdürü Birol Çınar, “  İnşaatta şu anda gövde dolgu çalışmalarımız devam ediyor. Birkaç ay içerisinde 190 bin m3’lük dolguyu tamamlayarak gövde dolgusunu bitireceğiz. Daha sonra ise dolusavak ve vana odası imalatlarımızı hızla tamamlayarak 9 ay içerisinde barajda su tutacağız. “ diye konuştu.
 
Kuzuköy Barajı’da 870 bin metreküp su tutulabilecek.

Demircili üreticiye 2,1 milyon Lira ek gelir

“Kuzuköy Barajı ve Sulaması Projesi” vatandaşın hizmetine girdikten sonra tarlalardaki verim artacak, sulama maliyetleri düşecek. Bölge üretisici 2021 yılı rakamlarıyla her yıl ortalama 2,1 milyon lira daha fazla kazanacak.
 

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner4