Manisa’da Kaçak Suya Geçit Yok

MASKİ Genel Müdürlüğü Abone İşleri Daire Başkanı Talip Akbaş, Gördes ilçesinde sahaya çıkarak, kaçak su kullanımı tespit çalışmasına katıldı.

Manisa’da Kaçak Suya Geçit Yok
banner43

Kaçak su kullananların sayaçlarına mühür vuruldu, cezai işlem uygulandı.

Manisa Su ve Kanalizasyon İdaresi (MASKİ) Genel Müdürlüğü, Abone İşleri Daire Başkanlığı kaçak su kullananlara göz açtırmıyor. MASKİ, il genelinde idare tarafından abonelik yapılmaksızın çeşitli yollarla kaçak şekilde su temin edenleri tespit ederek, ilgili yasa ve yönetmeliğe göre cezai işlem uyguluyor. Abone İşleri Daire Başkanı Talip Akbaş da bizzat sahaya çıkarak, çalışmalara destek verdi. Akbaş’a, Kaçak Su Şube Müdürü Bayram Fidanoğlu eşlik etti. MASKİ Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada kontrollerin, Türk Ceza Kanunu’nun 163’üncü maddesi 3’üncü fıkrasında yer alan “Abonelik esasına göre yararlanılabilen elektrik enerjisinin, suyun veya doğal gazın sahibinin rızası olmaksızın ve tüketim miktarının belirlenmesini engelleyecek şekilde tüketilmesi halinde kişi hakkında bir yıldan üç yıla kadar hapis cezasına hükmolunur” ibaresi dikkate alınarak yapıldığı belirtildi.

Bazı vatandaşlar kaçak su kullandığının farkında bile değil

Abone İşleri Daire Başkanı Talip Akbaş, ekiplerin yaptığı kontrollerde bilinçli ya da bilinçsiz olarak kaçak su kullanan abone tespit edildiğini belirterek, vatandaşların bu konuda duyarlı olmasını istedi. Akbaş, “Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğümüz ekipleri düzenli olarak kontroller yapıyor. Yapılan kontrollerde kimi vatandaşlarımızın bilinçli ya da bilinçsiz olarak kaçak su kullandığını tespit ettik. Bu durumda olan vatandaşlarımız haklarında yasal işlem başlatılıyor” dedi. Akbaş, açıklamalarına şöyle devam etti: “İdaremiz ayrım gözetmeden tüm Manisa’ya hizmet veriyor. O yüzden de idaremizin varlıklarını gözümüz gibi koruyoruz. Su ücretleri kurumumuz bütçesinin en önemli gelir kalemlerinden birini oluşturuyor. Hem hizmetlerimizin devamlılığını sağlamak, yeni yatırımlara kaynak yapmak, hem de kamu zararı oluşmasını önlemek için takibini ve tahsilatını yapıyoruz. Kaçak su kullanımını önlemek için de düzenli olarak kontroller gerçekleştiriyoruz. Vatandaşlarımızın büyük çoğunluğunun kontrolleri anlayışla karşılayıp, herkesin hakkını korumak için yapılmış bir işlem olarak görmesi bizi memnun ediyor. Her şeyde olduğu gibi su kullanımında da adaleti sağlamak, kimsenin hakkını kimseye yedirmemek için kontrollerimizi sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı. 

Kaynak: Manisa BŞB Basın Bülteni

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner4