ŞEHZADELER ÇOCUKLUĞUMUZUN LEZZETLERİNİ GELECEK NESİLLERE TAŞIYOR

Şehzadeler Belediyesi, yerli tohumla milli üretimi teşvik etmek, çocukluğumuzun lezzetlerini gelecek kuşaklara aktarmak hedefiyle ilkini geçen yıl düzenlediği Atalık Tohum Takas Günlerinin ikincisini gerçekleştirdi.

ŞEHZADELER ÇOCUKLUĞUMUZUN LEZZETLERİNİ GELECEK NESİLLERE TAŞIYOR

Bu yıl pandemi şartları nedeniyle etkinliğin aylara bölünerek tekrarlanacağı açıklanırken;  Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik “Orijinal, genetiği ile oynanmamış atalık tohumlarımızın bitmemesini, nesilden nesile artarak devam etmesini istiyoruz” dedi.

Şehzadeler Belediyesi, tarihi Kurşunlu Han’da Atalık Tohum Takas Günlerinin ikincisini düzenledi. Yerli tohumla milli üretimi teşvik etmek amacıyla düzenlenen etkinlikte, elinde yerli tohum bulunan vatandaşlar onları vererek,  ihtiyaç duydukları başka yerli tohumlardan aldı.  Bu yıl pandemi şartları nedeniyle büyük bir organizasyonla gerçekleştirilmeyen etkinliğin aylar içinde tekrar edeceği ve büyük kalabalıklar oluşturmamak için zamana yayılarak düzenleneceği belirtildi. Atalık Tohum Takas Günlerinin bu yılki ilk etkinliğinde tohum takas etmeye gelen vatandaşlar ile bir araya gelen Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik,  etkinliğin belediye ve gönüllüler iş birliği ile düzenlendiğine dikkat çekerek şöyle konuştu; “Daha önce restore ettiğimiz bu tarihi Kurşunlu Han’ımızda bir atalık tohum takas etkinliği düzenlemiştik. Şimdi de pandemi nedeniyle yoğunluk oluşmasın diye ayda bir ve gün içinde zamana yayarak,  yeni bir etkinlik daha yapıyoruz. Elinde atalık tohum olanlar bize getiriyor onlar paketlenip hazırlanıyor. Elinde tohum olan vatandaşlarımız da onları getirerek buradan elinde olmayan ama ihtiyaç duyduğu başka tohumlardan alıyor. Bir bilgi bankası oluşturulsun diye de tohum getirenler ve tohum alanlar kayıt altına alınıyor. Bize ciddi şekilde katkı sağlayan gönüllülerimiz var. Onlara çok teşekkür ediyorum. Bu etkinliği belediye ve bu işe duyarlı olan vatandaşlarımız el birliği ile organize ediyoruz. Etkinliğimizi sosyal medya hesaplarımızdan duyurarak gerçekleştiriyoruz. Nasip olursa önümüzdeki ay yine tekrarlayacağız. İlgi duyan vatandaşlarımız gelip burada tohumlarını takas edebilir. Derdimiz orijinal, genetiği ile oynanmamış atalık tohumlarımızın, çocukluğumuzun lezzeti dediğimiz tohumların devam etmesi. Bu tohumlar nesilden nesile artarak,  yaygınlaşsın istiyoruz.  Emek sarf eden arkadaşlarıma ve katkıda bulunanlara, katılımcılara çok teşekkür ediyorum.  Bir sonraki etkinliğimize katılmak isteyenler tohumlarını takas etmek isteyenler bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip etsinler.” 

Kaynak; Belediye Bülteni

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner4