ŞEHZADELER BELEDİYESİ TARİHİ DÖRT ÇEŞMEYİ RESTORE ETTİ

Bugüne kadar birçok ecdat yadigarı eserleri restore ederek,  günümüze kazandıran Şehzadeler Belediyesi,  yeni bir çalışmayı daha tamamladı.  

ŞEHZADELER BELEDİYESİ TARİHİ DÖRT ÇEŞMEYİ RESTORE ETTİ

Söz konusu çalışma kapsamında, ilçede bulunan dört tarihi çeşme restore edilerek, yeniden vatandaşların hizmetine sunuldu. Dört çeşmenin restorasyonun tamamlandığını belirten Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik  “Bu çalışmamız ile halkımız kötü durumda olan çeşmelerin aslına uygun şekilde tekrar işlevlik kazanmasına şahitlik etmiş oldu.  Bu çeşmeler kullanıldıkça medeniyetimizde yer alan çeşme kültüründen ve bu kültürün kazandıklarından da hemşehrilerimiz istifade edecektir. Hayırlı olsun. ” dedi. 

Şehzadeler Belediyesi,  ilçe sınırları içerinde yer alan tarihi dört çeşmeyi daha restore ederek,  vatandaşların kullanımına açtı.

PROJELER HAZIRLANDI, ONAYLAR ALINDI

Eski Öğretmenevi bahçesinde yer alan Cavit Paşa Çeşmesi, Kuyumcular Çarşısı’nda yer alan Polat Hacı Mehmet Ağa Çeşmesi, Ulutepe Caddesi’nde yer alan Vak Vak Çeşmesi, Dere Mahallesi Hurşit Sokak ile Ulutepe Caddesi’nin kesiştiği köşede yer alan anonim çeşme ile Yedi Kızlar Türbesi’nin kuzeydoğusunda kalan bir diğer anonim çeşmeyi kapsayan çalışma kapsamında projeler hazırlandı ve İzmir 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’na sunuldu.  Kurul,  anonim iki çeşme için etraflarının açılarak izlerinin ortaya çıkarılmasını isterken,  söz konusu çalışmalar da yapıldı ve Kurul'un değerlendirmesine sunuldu.  Dört çeşmenin projelerinin onaylanmasının ardından ihaleye çıkılarak,  çalışmaya başlandı. Yaklaşık 90 gün süren çalışma sonunda tarihi çeşmeler İzmir 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun onayladığı projelere göre restore edilerek,  çalışma tamamlandı.

DÖNEM MİMARİSİ KORUNDU

Çalışma hakkında bilgi veren Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik “Şehzadeler, özellikle Saruhanoğulları Beyliği ile Osmanlı Dönemine tarihlenen yapıların yoğun olarak bulunduğu ilçelerimizdendir. İlçemiz sınırları içerisinde günümüze ulaşmış 44 adet tescilli çeşme bulunmaktadır. Bu çeşmelerden üç adedi geçen dönemde belediyemizce projelendirilerek, restore edilmişti. Şimdi de dört adet çeşmemiz,  dönem mimarisine ve kullanılan malzemelere uygun restore edildi. Çeşmelerin metruk ve bakımsız haline son verilerek, kültür mirasımızdaki yeri korundu. Ayrıca, kamu yararı gözetilmesinin yanı sıra tarih ve kültür bilinci doğru yönde yansıtılarak, diğer kurum ve kuruluşların da bu yönde özendirilmesi hedeflendi. ” dedi.  

KENT KİMLİĞİ AÇISINDAN ÖNEMLİ

Yapılan çalışmanın kent kimliği açısından taşıdığı önemden söz eden Başkan Çelik “Osmanlı Devleti’nin çöküş süreci ve Kurtuluş Savaşı sırasında su yollarının tamir ve bakımı mümkün olmasa da, Cumhuriyet döneminde mevcut su kaynaklarından faydalanılmaya devam edilmiştir. Sonraki yıllarda kentin su ihtiyacı şebeke suyuyla karşılanmış ve çeşmeler eski önemini yitirmiştir. Zaman içerisinde bakım ve onarımları yapılamadığından da yok olmaya yüz tutmuştur. Tarihi çeşmelerimizin projelendirilerek yapılan restorasyon uygulamaları sonrasında tekrar kullanıma açılması, su kaynağı açısından verimli, tarihi kültürel miras açısından da zengin ilimiz için büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmamız ile halkımız atıl durumda olan çeşmelerin aslına uygun şekilde tekrar işlevlik kazanmasına şahitlik etmiş oldu.  Bu çeşmeleri hemşehrilerimiz kullandıkça medeniyetimizde yer alan çeşme kültüründen ve bu kültürün kazandıklarından da istifade edecektir.” şeklinde konuştu.   Restorasyon çalışmasının tamamlandığı bilgisini veren Başkan Çelik “Hemşehrilerimize hayırlı olsun.” dedi.

RESTORASYON YAPILAN ÇEŞMELER

1-  Dere Mahallesi'ndeki Yedi Kızlar Türbesi’nin güneyindeki Anonim Çeşme:  14. yy. Saruhanoğulları Beyliğine ait külliyenin bir parçası olduğu düşünülmektedir.  

2- Adakale Mahallesi'ndeki Vak Vak Türbesi’nin İstinat Duvarındaki Vak Vak Çeşmesi: 16. yy.'a ait çeşme Osmanlı Dönemi çeşme mimari özelliklerini yansıtmaktadır.

3 - Kuyumcular Çarşı'ndaki Polat Hacı Mehmet Ağa Çeşmesi: 18.-19.yy lara ait olan çeşme dönem özelliklerini yansıtan süslemelere sahiptir.

4- II. Anafartalar Mahallesi'ndeki Cavit Paşa Çeşmesi: Cumhuriyet Döneminde yapılmış ve ayna taşında “Gazinin Yavrularına, Cavit Paşa’nın Yadigarı 1932” yazmaktadır.  

Kaynak: Manisa BŞB Basın Bülteni

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner4