Manisa Celal Bayar Üniversitesi Kampüsü’nün Su Sorunu Ortadan Kalkıyor

Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından Manisa iline yaptığı yatırımlarla ilimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor.

Manisa Celal Bayar Üniversitesi Kampüsü’nün Su Sorunu Ortadan Kalkıyor

Manisa ili ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.

Celal Bayar Üniversitesi ve Yağcılar Mahallesi’ne yılda 304 bin m3 içme ve kullanma suyu vererek olan Beydere Göletinin  % 43’ünün tamamlandığını açıklayan DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız,’ Gölet inşaatının bütün bileşenlerinin tamamlanması ile Manisa’nın Yunus Emre ilçesine ait 520 dekar araziye de can suyu verileceğini söyledi.

200.000 metreküp dolgu yapılacak

Yunus Emre İlçesi ‘ndeki Kızıl Dere üzerine inşa edilen Beydere Göleti’nde şu ana kadar gövde ve dolusavak sıyırma kazıları ve derivasyon imalatları tamamlandı. Enjeksiyon imalatlarının devam ettiği projede yakında gövde dolgusuna başlanacaktır.

 Kil çekirdekli kaya dolgu tipinde inşa edilecek Beydere Göleti’nin gövdesi için 200 bin m3 dolgu yapılacak. Temelden yüksekliği 30 metre olacak göletin depolama alanında ise 1 milyon 300 bin m3 su tutulabilecek

Üniversitenin su sorunu olmayacak

Genel Müdür Yıldız,’2021 yılı içinde bitirilmesi planlanan proje ile 520 dekar arazi basınçlı borulu sistem ile sulanacağını ve sulama maliyetlerinin düşmesi ve verimliliğin artmasıyla bölge üreticisine yılda 1 milyon lira ek gelir sağlanmasının hedeflendiğini ifade ederek, Beydere Göleti ayrıca Manisa Yağcılar Mahallesi ve Celal Bayar Üniversitesi Kampüsü’ne de yılda 304 bin m3 içme ve kullanma suyu sağlanacağını belirtti.

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner4