Manisa’da 3. Kalıpçılık Zirvesi Düzenlendi

Vali Yaşar Karadeniz, Manisa Kalıp ve Makine İmalatçıları Derneği (MAKİM) tarafından bu yıl ‘Otomobil’ başlığıyla düzenlenen 3. Kalıpçılık Zirvesine katıldı.

Manisa’da 3. Kalıpçılık Zirvesi Düzenlendi

Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Kongre Salonunda yapılan, Manisa Kalıp ve Makine İmalatçıları Derneği’nin düzenlediği toplantıya Vali Yaşar Karadeniz’in yanı sıra Vali Yardımcısı Mustafa Özkaynak, Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yılmaz, MAKİM Başkanı Abdurrahim Arslan, Muradiye OSB Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kıvırcık, Manisa Celal Bayar Üniversitesi Öğretim Görevlileri, MAKİM üyeleri ve iş insanları katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Manisa Kalıp ve Makine İmalatçıları Derneği Başkanı Abdurrahim Arslan, MAKİM olarak kalıpçılık zirvesinin 3.sünü düzenlemekten dolayı mutlu olduklarını kaydetti. Arslan, “Bu yılki zirvede ana tema olarak otomotiv başlığını seçtik. Otomotiv konusunda Türkiye’nin önü açıktır. Bu konuda Manisa olarak farkındalık oluşturalım” diye konuştu.

Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Yılmaz, Manisa’nın Türkiye’nin yükselen yıldızı olduğunu belirtti. Yılmaz, “Manisa Ticaret ve Sanayi Odası’nın 1963 yılında ortaya koyduğu irade ile bugün Avrupa’da ve dünyada organize sanayi bölgesi anlamında ve sanayileşme noktasında Türkiye’de ve çevresindeki illere örnek olmuş bir ildir. Ben şuna inanıyorum ki bugünkü konumundan çok daha farklı noktaya gelecek. Türkiye, üreten ve adından söz ettiren bir ülke haline gelecek” dedi. Yılmaz, Saruhanlı Develi’ye yapılacak olan OSB hakkında da katılımcılara bilgi verdi.

Konuşmasında teknolojinin her türlü imkânı sunduğunu belirten Vali Yaşar Karadeniz, her durumda teknolojiyi kullandıklarını kaydetti.  Manisa Valiliği olarak yapılan kalıpçılık ve makina kümelenme çalışmalarından bahseden Vali Karadeniz,  “2015 yılında Valiliğimiz destekleri ile ilimizdeki Kalıpçılık ve Makine kümelenme çalışması başlamıştır. Geçen süre zarfında kümelenme çalışması birçok farklı organizasyon ve sektör temsilcilerinin çalışmaları sonucunda dernek çatısı altında yürütülmüştür. Geçen yıl yapılması planlanan ancak Covid-19 sebebi ile bu sene gerçekleştirilen 3. Makim Kalıpçılık Zirvesin’ nin ana başlığı ‘Otomotiv’ olarak belirlenmiştir. Sektör temsilcileri, Manisa Celal Bayar Üniversitesi akademisyenleri/öğrencileri, KOSGEB/SGK temsilcileri, ana/yan sanayi yetkililerini bir araya getiren 3. MAKİM Kalıpçılık Zirvesi, kalıpçılık sektörünün dinamiklerini ve sektörde meydana gelen teknolojik gelişmeleri konu alması açısından büyük öneme sahiptir. Düzenlenen bu zirve;  makine ve kalıp sektöründe farkındalığı artıracaktır. Firmalar arasında beraberlik, dayanışma, bilgi alışverişi ve yardımlaşmayı sağlama,  üretimde ulusal ve uluslararası norm ve standartlara ulaşma hedeflerine yol gösterici olacaktır. Ülkemizde üretilecek olan yerli ve milli otomobil çalışmaları da sektörün gelişimine ve ilerlemesine, yeni teknolojilerin üretimine ve Ar-Ge çalışmalarına katkı sağlayacaktır.  Bu vesileyle zirvenin düzenlenmesinde emeği geçen tüm paydaş kurumlara teşekkür eder, zirvenin sektörün gelişimine katkı sağlamasını temenni ederim” diye konuştu.

MAKİM Başkanı Abdurrahim Arslan, Vali Yaşar Karadeniz ve Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Yılmaz’a zirveye verdikleri desteklerden dolayı plaket takdim etti.

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner4